Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ostrożnie z wnioskiem Rodzina 500 Plus. Oszuści wyłudzają pieniądze i dane

Policja ostrzega osoby, które zdecydują się złożyć wniosek o przyznanie świadczenia drogą elektroniczną, aby nie dały się oszukać w sieci.

Ostrożnie z wnioskiem Rodzina 500 Plus. Oszuści wyłudzają pieniądze i dane

Jedynymi stronami internetowymi autoryzowanymi przez stronę rządową informacjami o programie „Rodzina 500plus” są: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl, oficjalne strony internetowe ministerstw oraz niektórych banków. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć przez Internet za pomocą: portalu empatia.mrpips.

Złożenie wniosku jak i samo jego pobranie jest bezpłatne. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć:

  • w gminie, w której mieszkamy,
  • za pośrednictwem Poczty Polskiej
  • przez Internet za pomocą:

- portalu empatia.mrpips.gov.pl, 
- PUE ZUS,
- ePUAP,
- bankowości elektronicznej.

Policja przestrzega przed oszustami, którzy wykorzystując naszą nieświadomość i niewiedzę poprzez fałszywe strony internetowe, wyłudzają dane personalne oraz pieniądze.

- Żadna z instytucji odpowiedzialnych za przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia, nie żąda od petentów podawania lub potwierdzania drogą mailową czy sms-ową danych personalnych. Oszuści zazwyczaj proszą o podanie takich danych jak imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania oraz innych informacji - informuje Komenda Główna Policja.

Funkcjonariusze proszą każdego, kto spotka się z takim przestępczym procederem o kontakt telefoniczny pod numerem 997 lub 112 albo osobisty w najbliższej jednostce Policji.

Oto kilka podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się w sieci:

  • nie korzystajmy z kafejek internetowych, gdyż nie mamy pewności czy oprogramowanie zainstalowane na danym komputerze jest legalne, aktualne oraz nie wiemy, kto wcześniej i w jakim celu korzystał z danego komputera,
  • korzystajmy z legalnego systemu operacyjnego. Pirackie, nielegalne oprogramowanie może zawierać program szpiegujący, który przekaże nasze poufne dane nieupoważnionym osobom,
  • zainstalujmy program antywirusowy i antyszpiegowski – uchronią one nasz komputer przed wirusami i programami hakerskimi. Darmowe wersje takich programów można znaleźć w Internecie i legalnie je ściągnąć,
  • warto zaopatrzyć się w tzw. firewall, który zablokuje próby włamania się z sieci do naszego komputera,
  • regularnie aktualizujmy: system operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie i inne programy, których używamy podczas łączenia się z Internetem - luki w oprogramowaniu mogą posłużyć do włamania się do komputera,
  • logując się do poczty lub na portale internetowe wpisujmy login i hasło ręcznie, zmieniajmy hasło raz na jakiś czas oraz postarajmy się nie posiadać jednego hasła do kilku kont internetowych,
  • nie otwierajmy wiadomości e-mail od nieznanych adresatów i nie używajmy linków rozsyłanych w niechcianej poczcie (tzw. spamie) oraz przez komunikatory - mogą prowadzić one do niebezpiecznych stron lub programów, użycie oprogramowania antyspamowego znacznie ogranicza ilość niechcianej poczty,
  • przesyłając drogą elektroniczną dane personalne i inne ważne informacje zachowaj szczególną ostrożność.

źródło: KGP dk/mg, oprac. żet

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Athlan 05.04.2016 07:58
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Warto dodać, że żeby skorzystać z bankowości elektronicznej i wniosku 500+ nie korzystać z wyszukiwarek internetowych (np. Google), gdy nie potrafimy znaleźć przycisku do wniosku, a nie mamy wiedzy, jak zweryfikować połączenie szyfrowane banku (do końca nie wiemy, jak odczytywać informacji o certyfikatach). Oszuści bowiem mogą wypozycjonować (czyli podnieść pozycję w wyszukiwarce) swoje spreparowane strony na frazy, które ludzie potencjalnie wpiszą (np. "NazwaBanku 500 plus").

Za każdym razem szukaj przycisku do wniosku 500+ wewnątrz swojej bankowości elektronicznej. Sprawdzaj, czy połączenie jest dalej szyfrowane po przejściu w bankowości do wniosku. Jeżeli nie znalazłeś opcji złożenia wniosku 500+, skontaktuj się z bankiem, czy opcja jest już dostępna zamiast szukać odnośnika do formularza w sieci.