Kamila Paradowska, nowa dyrektorka „Ignacego”: Chcę ożywić Niewiadom
W konkursie na dyrektora Industrialnego Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu najlepsza okazała się Kamila Paradowska. Zwyciężczyni objęła stanowisko 1 kwietnia.
Kibic Górnika
Nowa dyrektorka z wykształcenia jest socjologiem. Tytuł magistra zdobyła na UŚ w Katowicach. Ukończyła też studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracowała m.in. w Miejskich Ośrodkach Pomocy w Zabrzu, Bytomiu i Będzinie. Od maja 2014 roku pełniła funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach. – Sam konkurs była dla mnie dużym wyzwaniem. Na co dzień mieszkam w Zabrzu. Mam doświadczenie w pracy z osobami wykluczonymi, a z tego co słyszałem – dzielnica Niewiadom nie czuje się mocno związana z Rybnikiem. Moim zadaniem będzie więc doprowadzenie to tego, żeby mieszkańcy zaczęli się angażować, aby ta dzielnica odżyła, żeby wszyscy mieszkańcy Niewiadomia czuli się także rybniczanami. Czeka mnie też trudne zadanie w innym temacie, jestem kibicem Górnika Zabrze, a mieszkańcy Niewiadomia nie. Muszę więc ich przekonać do kibicowania Górnikowi – opowiada Kamila Paradowska. – Dajemy sobie, z władzami Miasta, trzy miesiące – aby się poznać. Po tym czasie podejmiemy również decyzję odnośnie personelu, który pracuje na Ignacym. Kto zostaje, jaki będzie podział obowiązków. Będę chciała również szybko poznać mieszkańców dzielnicy, bo to oni będą najważniejsi w mojej pracy. Chcę wiedzieć jakie mają potrzeby, oczekiwania. Będę robić wszystko, aby Ignacy stał się ich miejscem. Oczywiście będziemy równie organizować eventy dla wszystkich, głównie o tematyce górniczej, bo chcę pokazać tradycję tego miejsca. Przygotujemy także oferty dla wszystkich grup wiekowych – dodaje Paradowska.
Już wkrótce Miasto planuje remonty kolejnych budynków na Ignacym. Być może powstanie spółdzielnia socjalna i pokoje – zagadki dla najmłodszych. Wtedy zakres możliwości pani dyrektor na pewno będzie dużo większy niż obecnie, chociaż i teraz wyzwań nie brakuje.
Ważne cechy
Na doświadczenie zawodowe dyrektorki „Ignacego” składają się również, m.in. inicjatywy związane z organizacją akcji promocyjnych i imprez plenerowych, zaangażowanie w przygotowywanie i prowadzenie szkoleń i prelekcji, przygotowywanie projektów aktów prawnych oraz dokumentacji związanej z pozyskiwaniem środków zewnętrznych na realizację zdań w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kamila Paradowska ma też doświadczenie w pozyskiwaniu sponsorów na realizację różnego typu inicjatyw oraz w nawiązywaniu współpracy z jednostkami samorządowymi, lokalnymi stowarzyszeniami czy przedsiębiorcami.
– Jestem bardzo zadowolony z wyniku konkursu, do którego zgłosiły się bardzo interesujące osoby, co pokazuje, że Rybnik przyciąga – twierdzi Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika i dodaje: – Dokonaliśmy takiego wyboru, ponieważ nowa pani dyrektor łączy w sobie dwie cechy, które będą bardzo przydatne w tej pracy. Po pierwsze chodzi o fascynację obiektami kultury przemysłowej, a z drugiej strony o doświadczenie w pracy w trudnym środowisku, bo ma na swoim koncie pracę w Ośrodku Pomocy Społecznej. To ważne, bo nam się marzy, stworzenie z „Ignacego” unikatowego obiektu zabytkowego, który będzie silnie angażował lokalną społeczność i który będzie kołem zamachowym do tego, aby Niewiadom zacząć zmieniać – tłumaczy Masłowski.
Marek Pietras