Ćwicz z głową
Raciborzanie od wielu miesięcy mogą korzystać z urządzeń zbliżonych do profesjonalnych siłowni i sal fitness. Są nimi siłownie pod chmurką. Spytaliśmy specjalistów od zdrowego stylu życia jak ćwiczyć we właściwy sposób.
Raciborzanin Krzysztof Pakulec jest w tej dziedzinie fachowcem. Trener personalny prowadzi zajęcia jako instruktor fitness, wykłada w Instytucie Kultury Fizycznej PWSZ.
– Ktoś kto nigdy wcześniej nie ćwiczył może się zniechęcić wysiłkiem. Jak temu zaradzić?
– W pierwszej kolejności należy dobrze ustalić cel, który chcemy zrealizować. Powinien być skonkretyzowany i mierzalny.Określenie celu ogólnego pozwoli nam wyznaczyć tzw. cele krótkoterminowe, które będą nas motywowały do podejmowania kolejnych kroków. Następnie należy określić liczbę treningów oraz dni wypoczynku. Początkującym polecam trzy treningi tygodniowo, z dniami przerwy pomiędzy. Ważny jest także czas jednostki treningowej oraz obciążenie treningowe. Tutaj polecam spotkanie z doświadczonym trenerem.
– Jak ćwiczyć indywidualnie? Jakie ćwiczenia dobrać?
– Musimy pamiętać, że nie ma treningu, który będzie dobry dla każdego. Chodzi o to jakie ćwiczenia zastosujemy, ile będzie serii, ile powtórzeń, jakie będzie tempo wykonywanych ćwiczeń, przerwy pomiędzy seriami. Te wszystkie elementy należy wziąć pod uwagę podczas programowania treningu. Na początek trener przeprowadza wywiad zdrowotny i analizę codziennej aktywności. Potrzebna jest również charakterystyka wykonywanej pracy i sposobu odżywiania. Gdybym jednak miał zaproponować taki trening dla wszystkich, zaproponowałbym tzw. trening obwodowy.
– Na czym on polega?
– Opiera się na najprostszych wzorcach ruchowych. Trening obwodowy charakteryzuje się pracą na stacjach. Pierwsza taka stacja powinna się charakteryzować pracą nad stabilizacją, druga to tzw. dynamiczne przyspieszanie i zwalnianie, trzecia to funkcjonalne wzmacnianie górnych partii ciała. Kolejna oznacza wzmacnianie dolnych partii ciała, a piąta stoi pod znakiem wzmacniania tułowia. W ramach jednego obwodu powinniśmy wykonać około 10 ćwiczeń. Proponuję w ramach tych treningów wykonywać najprostsze, a zarazem najbardziej funkcjonalne ćwiczenia takie jak: przysiady, wykroki, podciąganie, pompki, deski, skręty i skłony tułowia, skipy.
– Przed podjęciem wyzwań treningowych warto skonsultować się z lekarzem?
– Warto stale diagnozować nasz organizm. Każdy dobry trener przed przystąpieniem do treningów zada konkretne pytania o zdrowie ćwiczącego. Brak odpowiedzi oznacza konieczność wizyty w przychodni.
– Co sądzisz o siłowniach pod chmurką?
– A czym są owe siłownie? To nic innego jak przeniesienie urządzeń wykorzystywanych w klubach fitness na świeże powietrze. To urządzenia do tzw. treningu siłowego oraz do treningu o charakterze wytrzymałościowym. Jak wszystkie rozwiązania mają swoje plusy i minusy.
Damian Półtorak trener personalny. Jakie aktywności fizyczne poleca?
Każdy organizm inaczej reaguje i znosi wysiłek fizyczny. Nieraz osoby otyłe są bardziej sprawne niż szczupłe. Należy pamiętać, żeby osoby otyłe jak najmniej obciążały stawy. Jakim rodzajom ćwiczeń sprzyja wiosenna pogoda? Można zacząć od podstaw, czyli spaceru. Potem przejść do krótkich truchtów, tak aby zakończyć na bieganiu. Wskazane jest również korzystanie z roweru, rolek czy siłowni pod chmurką. Polecam też najprostsze ćwiczenia: przysiady, wykroki i pompki. Siłownie pod chmurką są lepsze niż siedzienie w domu. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zbyt dużo tam zrobić w porównaniu z profesjonalnym sprzętem, ale na początek nie są złe.
Sprawdzamy SIŁOWNIE POD CHMURKĄ:
PLUSY:
• Całkowicie bezpłatne
• Możliwość wykonywania treningu na świeżym powietrzu
• Możliwość uzupełnienia treningu biegowego np. w parku o trening o charakterze siłowym na siłowniach pod chmurką.
WADY:
• Panujące w danym czasie warunki atmosferyczne, ulewa, czy słoneczny ukrop na pewno spowodują bardzo trudne warunki treningowe.
• Nie każdy może lubić trenować w miejscu publicznym, ogólnodostępnym dla wszystkich.
• W siłowniach pod chmurką same urządzenia nie są tak wygodne jak w klubie fitness, nie ma możliwości na nich regulacji obciążenia i co najważniejsze nie ma instruktora, trenera, który mógłby w optymalny sposób dostosować trening do celu, który dana osoba chciałaby osiągnąć oraz wskazać na prawidłową technikę wykonywanych ćwiczeń.