Święto wysokiego stylu, czyli promocja Almanachu Prowincjonalnego
Takie święto poezji i prozy (a także pięknego śpiewu) zdarza się w RCK dwa razy do roku, kiedy ukazuje się Almanach Prowincjonalny. Promocję Nr 23 półrocznika uświetniły spotkania z dwoma wybitnymi postaciami polskiej kultury: pisarką i poetką Anną Janko oraz pieśniarką Antoniną Krzysztoń.
Anna Janko, legitymująca się kilkoma znaczącymi tomikami poezji oraz dwoma powieściami, przywiozła wydaną w ubiegłym roku książkę „Mała zagłada”. Opowiada w niej o zniszczeniu przez Niemców wsi Socha - mieszkańców wymordowano, a zabudowania spalono i zbombardowano. W taki sposób barbarzyńscy okupanci ukarali mieszkańców wsi za "pomoc bandytom" (żołnierzom Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich). Z rzezi ocalała 9-letnia wówczas Teresa Ferec - matka autorki. Wspomnienie zagłady polskiej wsi staje się w książce, poprzez porównanie z innymi aktami wojennego szaleństwa, ponadczasową elegią i lamentem nad tymi, co zginęli oraz tymi, którzy ocaleli (a były to przeważnie dzieci), niosąc w pamięci tę zbrodnię.
W finale wieczoru wystąpiła Antonina Krzysztoń. Jej koncert pokazał w przekroju całą, blisko czterdziestoletnią twórczość artystki. - Atuty wykonawczyni to niesłychana jedność muzyki i zakorzenionego w chrześcijaństwie słowa, niesłychany (także wzrokowy) kontakt z widownią oraz magnetyzm wykonawczy nazywany zwykle charyzmą. Wszystko to stało się udziałem słuchaczy na sali widowiskowej RDK, którzy po wybrzmieniu ostatniego utworu zerwali się w jednej chwili niczym kompania honorowa WP - relacjonuje Maria Olejarnik z RCK.
ALMANACH PROWINCJONALNY, zawierający wiele wierszy, esejów, reportaży i recenzji, a także zdjęć, w tym m.in. utwory Anny Janko, Ernesta Brylla i ks. Jerzego Szymika, dostępny jest w kasach RCK oraz Księgarni SOWA.
źródło: RCK, oprac. żet