Konkurs na prezesa PKS w Raciborzu
W tym tygodniu dowiemy się, kto pokieruje PKS-em w najbliższych latach. W konkursie bierze udział dotychczasowy prezes Kazimierz Kitliński.
Rada Nadzorcza Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Raciborzu ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa spółki. Jak ustaliliśmy, w szranki o prezesurę stanęło czterech kandydatów. Wśród nich jest Kazimierz Kitliński (70 l.), który kieruje raciborskim PKS-em od 12 lat.
– Mamy najlepsze wyniki wśród dwunastu lat, ale to może nie wystarczyć. Może mnie wybiorą, może będą lepsi – komentuje dla „Nowin Raciborskich” swój start w konkursie K. Kitliński.
Rada Nadzorcza PKS-u ma wybrać prezesa spółki w tym tygodniu. Następnie zostanie on zatrudniony przez właściciela firmy, czyli Powiat Raciborski i Powiat Wodzisławski. W skład rady nadzorczej PKS-u wchodzą: Czesław Wolny (przewodniczący), Izabela Zielińska-Golik (wiceprzewodnicząca), Aleksandra Miera-Spyra (sekretarz). Niewykluczone, że skład osoby rady nadzorczej wkrótce ulegnie zmianie, gdyż jej kadencja dobiega końca. Nabór do rady nadzorczej trwa do 9 czerwca.
PKS Racibórz jest głównym przewoźnikiem w powiecie raciborskim, który obsługuje również wiele kursów na terenie powiatu wodzisławskiego. W przedsiębiorstwie pracuje 126 osób. W szczytowych momentach dnia (ranek i popołudnie) z autobusów PKS-u korzysta w sumie 10 000 osób. Autobusy PKS-u kursują również do miejscowości na Opolszczyźnie, m.in. Baborowa, Kietrza i Głubczyc.
(żet)
fot. pksraciborz.pl
Właściciel, nadzór, prezes. Kto za co odpowiada?
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Raciborzu funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Gros udziałów w przedsiębiorstwie posiada Powiat Raciborski (95,6%). Pozostałe udziały przypadają Powiatowi Wodzisławskiemu (4,4%), który wszedł w ich posiadanie kilka lat temu, gdy przewoźnik z Raciborza zaczął świadczyć usługi na tamtejszym terenie.
Właściciele PKS-u nie zarządzają przedsiębiorstwem w sposób bezpośredni, lecz poprzez radę nadzorczą, do której kompetencji należy wybieranie członków zarządu spółki, coroczne badanie sprawozdań, rachunku zysków i strat przedsiębiorstwa itd.
Bieżące zarządzanie przedsiębiorstwem należy do kompetencji zarządu spółki, na którego czele stoi prezes.
Upraszaczając, pracownicy PKS-u odpowiadają przed prezesem, który z kolei podlega radzie nadzorczej. To ostatnie gremium odpowiada bezpośrednio przed właścicielami.
Wolny sprzedał cukrownię to teraz się bierze za PKS
Czy sołtys Konieczny startował na prezesa?