Dekada walki, 30 milionów, a efekty?
Przed tygodniem Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała ranking najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast i gmin. Na niechlubnych czołowych (patrz poniżej) miejscach są Wodzisław Śląski, Godów, Rybnik.
Oczywiście musimy wziąć pod uwagę fakt, że w zestawieniu ujęte są miejscowości, w których są stacje pomiarowe. Problem smogu dotyczy całego naszego regionu. Zaraz po publikacji raportu prezydent Mieczysław Kieca zwołał konferencję, na której podzielił się informacjami na temat starań miasta i całego subregionu o poprawę powietrza. – Problem niskiej emisji i związanym z nią zanieczyszczeniem powietrza jest dla nas kwestią priorytetową od lat. Niemal dekadę już prowadzimy liczne działania, które mają poprawiać naszą sytuację. Działamy zarówno lokalnie, w obrębie miasta, jak i w wymiarze regionalnym – mówi prezydent.
W ostatnich 10 latach miasto na walkę z niską emisją i zanieczyszczeniem powietrza wydało blisko 30 mln zł. W tej kwocie mieszczą się przeprowadzone w mieście termomodernizacje budynków oświatowych, mieszkalnych, użyteczności publicznej, dopłaty do wymiany źródeł ciepła oraz wszelkie akcje edukacyjne prowadzone wśród mieszkańców.
– Mimo podjętych działań nadal znajdujemy się w miejscu, które nas nie zadowala. To problem wszystkich miast regionu, bo smog nie zna granic administracyjnych – mówi prezydent Mieczysław Kieca. Dlatego tak duże nadzieje włodarze pokładają w ustawie antysmogowej, która zakazywałaby palenia w piecach niskiej jakości opałem. Co to dokładnie oznacza? – Ustalona zostanie jakość paliw ze wskazaniem odpowiedniej ilości siarki, popiołu i zawartości opałowej. Najgorsze są wątpliwej jakości muły. Jeżeli chodzi o urządzenia grzewcze to sugerowaliśmy, by do użytku dopuszczone zostały te z automatycznym podajnikiem min. klasy 3 – mówi naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Tadeusz Dragon. – Największą bolączką spalania paliw stałych jest pył, którego cząsteczki wchodzą w układ krwionośny i powodują schorzenia rakowe. Odnotowano ogromną zachorowalność młodych ludzi w województwie śląskim. Cytując za profesorem Marianem Zembala – powietrze, którym oddychamy jest tym samym dla człowieka, co paliwo złej jakości dla samochodu – dodaje naczelnik.
(tora)
Ludzie
Prezydent Wodzisławia Śl.
13 komentarzy
Śledź tę dyskusjęDekada walki ze smogiem a efektów nima. To znzczy że ktoś robi to źle. Dofinansowanie do pieców to marnowanie pieniędzy.
Panie Mieczysławie Kieca!!!!
Ciepłownia na Oś 1 maja w Wilchwach spalająca ekologiczny gaz koksowniczy pracuje na pół gwizdka. Można do niej podłączyć jeszcze co najmniej pól Wodzisławia..
Gdyby Pan miał trochę więcej wyobrażni to za pieniądze wydane na nikomu nie potrzebny Park Rozrywki { około 30 mln zł} można by było wykonać linie przesyłowe ciepła z Wilchw w prawie w całym , jeszcze nie uciepłowionym centralnie Wodzisławiu. A tak wystarczy przejrzeć statstyki by przekonać sie że wodzisławianie umierają jak muchy nie doczekując starości.Przyczyną są w dużej mierze kotłownie z domków jednorodzinnych spalające najgorsze gatunki węgla oraz odpadów a my musimy siła rzeczy wdychać te wytworzone dioksyny trując organizm w dzień i w nocy.A Pan opowiadą w publikatorach bujdy że w Wodzisławiu wydano na ekologię 30 mln zł.To chyba jakaś paranoja!!!!
@koło - postaw na nowe technologie, bo najwyraźniej twój umysł ogrania tylko to co powszechnie znane.
mhl999-Pokonaj węgiel w kosztach ogrzewania, moim zdaniem jedyna alternatywa to drzewo, opalom chałpa drzewem(kominek) i nie narzekom.
@koło - są tańsze sposoby dostarczenia ciepła od budowy ciepłociągu.
mhl999-Ty chyba nie zdajesz sobie sprawę z samych kosztów doprowadzenia ciepłociągu do domów, dzieciaku, to są olbrzymie koszty samej instalacji, same koszty kanalizacji są tak duże, że miasteczka musiały kredyty brać aby zrobić kanalizę, a ty myślisz że ciepłociągi to zapewne małe koszty,.żadne miasteczko tego nie udźwignie finasowo , widać że nie masz minimalnego pojęcia o kosztach czy czymkolwiek.
Najgorsza w tym wszystkim jest możliwość palenia WSZYSTKIM w starych piecach węglowych.Nie powinno się sprzedawać piecy z ruszem bo "przedsiębiorczy sąsiad" wymyśli sobie materiał kaloryczny w postaci starych płyt,plastików,itp! Zastanawiam się też dlaczego do swojego samochodu nie doleje jakiegoś pseudopaliwa,przecież wyjdzie taniej!
@Arteks - głupoty opowiadasz, trzeba dostarczyć ciepło systemowo tak jak to się robi z kanalizacją czy prądem. Wymiany piecy czy docieplenia to tylko półśrodki. Choć jak ktoś słusznie zauważył docieplenie jest bardziej efektywne od wymiany pieca. Piec można kupić sobie wówczas z oszczędności i można by pewnie powiązać taką dotację na docieplenie z wymianą pieca jako dodatkowy czynnik zwiększający dotację.
Chociaż zgadzam się z wami i jestem strasznym przeciwnikiem palenia flotą, mułami, złymi gatunkami węgla czy też śmieci to jeszcze warto zwrócić uwagę na to, że państwo powinno wypowiedzieć wojnę nieodpowiednim piecom. Wielu ludzi ma piece zbyt wielkiej mocy w stosunku do potrzeb. Stąd wydzielają więcej dymu w czasie rozpalania niż te bardziej odpowiednie. Z drugiej strony nie dajmy się też oszaleć UE bo oni chętnie zwracają uwagę na PM2.5 które pochodzi ze spalania węgla, a jakoś mniej się przejmują ogólnym zanieczyszczeniem w indeksie AQI, a pod tym względem miasta francuskie, belgijskie czy brytyjskie są bardziej zanieczyszczone od śląskich!
Jak już pisałem nie finansować wymiany pieców bo to nie ma sensu,Finansować i dawać dotacje i kredyty hipoteczne na OCIEPLANIE budynków , to jest 50% efekt i nawet więcej zależy od ocieplenia bo potrzebne jest tylko 50% dotychczas spalanego materiału .Ocieplanie minimum 10cent.steropianu lub waty itd.
Za spalanie czegokolwiek innego niż ekogroszek w domowym kotle ustawowa kara 5000zł.
Wystarczy jedna ustawa. W domowych kotłowniach wyłącznie ekogroszek z urzędową ceną 250zł za tonę. I po sprawie. Centrum starego miasta można u nas obowiązkowo podłączyć do ciepłowni miejskiej. W tak gęstej zabudowie powinno to być konieczne.
Dyskusja: