Sukcesy młodych instrumentalistów raciborskiej szkoły muzycznej
Uczniowie raciborskiej szkoły muzycznej mają za sobą bardzo pracowity okres, w lutym i marcu zwieńczony licznymi sukcesami.
15 marca, zespół rytmiki z klasy III b, cyklu sześcioletniego wystąpił na VII Przeglądzie Rytmicznym w Katowicach. W Przeglądzie tym wzięło udział 26 zespołów rytmicznych z 22 szkół muzycznych województwa śląskiego. Uczennice z klasy III b, przygotowane przez Barbarę Wałach, zaprezentowały interpretację ruchowo-przestrzenną do Walca Des-dur Fryderyka Chopina. Za swój występ otrzymały wyróżnienie za ogólne wrażenie artystyczne i trafny dobór rekwizytu podkreślającego charakter utworu.
Podczas VII Międzynarodowego Konkurs Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” w Krakowie, które dobywały się w dniach 9-12 marca, Tymoteusz Opiela – oceniany przez jurorów z USA, Litwy oraz Polski – zajął I miejsce. Natomiast 12 marca Tymoteusz Opiela zajął III miejsce w XVII Rybnickim Festiwalu Młodych Talentów „Brązowa Rybka” im. Ireneusza Jeszki. Ogromne sukcesy Tymoteusza to również zasługa Marti Kowalczyk-Podsiadły, która przygotowała 9-letniego pianistę do konkursów.
16 marca, w PSM I i II stopnia w Gliwicach odbył się II etap VIII Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Kompozytorów., Zaszczytne pierwsze miejsce zdobyła Katrin Robenek, a wyróżnienia otrzymały: Daria Chrubasik Dominika Łyko i Magdalena Pociecha. Uczennice przygotowała Mariola Rosół.
W Regionalnych Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej Regionu Śląskiego, w kategorii duety fortepianowe uczniów szkół muzycznych I stopnia, które odbyły się 10 lutego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, uczennice raciborskiej szkoły: Victoria Groeger z kl. IV i Natalia Pisarczyk z kl. V zdobyły wyróżnienie. Przygotowała je Elżbieta Włosek-Żurawiecka.
Wyróżnienie dla, Podczas XXV Konfrontacji Instrumentów Dętych – Oława 2016 wyróżnienie zdobyła Julii Żyła, przygotowana do konkursu przez Artura Motykę.
W marcu uczniowie PSM uczestniczyli w 3-dniowych warsztatach wyjazdowych w „Leśnej Polanie” w Szymocicach. Od 4 do 6 marca trwały warsztaty wokalne, prowadzone przez dr hab. Beatę Borowską – adiunkt Katedry Chóralistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. W dniach 11-13 marca trwały warsztaty orkiestry dętej, które prowadził Jarosław Spałek – znakomity trębacz, pedagog, muzyk sesyjny, absolwent akademii muzycznej. W okresie zaś od 18 do 20 marca odbyły się warsztaty dla orkiestry smyczkowej, pod kierunkiem Leszka Dzierżęgi. Krakowianin ten pracuje w ZPSM im. M. Karłowicza, współpracuje z licznymi, nie tylko krakowskimi orkiestrami: Tarnowską Orkiestrą Kameralną, Myślenicką Orkiestrą Kameralną, koncertował m.in. z Nigelem Kennedy.
12 lutego i 16 marcu odbyły się kolejno I i II Trasa Koncertowa, promująca Państwową Szkołę Muzyczną w Raciborzu. W trakcie pierwszej trasy uczniowie dali dwa koncerty, w Zespole Szkół w Pietrowicach Wielkich oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bieńkowicach. Podczas zaś drugiej trasy koncertowali trzykrotnie: w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lyskach i dwukrotnie w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej. W sumie koncertów wysłuchało około 1500 dzieci i młodzieży w wieku 5-16 lat.
Lutowo-marcowe wydarzenia pokazują jak można interesująco spędzać czas z muzyką w raciborskiej szkole muzycznej i poza jej murami, a także jakie efekty uzyskują uczniowie również w sferze koncertowo-konkursowej. Młodych ludzi zainteresowanych przeżywaniem niezapomnianej muzycznej przygody, PSM w Raciborzu zaprasza na Drzwi Otwarte Szkoły, 21 kwietnia, w godz. 16.30 – 19.00. W pogramie bajka o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, po której w sali koncertowej będzie można zapoznać się ze wszystkimi instrumentami na żywo, z bliska. Ponadto przyjmowane są podania o przyjęcie do szkoły.
UWAGA!
Szczególnie zachęcamy starszych uczniów do zgłaszania na swych podaniach chęci rozpoczęcia nauki w PSM II stopnia w Raciborzu, Obecnie czynione są starania o jej utworzenie. Od zainteresowanych kontynuacją nauki, w dużej mierze zależy czy odniosą skutek. Inicjatywę popierają władze samorządowe miasta, powiatu raciborskiego, profesorowie akademii muzycznych, a nawet posłowie na sejm RP, m.in. Czesław Sobierajski, ojciec słynnego tenora Adama Sobierajskiego.