Sprawdź, czym gimnazjalistów kusi ZSOMS w Raciborzu
Dyscyplina, rozwijanie pasji, praca nad sobą, wyznaczanie sobie celów i dążenie do nich, współpraca z grupą, przeżywanie zwycięstw, ale też radzenie sobie z porażkami - tego doświadczają na co dzień uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Czy warto dziś wybrać szkołę sportową? Absolwenci raciborskiego ZSOMS twierdzą, że warto.
- Szkoła na pewno dała mi dużo "wolności". Jestem z rocznika "lepszej zmiany", więc mogłem sobie wybrać przedmioty, które chcę rozszerzyć. Dzięki temu nie chciałem wychodzić ze szkoły, bo robiłem w niej wszystko to, co kochałem robić w swoim życiu. Dawała mi możliwości uprawiania sportu, nauki matematyki z najlepszym nauczycielem tego przedmiotu, jakiego kiedykolwiek spotkałem, oraz nauki biologii. Czyli szkoła dała mi wszystko, czego potrzebowałem, nawet bardzo dobre jedzenie na stołówce. Żyć nie umierać! Teraz studiuję inżynierię środowiska, więc to dziwne połączenie rozszerzeń - matematyka biologia i angielski - bardzo mi pomaga, mimo, że są to studia techniczne – twierdzi Mateusz Rzega, student Politechniki Wrocławskiej.
Ania Stanek ukończyła ZSOMS w 2014 r., dziś jest studentką Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. - Wielu osobom szkoła kojarzy się jedynie z ciągłą nauką i - nie ma co ukrywać – nudą. Po całym dniu siedzenia w książkach wracasz do domu i to by było na tyle. W SMS-ie było inaczej. Oprócz przyswajania wiedzy, szkoła dała mi możliwość rozwoju na innych płaszczyznach, co jest bardzo ważne, gdyż w tym okresie człowiek wciąż zastanawia się, co chce robić i gdzie jest jego miejsce na świecie. Pamiętam godziny spędzone w redakcji SMS Magazynu nad tekstami artykułów. Teraz, studiując, zauważam jakim problemem dla moich rówieśników jest wyrażanie na piśmie swoich myśli, wniosków, spostrzeżeń. Nie wspomnę o pracy w grupie, której się tam nauczyłam, a która jest tak ważna już podczas każdej rekrutacji nowymi metodami. W ostatnim czasie moja uczelnia postanowiła zacząć wydawać gazetkę, nie wiem jak sprawy się potoczą, ale już jestem na liście chętnych! W liceum dość często prowadziłam apele, konkursy. Najbardziej jednak w pamięć zapadł mi projekt związany z filmem „Kuzyn”. To była dla mnie, jak do tej pory, jedyna okazja stanąć przed kamerą i obejrzeć się na ekranie! Najcenniejsze jest to, że dzięki temu przełamałam swój strach. Nigdy nie byłam nieśmiałą osobą, ale w momencie publicznych występów nawet najodważniejszego dopada stres. Te wszystkie doświadczenia budzą w człowieku kreatywność, twórcze myślenie, ale również umiejętność improwizacji (przydaje się na studiach!). Bardzo dobrze wspominam czas spędzony w SMS-ie. Tam narodziło się moje marzenie o przyszłej pracy, poznałam wartościowych ludzi, w tym nauczycieli, mających niekonwencjonalne podejście do nauki. To było dla mnie zaskoczenie, że chcą poświęcać swój wolny czas, by robić coś dla szkoły, dla uczniów. Pomogli mi uwierzyć w moje możliwości, zachęcali do działania. Teraz jestem w miejscu, gdzie jestem i niejednemu jestem bardzo wdzięczna za okazane mi serce i radę - mówi A. Stanek.
