Tetraedr nagrodzony w Andrychowie
„Historia Pana Sommera” otrzymała Grand Prix na Ogólnopolskich Otwartych Spotkaniach Teatralnych pod hasłem WIOSNA W TEATRZE w Andrychowie w konkursie KOCIOŁ TEATRALNY.
Jury VI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Dzieci i Młodzieży „Kocioł Teatralny” pod przewodnictwem Zbigniewa Bajka przyznało główną nagrodę Teatrowi Tetrader z Raciborskiego Centrum Kultury za spektakl „Historia Pana Sommera”.
„Historia Pana Sommera” to adaptacja opowiadania Patricka Süskinda, w reżyserii Grażyny Tabor. Tytułowy Sommer jest czarną owcą wśród lokalnej społeczności. Kiedy znika, nikt tego nie zauważa. Nikt poza małym chłopcem. Spektakl, podobnie jak mini-powieść autora „Pachnidła”, to subtelna (stylizowana trochę na kształt „Małego Księcia”) historia o istnieniu w rozpędzonej rzeczywistości. Wystąpili: Agnieszka Rajda, Łukasz Czogalik i Jakub Tabor.
Ogólnopolskie Otwarte Spotkania Teatralne pod hasłem WIOSNA W TEATRZE odbyły się w dniach 8 – 13 kwietnia 2016 roku. Impreza organizowana jest przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.
W jej skład wchodziły:
• XXIII Ogólnopolski Otwarty Festiwal Teatrów Amatorskich ODEON (9 – 10 kwietnia),
• VI Ogólnopolski Festiwal Teatralny Dzieci i Młodzieży KOCIOŁ TEATRALNY (10 – 12 kwietnia),
• IV Otwarty Festiwal Teatrzyków Dziecięcych CHCECIE BAJKI – OTO BAJKA (13 kwietnia).
Konkursowe spektakle prezentowane były na scenie Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie. Podczas imprezy na scenie MDK swoje spektakle zaprezentowało wiele grup teatralnych z różnych rejonów Polski, w których skład weszło łącznie około kilkuset uczestników.
Oprócz „Historii Pana Sommera” Tetraedr w konkursie ODEON zaprezentował monodram „Musimy mieć dobre życie” na podstawie powieści „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze” Aglaji Veteranyi. W roli głównej wystąpiła Aleksandra Tabor. Scenariusz, reżyseria: Grażyna Tabor
W Jury tegorocznej edycji Wiosny zasiadli m.in.:
- Janusz Skubaczkowski (ODEON, KOCIOŁ TEATRALNY) - tancerz, nauczyciel tańca współczesnego, choreograf, dyplomowany nauczyciel Jogi. Prodziekan na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Doktor Sztuk Teatralnych w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
- Zbigniew Bajek (ODEON, KOCIOŁ TEATRALNY, CHCECIE BAJKI – OTO BAJKA), profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
- Michał Kościuk (ODEON, KOCIOŁ TEATRALNY) – aktor Teatru Bagatela.
źródło: RCK