Rowerzysta na drodze - co mu wolno, czego nie wolno
Niedawno pisaliśmy o planach wprowadzenia karty rowerowej dla osób dorosłych bez prawa jazdy jako sposobie poprawy bezpieczeństwa w ruchu. Staraliśmy się też uzasadnić, że warto, by rowerzyści się ubezpieczyli. Teraz publikujemy garść informacji, które pomogą rowerzystom w bezpiecznym poruszaniu się.
Co rower musi mieć?
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
- sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
- z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.
Dzieci w ruchu rowerowym
Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem umieszczenia na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Dziecko w wieku do lat 10 jadące na rowerze jest traktowane jako osoba piesza i może się poruszać po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej.
Dziecko po ukończeniu 10. roku życia może przystąpić do egzaminu na swoje pierwsze „prawo jazdy” – kartę rowerową. Dopiero po uzyskaniu tego dokumentu może jeździć na rowerze po drodze.
Uprawnienia, kaski, kamizelki
Osoby pełnoletnie mogą poruszać się po drogach bez karty rowerowej.
Kask na głowie i odblaski (np. kamizelka) nie są obowiązkowe, jednak dla każdego świadomego rowerzysty – niezbędne. Nie należy się dziwić, jeśli organizatorzy wypoczynku czy imprez rowerowych wymagają zakładania kasku przez osoby niepełnoletnie.
Poruszanie się po drogach publicznych i ścieżkach rowerowych
Rowerzysta powinien poruszać się po ścieżce rowerowej, a gdy jej nie ma – po poboczu drogi. Obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Na jezdnię wyjeżdża tylko wtedy, gdy nie ma ścieżki, ani pobocza, albo jest ono w takim stanie, że nie nadaje się do jazdy.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę jest dozwolone w wyjątkowych sytuacjach:
- opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat jadącym na rowerze,
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Rowerzysta nie może:
- jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
- jechać obok innego uczestnika ruchu. Wyjątkowo dopuszczalna jest jazda po jezdni obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,
- przejeżdżać rowerem przez ulicę przy użyciu przejść dla pieszych. Jeśli chcemy z takiego przejścia skorzystać, należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł,
- kierować w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
- korzystać podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
Rowerzysta, a znaki zakazu
Kierujący rowerem musi pamiętać, że obowiązują go znaki drogowe jak np. B-9 „zakaz wjazdu rowerów” czy D-11 i D-12 „pas BUS”. Pod prąd można wjechać tylko w taką ulicę, przy której zakaz wjazdu opatrzono tabliczką „nie dotyczy rowerów”.
opr. tora, źródło - Straż Miejska w Wodzisławiu Śl.
Supcio,thunks
Zapomnieliście dodać że,po drodze dla rowerów obowiązek jest jedynie gdy jest ona w kierunku jazdy, oraz także że w korku rower może "legalnie" bez łamania przepisów omijać oraz wyprzedzać inne pojazdy niż rower z prawej strony.
Pozdrawiam "rowerzystę", który dziś na chodniku po przeciwnej stronie od Kauflandu wjechałby w ojca z małym dzieckiem :) Masz szczęście dziadu, że nie chciałem małemu pokazywać jak się utylizuje takie śmieci... bo bym ci z chęcią kopa zasadził i byś poleciał tam na dół na drogę, gdzie powinieneś jechać...
Ohh szprycha, szprycha cieniutki jesteś, albo nie doczytałeś co napisałam. Niestety reagujesz tak jak większość pseudo rowerzystów nie zwracasz uwagi na znaki. Niestety rower w tym miejscu się przeprowadza co jestdobrze oznakowane. A pytanie zadałam dla potpuchy żeby takie szprycho ślady się czegoś nauczyły.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Na zdjęciu wygląda to jak wyścig feministek i pedziów.
sami nowobogaccy na tych rowerach jak elegancko krawat szorty i klapki to taka ruska wycieczka ha ha ha
Niektórzy kierowcy są tak głupi, że potrafią zaparkować na drodze rowerowej. Jeśli któryś z rowerzystów się z czymś takich spotka, powinien od razu wykonać telefon na policję, a także zrobić fotę takiemu debilowi.
pani kierowca, powinii zabrać pani prawo jazdy jak wiekszość kobietom, skoro pani nie wie, że rowerzysta może przejechać na rowerze po ścieżce rowerowej ana skrzyżowaniu a pani, jako kierowca auta ma mu obowiązek ustąpić pierszeństwa przejazdu.
Może ktoś mi wyjaśni czy przez drogę rowerową przecinającą jezdnie koło dużego ronda w Raciborzu, rowerzyści przeprowadzają rower czy jadą.
Rowerzysta nie ma obowiązku poruszania się po ,,Ścieżce rowerowej'', a po ,,Drodze dla rowerów'', co określa znak C-13. Jeśli takiego nie ma, nie ma również obowiązku jeżdżenia tzw. ścieżkami. Pozdrawiam
niech wprowadzą karty rowerowe bo większość nie ma pojęcia o kodeksie drogowym