Janek Pacan obecnie jest studentem I roku matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim - Uważam, że wybór SMS był ważny dla mojego rozwoju. Jako student, z perspektywy czasu, widzę, jak cenne było, że szkoła umożliwiła mi realizowanie się w sporcie, dzięki czemu świetnie wspominam ten czas. Nauczyciele byli przyjaźnie nastawieni i uważam to za wielki atut tej szkoły. Te trzy lata nauczyły mnie - poza nauką licealną - głównie samodzielności i odpowiedzialności, i te dwie cechy wraz z dużymi nakładami pracy własnej pozwoliły mi dalej się rozwijać - mówi J. Pacan.
- Dobry sportowiec, to inteligentny sportowiec. Nauka jest tak samo ważna jak treningi. Dlatego tak ważny jest harmonijny rozwój dydaktyczno-sportowy. Stwarzamy naszym uczniom odpowiednie warunki do rozwoju, zdobywania wiedzy i realizowania swoich pasji. Oferujemy bogatą ofertę zajęć dodatkowych - od typowo naukowych (przygotowujących do matury i konkursów przedmiotowych) poprzez dziennikarskie, artystyczne i sportowe. Uczniowie klas pierwszych wybierają przedmioty rozszerzone zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Profesjonalne przygotowujemy do egzaminów maturalnych - proponujemy dodatkowe zajęcia i indywidualne podejście do ucznia. Chcemy, aby absolwent SMS-u był ciekawy świata, nie bał sie zadawać pytań, potrafił dyskutować, aby był świadomy tego, że jest ważny i może zmieniać rzeczywistość - stąd spotkania z ciekawymi ludźmi: przedstawicielami służb mundurowych, znanymi sportowcami, specjalistami i praktykami w zakresie wielu dziedzin - informuje Małgorzata Bonk, nauczycielka w ZSOMS Racibórz.
Poniżej przedstawiamy ofertę szkoły skierowaną do tegorocznych absolwentów szkół gimnajum (przygotowała Małgorzata Bonk/ZSOMS Racibórz).
PŁYWANIE to koronny kierunek naszej szkoły. Byliśmy pierwszą w Polsce Szkołą Mistrzostwa Sportowego z pływaniem jako dyscypliną wiodącą - szkolimy od 1977 roku. To właśnie z raciborskiej SMS wywodzą się pierwsi olimpijczycy z IO w Moskwie. Nasi pływacy stają na podium Mistrzostw Świata i Europy. Wystarczy wymienić takie nazwiska, jak Katarzyna Dulian, Agnieszka Ostrowska, Krzysztof Tokarski. Trening pływacki zwiększa możliwości intelektualne człowieka, zwiększa możliwości zapamiętywania – przekonuje trener pływania, Piotr Generalczyk - Mózg pracuje w oparciu o tlen, którego dostarcza pływanie.
LEKKA ATLETYKA, czyli dyscyplina zwana "Królową Sportu" w naszej szkole uprawiana jest od początku jej istnienia. - Do uprawiania lekkiej atletyki jest potrzebna: infrastruktura, bardzo dobra kadra szkoleniowa i utalentowani sportowcy. My w SMS-ie to wszystko mamy – przekonuje wicedyrektor ds. sportu, Kazimierz Stępień. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat wykształciliśmy wielu olimpijczyków, Mistrzów Polski i rekordzistów, takich jak Artur Noga, Justyna Święty, Rafał Smoleń czy Dawid Żebrowski. Justyna Święty będzie w tym roku reprezentować nasz kraj na IO w Rio. O kwalifikację walczy również Artur Noga – jeżeli się uda, będą to jego trzecie igrzyska olimpijskie!
ZAPASY to dyscyplina, która wszechstronnie rozwija fizycznie. To również ogólnorozwojowe przygotowanie do uprawiania innych dyscyplin. Absolwenci ZSOMS reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata - Agnieszka Król, czy na Mistrzostwach Europy - Mateusz Wolny. - Nasi uczniowe są wielokrotnymi mistrzami Polski. Mogą łączyć naukę z pełnym, profesjonalnym szkoleniem - przekonuje trener, Piotr Żurawik - Do naszych klas uczęszczają mistrzowie Polski z rożnych klubów. A absolwenci: Agnieszka Król, Mateusz Wolny i Dawid Ersetic walczą w tym roku w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich.
