Sposoby na bóle kręgosłupa i kolan
Jak radzić sobie z problemami kręgosłupa i kolan, które wraz z wiekiem stają się coraz bardziej dokuczliwe, mówił na spotkaniu z członkami koła emerytów i rencistów na Ostrogu, fizjoterapeuta raciborskiego szpitala Paweł Barycki.
Najczęściej do czynienia mamy z dyskopatią, a więc chorobą krążka międzykręgowego, a także skoliozą, czyli bocznym skrzywieniem kręgosłupa, które u osób w zaawansowanym wieku jest niemożliwe do wyćwiczenia.
Do uszkodzenia kręgosłupa dochodzi kiedy nie zachowujemy właściwej pozycji stojąc lub siedząc, a także przy dźwiganiu na ugiętym kręgosłupie, a nie nogach. Początkowo niegroźny ból może przerodzić się w przewlekłą chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. – Gdybyśmy starali się przez całe życie unikać przeciążeń punktowych, kręgosłup pozostałby w lepszym stanie – uprzedzał fizjoterapeuta. Dyskopatia w zależności czy jest przednia czy tylna, prawostronna czy lewostronna powoduje bóle również kończyn górnych i dolnych. Największe przeciążenia występują w dolnej części kręgosłupa, dlatego dyskopatia zwykle pojawia się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.
Aby zdiagnozować dolegliwości bólowe najlepiej wykonać rezonans magnetyczny, który pozwoli ocenić, czy kręgosłup nadaje się do rehabilitacji, czy operacji.
Rehabilitacja, w fazie ostrej polega na podawaniu leków przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych, a następnie zabiegach fizjoterapeutycznych, m.in.: rozciągnięciu kręgosłupa, naświetlaniach laserem, lampą soluks, a także na elektroterapii, magnetoterapii i krioterapii. Wskazana jest też gimnastyka lecznicza – ćwiczenia na kręgosłup metodą McKenzi. Konieczne jest wzmocnienie mięśni gorsetu mięśniowego: mięśni brzucha, pośladków i mięśni posturalnych, gwarantujących właściwą postawę, a poza tym utrzymanie prawidłowej wagi ciała i profilaktyczne zabiegi masażu, pozwalające zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować wystąpienie następnych ataków bólowych.
Jeśli jednak nastąpiło wylanie jądra miażdżystego poza kręgosłup, tzw. sekwestracja krążka międzykręgowego, wówczas konieczna jest operacja.
Kolana się starzeją
Zwyrodnienie kolan polega na zużyciu chrząstki stawowej. Niestety nie można jej zregenerować, jednak można wspomóc kolana, stosując: preparaty wytwarzające maź stawową (tabletki, zastrzyki), zabiegi ciepło-lecznicze, a także elektroterapię, magnetoterapię, terapię laserową i lampą soluks, czy też ćwiczenia na zwyrodnienia stawów w odciążeniu, a więc na linkach (UGUL – Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego) lub w wodzie.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
można też stosować suplementacje odpowiednią. Są takie produkty które regenerują stawy, z kolagenem na przykład arthroblock forte. Wytwarzają one maź i wspomagają prace stawu.