Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kamienice do ciepłociągu, apel do ministra

Jeszcze przed nowym sezonem grzewczym, czyli do września – października, sześć kamienic na starówce zostanie poddanych termomodernizacji i przyłączonych do sieci ciepłowniczej PEC. To jeden z punktów programu walki z niską emisją władz miasta. 

Prace obejmą kamienice przy ul. Rynek 9, 18, 19, ul. Opolskiego 1 i 2 oraz Kościelnej 10. Ich mieszkańcy wyrazili chęć przyłączenia się do sieci PEC. Roboty obejmą także fragmenty samych ulic i placu rynkowego, w związku z koniecznością ułożenia tam ciepłociągu. Będzie to wiązało się z koniecznością czasowego wyłączenia w całości lub fragmentach ulic w rejonie robót, np. Kościelnej czy Sądowej. Po pociągnięciu sieci ciepłowniczej na ulicach ułożona zostanie nowa nawierzchnia. Szczegóły poznamy przed przystąpieniem do prac. Inwestycja pochłonie około pół miliona zł, ale koszt będzie wiadomy po przetargach.

Zespół zaczął działać

Program termomodernizacji kamienic nie jest jedynym działaniem w walce ze smogiem, o którym była mowa w ostatnich dniach w mieście i całym regionie. 23 maja zaczął pracę powołany przez Marszałka Województwa Śląskiego zespół do spraw ograniczania niskiej emisji. Przedstawicielami naszego subregionu zostali prezydenci Wodzisławia Śl. i Rybnika. W skład zespołu weszli m.in. naukowcy z Politechniki Śląskiej czy specjaliści z instytucji badających środowisko. Celem zespołu jest przygotowanie województwa do uchwalenia uchwały antysmogowej w jak najszybszym okresie, być może jeszcze we wrześniu czy październiku tego roku. – Przedstawiciele marszałka nie byli w stanie sprecyzować co znaczy „w jak najszybszym czasie”. Uchwała jest skomplikowana i wymaga szerokich konsultacji społecznych – mówi Mieczysław Kieca.

Program subregionu wzorcem

Przypomnijmy, że w naszym subregionie już od roku działa inny zespół pod kierunkiem Tadeusza Dragona, naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wodzisławiu, który przygotował m.in. program informacyjny dla 28 gmin Subregionu Zachodniego. Program zawiera m.in. wskazówki i propozycje szkoleń dla urzędów dotyczące kontroli pieców. Pod programem podpisali się włodarze wszystkich miast i gmin naszego subregionu. To spora zmiana postawy. Jeszcze rok temu nie wszyscy byli skłonni do wysyłania kontroli z obawy o sprzeciwy mieszkańców. Nasz subregion będzie ubiegał się w WFOŚ o pieniądze na realizację tego programu. Wspominamy o nim nie bez przyczyny – otóż marszałek województwa przy okazji rozpoczęcia prac jego zespołu wskazał na nasz program jako przykład dobrych praktyk. I program ten traktowany będzie jako modelowy do wdrożenia przez pozostałe subregiony na Śląsku.

Minister popiera

Pieniądze potrzebne będą nie tylko na wspomniany program informacyjny, ale przede wszystkim na wymianę źródeł ciepła na przyjazne środowisku. A pieniędzy nie ma. Wszystkie programy dopłat się skończyły, z te, które są, mają niekorzystne warunki. Dlatego subregion wystąpił do NFOŚ o przygotowanie nowych propozycji. Zwraca uwagę m.in. na to, aby dotacjami objęte były wszystkie kotły, a nie tylko konkretnej klasy, bo nie wszystkie budynki umożliwiają ich montaż. Ponadto należy wprowadzić dotacje do zakupu ekologicznego paliwa, bo jego wysokie koszty zniechecają do inwestowania w nowoczesne kotły. Stanowisko subregionu poparł sekretarz stanu Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Tomasz Raudner

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~akcja (89.200. * .94) 05.06.2016 09:56
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Za komuny 1000 krotnie bardziej było zanieczyszczone powietrze i ludzie żyli, nagle tym z bloków zaczęło to powietrze przeszkadzać, a prawda jest taka, że ich boli to że w domach żyje sie taniej, nie trzeba płacić wysokich czynszów i to ich tak boli, aby inni nie mieli lepiej.

~wert (188.146. * .44) 05.06.2016 08:21

A co z Rybnikiem ?????? czy miasto robi cos w tym kierunku? czy znowu będzie truło swoim smrodem ???

~Prowdaa (89.200. * .94) 05.06.2016 08:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~tik-Bzdura, przecież to kosztuje, nie chcemy płacić tyle ile ci z bloków za ogrzewanie, za zaoszczędzoną kasę na opale zawsze idzie pojechać na wakacje,a nie ciuciać grosz do grosza aby na czynsz starczyło i cały rok w bloku siedzieć albo na działce. Nie są my frajerami i swoje pieniądze liczyć umiemy

bystrzak 04.06.2016 22:21

Kiedy ul. Konstancji i Powstańców?

~ZUSah (8.37. * .94) 04.06.2016 20:34

Panie prezydencie Lenk a kiedy na poważnie zajmie się Pan smogiem w Raciborzu? Czy ma Pan zamiar dalej wydawać miliony na wszystko inne a po macoszemu traktować walkę z niską emisją?

~tik (188.137. * .64) 04.06.2016 19:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

fmworld a najbardziej tych koło tężni w Radlinie, ludzie tam przyjeżdżają wdychać opary solanki a nadychają się smrodu z okolicznych chałup, ministerstwo powinno dać 5 lat ludziom na wymianę piecy i uporządkowanie ogrzewania, po tym okresie powinne się rozpocząć poważne restrykcje i kary dla tych którzy nie mają odpowiednich certyfikowanych piecy lub nie podłączyli się do gazu czy ciepłociągu

~ciepłownik (80.238. * .126) 04.06.2016 14:21

Powinien być ciepłociąg z Ciepłowni 1 Maja pociągnięty na Wilchwy, Kopernika, Bracką, Mszanę, Krostoszowice i Skrzyszów. Ciepłownia 1 Maja ma ogromne rezerwy grzewcze.

~Grego (8.37. * .94) 04.06.2016 14:08
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Pozwalanie na dowolne piece to byłoby zupełne nieporozumienie! Tylko piece klasy piątej lub gazowe! Tu nie może być kompromisu bo tu chodzi o nasze zdrowie i życie.

fmworld 04.06.2016 13:50

Szkoda że w Radlinie nie chca domków do PEC podłączyć...