TRIATHLON to jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin w Polsce. Dzięki temu, że łączy w sobie trzy zupełnie odmienne konkurencje - pływanie, bieg, jazda na rowerze - trening jest zróżnicowany i przynosi duże korzyści - uczy dyscypliny i planowania. W przyszłości pomoże stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie dorosłe życie. Absolwenci szkoły - Tomasz Marcinek, Tomasz Brembor, Robert Niestrój, Jan Pacan czy Katarzyna Rogacz - zdobywali mnóstwo medali na Mistrzostwach Polski i zawodach międzynarodowych. Wyjeżdżali na Mistrzostwa Europy do różnych krajów, m.in. do Turcji czy Maroko.
Oprócz klas sportowych, nowością w tym roku są KLASY OGÓLNE, skierowane nie tylko do ucznia-sportowca. Przyszły uczeń ma szansę pozyskać wiedzę na wysokim poziomie i jednocześnie rozwijać swoje pasje. Szczególnie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tajnikami pracy w służbach mundurowych: wojsku, policji, straży granicznej i straży pożarnej. Wykorzystujemy nasze doświadczenie, pasję nauczycieli oraz kontakty z przedstawicielami służb mundurowych. Przygotowujemy pod względem naukowym i sprawności fizycznej do pracy w służbach mundurowych oraz do nauki na wyższych uczelniach wojskowych. Współpracujemy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Rybniku, Powiatową Komendą Policji w Raciborzu, Śląsko-Małopolskim Oddziałem Straży Granicznej, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Dodatkowo zapraszamy uczniów sportowców, którzy uprawiają inne dyscypliny sportowe niż wymienione powyżej. Oferujemy jednozmianowy system nauki z dostosowanym planem lekcji, pozwalającym na rozwijanie swoich zainteresowań w porozumieniu z klubami czy stowarzyszeniami sportowymi.
Dyrektor ZSOMS, Ewa Lewandowska podkreśla szeroki wachlarz możliwości, jakie stwarza placówka. - Szkoła Mistrzostwa Sportowego to wieloletnia tradycja w zakresie łączenia pasji, nie tylko sportowych, i dydaktyki na coraz wyższym poziomie. Wyróżniamy się na tle innych szkół bazą sportowo-dydaktyczną. Ale to, z czego jestem najbardziej dumna, to ludzie z pasją, którzy nie ograniczają się tylko do uczenia, ale stwarzają dzieciom i młodzieży warunki do rozwijania swoich zainteresowań. U nas możesz zostać bohaterem filmu, być redaktorem gazety, realizować się muzycznie czy przygotować do uzyskania kwalifikacji zawodowych w zakresie ratownictwa wodnego, sędziego na zawodach sportowych lub instruktora. W ramach lekcji wychowania fizycznego proponujemy musztrę, samoobronę czy zajęcia na strzelnicy. Myślę, że każdy uczeń znajdzie u nas dziedzinę, w której będzie mógł się realizować. W zakresie klas mistrzostwa sportowego gwarantujemy profesjonalne szkolenie prowadzone przez fachowców – trenerów wysokiej klasy. Posiadamy znakomite warunki – własną pływalnię oraz kompleks lekkoatletyczny - mówi dyrektor.
Na infrastrukturę sportową oraz bazę dydaktyczną skadają się:
- sale dydaktyczno-multimedialne wyposażone w tablice interaktywne
- 3 pracownie informatyczne, w tym sala z dotykowymi monitorami
- 160 komputerów z dostępem do internetu, szybkie łącza światłowodowe
- kryta pływalnia
- nowa hala lekkoatletyczna
- sala gimnastyczna
- hala tartanowa
- 2 siłownie
- gabinety odnowy biologicznej
- internat
- stołówka
Już w najbliższy piątek w szkole odbędie się Dzień Otwarty (godz. 10:00, 11:00, 12:00 i 13:00).
Małgorzata Bonk/ZSOMS Racibórz