Cała Polska czyta dzieciom: Lokomotywa w bibliotece w Nędzy
Nic tak nie działa na wyobraźnię dziecka jak akcja, zabawa i obrazy. Wiedzą o tym nędzańskie placówki - biblioteka i centrum kultury, które zaprosiły dziś przedszkolaków do wspólnej zabawy w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. W podróż zabrała maluchy dróżniczka Kamila Besz.
Do Lokomotywy z wiersza Juliana Tuwima dzieci wsiadły już na korytarzu. Była świetna inscenizacja w wykonaniu Kamili Besz - aktorki scen alternatywnych, dziennikarki, obecnie związanej z Gminnym Centrum Kultury w Nędzy.
- Dla nas bardzo ważne było to, że dzieci włączyły się w tę inscenizację i razem ze mną na głos mówiły fragmenty wiersza. To znaczy, że znają ten utwór, że świetnie się rozwijają a literatura im towarzyszy w życiu - cieszy się Kamila Besz.
Potem maluchy wzięły do rąk kredki i kartki papieru, na których utrwaliły to co z Lokomotywy zapamiętały. - Było bardzo zabawnie! Najlepiej w moim życiu! - stwierdziły przedszkolaki Zuzia, Emilka i Alicja.
XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom nędzańska biblioteka zainaugurowała kilka dni temu występem krakowskiego teatru ze spektaklem "Skradzione mądrości".
Od 15 lat akcję organizuje Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". Nieprzerwanie od 2001 roku w ramach tej kampanii społecznej mobilizuje do aktywnej promocji czytelnictwa placówki, instytucje i społeczeństwo w całym kraju.
Specjaliści podkreślają, że codzienne czytanie dziecku zaspokaja jego potrzeby emocjonalne, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.
Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami.