Uczniowie z Raciborza na praktykach w Hiszpanii [ZDJĘCIA]
Technicy analitycy, hotelarstwa, obsługi turystycznej oraz żywienia i usług gastronomicznych odbywają obecnie miesięczne praktykę zagraniczną w Granadzie, na południu Hiszpanii.
Staż techników analityków wzbogacony jest o wizyty techniczne w specjalistycznych laboratoriach:
- Laboratorio de Análisis de Aceites / CM EUROPA w Martos zajmujące się od ponad 30 lat badaniem oliwek i oliwy z oliwek jest światowym pionierem w analizie wydajności tłuszczu oliwek oraz wytłoczyn. Wdraża rozwiązania innowacyjne opierając się na własnych wynikach. Analizy sensorycznej i niezależnej organoleptycznie oceny oliwy z oliwek dokonuje grupa specjalistów i wykwalifikowanych degustatorów CM EUROPA.
- Instituto de Parasitologia y Biomedicina „Lopez-Neyra” w Granadzie, instytucie badań biomedycznych skupiającym się na takich obszarach badawczych jak: immunologia, biologia komórki, biologia molekularna, farmakologia chorób o światowym znaczeniu dla zdrowia.
- Centro de Investigacion y Desarrollo del Alimento Funcional (CIDAF) w Granadzie, Centrum Badań i Rozwoju znajdującym się na terenie Parku Technologicznego Nauk o Zdrowiu, specjalizującym się w żywności i współpracującym z firmami rolno – spożywczymi. Koncentruje się na pozyskiwaniu wiedzy w zakresie projektowania, wytwarzania i charakteryzacji żywności i żywienia, zdrowych oraz bezpiecznych suplementów.
- Instituto de Biotecnologia. Universidad de Granada – Parku Technologicznym utworzonym z trzynastu różnych grup badawczych zlokalizowanych w wydziałach i ośrodkach Uniwersytetu dotyczących następujących dziedzin: biochemii, cytologii, fizyki stosowanej, fizjologii, genetyki, immunologii, inżynierii chemicznej, mikrobiologii, parazytologii, chemii fizycznej i chemii organicznej.
- Centro de Genómica e Investigación Oncológica (Genyo) – ośrodku badawczym prowadzonym przez specjalistów, którzy koncentrują swoje badania na kompleksowej analizie genetycznego podłoża chorób u ludzi, kładąc szczególny nacisk na raka i zaburzenia genetyczne związane z jego dziedziczeniem.
Spotykamy się z Moniką, Pauliną i Stefanią – przedstawicielkami grupy techników analityków – w ostatnim tygodniu praktyk, aby posłuchać o ich wrażeniach i refleksjach towarzyszących wizytom technicznym.
- Odbyły się już cztery wizyty techniczne – mówi Monika. - Na jutro zaplanowana jest ostatnia do Instituto de Biotecnologia. Universidad de Granada – dodaje.
- Najbardziej podobała mi się wizyta w Martos – mówi Paulina. Cały proces badań wiązał się z przejściem oliwki zerwanej z drzewa do ciekłej oliwy z oliwek – dodaje. - Badana jest także gleba, na której rosną drzewa oliwkowe – uzupełnia Stefania a następnie wyjaśnia: Po to, aby wiedzieć jakie nawozy są potrzebne na danym terenie. Proces suszenia oliwek ukazuje, ile było w nich wody. Ważna jest również ocena organoleptyczna oliwy, tj. smak, zapach.
- Takie wizyty techniczne bardzo wzbogaciły nasze praktyki – mówi Stefania. - Na jednej z wizyt poznaliśmy urządzenie CyTOF 2, dzięki któremu można oglądać komórki w każdym wymiarze, a warto dodać, że w Europie są tylko cztery takie urządzenia: dwa we Francji, jedno w Niemczech i jedno właśnie w Granadzie – dodaje Stefania.
- Intrygująca była wypowiedź pani w „Lopez-Neyra” o doświadczeniach na zwierzętach: myszach, szczurach, królikach – mówi Monika. - Moje największe zainteresowanie wzbudziła ogromna liczba aparatów i urządzeń w każdym z przedsiębiorstw, które są często jednymi z niewielu w Europie – dodaje Paulina. - Poznaliśmy sprzęty i procesy badawcze, jakich nigdy nie mielibyśmy okazji poznać w przypadku praktyk w Polsce – uzupełnia Stefania.
- Zastanowiło mnie to, że w hiszpańskich laboratoriach pracownicy nie mają fartuchów ochronnych. U nas w Polsce kładziony jest na to duży nacisk – mówi Stefania. - Natomiast pomieszczenia są dostosowane w 100% do pracy a wnioski z przeprowadzonych badań wykorzystują ludzie z całego świata – dodaje Paulina.
- Wizyty techniczne dają nam szeroki pogląd na prace w naszym zawodzie – mówi Paulina. „Pomagają w wyborze drogi zawodowej – dodaje Monika. - Bardzo uatrakcyjniają naszą praktykę – uzupełnia Stefania.
Praktyki dobiegają końca …
- Będzie mi brakować tych widoków od gór po morze oraz samej Granady (…) poznanych tu nowych ludzi z najlepszymi rozśpiewanymi i roztańczonymi kierowcami na czele… – mówi Monika. - Wieczornych pogawędek (…), wycieczek z całą grupą – dodaje Stefania. - Sympatycznych ludzi, z którymi pracowałam w swoim miejscu praktyk (…), ale też słońca, hiszpańskich potraw … – uzupełnia z żalem w głosie Paulina.
Koordynatorki projektu:
Iwona Niklewicz-Wróbel, Małgorzata Warwas