Jak ograniczyć niską emisję - konferencja w Wodzisławiu
Ograniczanie niskiej emisji było głównym tematem konferencji z udziałem ludzi świata polityki, biznesu, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz mediów, która odbyła się 20 czerwca w Wodzisławiu Śl.
Konferencja "Europejska polityka na rzecz niskoemisyjnej gospodarki, szanse i wyzwania dla śląskiej gospodarki - rola samorządów i przedsiębiorstw" została zorganizowana przez posłankę Gabrielę Lenartowicz oraz prezydenta Wodzisławia Śląskiego, a także przewodniczącego Związku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego Mieczysława Kiecę. Patronat nad wydarzeniem objęła Elżbieta Bieńkowska, komisarz Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Patronem medialnym konferencji zostały Nowiny Wodzisławskie, a wydarzenie poprowadził redaktor naczelny Nowin Wodzisławskich Tomasz Raudner. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Grzegorz Wolnik, przewodniczący sejmiku śląskiego, Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, starosta raciborski Ryszard Winiarski, starosta wodzisławski Ireneusz Serwotka, wójtowie, burmistrzowie, przedstawiciele izb gospodarczych i cechów rzemiosł.
Pierwszą część wypełniły wystąpienia prelegentów. Komisarz KE Elżbieta Bieńkowska poruszyła tematykę unii energetycznych oraz nowych źródeł wzrostu gospodarczego i zatrudnienia wysokiej jakości w sektorze przemysłu i usług. Nawiązała w ten sposób do europejskiej polityki na rzecz rozwoju gospodarczego. Bieńkowska podkreśliła, że Śląsk ma najwyższy poziom wykształcenia w całej Polsce i że musimy wiedzieć, jak wykorzystać potencjał wykwalifikowanych kadr w przyszłości. Według komisarz świat węgla nigdy nie będzie już taki sam. W Europie, w regionach podobnych do Śląska nie ma już kopalń. Także Polska musi przygotować się na zmiany i to na kilku poziomach: samorządowym, regionalnym, rządowym i – przede wszystkim – ludzkim.
Jako druga wystąpiła posłanka na Sejm RP Gabriela Lenartowicz, która opowiedziała o inwestowaniu w gospodarkę o obiegu zamkniętym, zrównoważonym wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań w związku ze zmianami klimatu i transformacją energetyki w kierunku obywatelskim (zakładającym zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii). Przedstawiła w tym kontekście najważniejsze wyzwania dla samorządów i przedsiębiorstw Śląska. Lenartowicz wspomniała także o potrzebie nowych rozwiązań regulacyjnych i zmian w ustawie dotyczącej OZE.
Na konferencji gościła również zastępczyni dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Monika Sternal. Jej wystąpienie dotyczyło Planu Junckera, Programu Horyzont 2020, a w szczególności promowania zwrównoważonego transportu i innowacyjnych rozwiązań. Koczar- Sikora stwierdziła między innymi, że każdy region ma swoje mocne strony, które należy jak najefektywniej wykorzystać. To dlatego Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera swoich beneficjentów.
W drugiej części wydarzenia odbył się panel dyskusyjny "Podstawowe obszary agendy miejskiej UE: jakość powietrza i mobilność miejsca". Wzięli w nim udział: Gabriela Lenartowicz, Mieczysław Kieca, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego Tadeusz Dragon, właściciel grupy Martech Marcin Mistarz oraz prezes zarządu Azis Mining Service Sp. z o.o. Marian Lasek.
Konferencję podsumował prezydent Mieczysław Kieca. Położył nacisk przede wszystkim na działania edukacyjne. To one – obok stałego podnoszenia świadomości społeczności lokalnej oraz nowych instrumentów wsparcia – są bowiem kluczem w w kierunku ograniczania niskiej emisji. Prezydent wyraził także nadzieję, że kompleksowe wsparcie niskoemisyjnej gospodarki nie skończy się na organizacji poniedziałkowej konferencji. - Musimy zacząć myśleć i działać razem, jako mieszkańcy Subregionu Zachodniego Województwa Zachodniego. Ważna jest tutaj kwestia społecznej odpowiedzialności, czyli naszej współodpowiedzialności, a co za tym idzie: komunikacji między ludźmi i kontroli społecznej. Wójtowie już nie powinni się powstrzymywać od kontroli domów pod kątem wykorzytywanego paliwa w obawie o przegraną w wyborach. Każdy z nas chciałby przecież żyć w przyjaznej i czystej gminie - zakończył Mieczysław Kieca.
Ludzie
Poseł na Sejm RP
Były Starosta Wodzisławski
Prezydent Wodzisławia Śl.
Starosta Raciborski
król.. -A czemu nie? Mam ponad wzrost, wagę i młody wiek, czemu miał bym się go bać? Do tego jestem kozak, lubię startować jak ktoś kozaczy, ale mało kto chce z mną startować, takie pedalskie czasy.
Pomyśl ciekawy - ciekawi mnie czy powiedziałbyś mu to prosto w oczy, czy jesteś tylko taki wyszczekany w internecie, obstawiam to drugie
Ciekawy-, piszesz tak :'jeżeli te spaliny wychodzą poza waszą posesję i podtruwają mnie i moją rodzinę to już inna sprawa. Naprawdę nie interesuje mnie jakaś tam kwestia Waszych oszczędności. W d.... to mam że te wasze oszczędności". Czemu nie umiesz zrozumieć że wszyscy mają w d... twoją rodzinę? Co mnie obchodzi twoja rodzina i zdrowie twoich dzieci, mam to w d..., ważne aby kasa mi się zgadzała, chyba nie myślisz że moim kosztem będę dbał o zdrowie twojej rodziny, skoro mam ich w d.....
piecowy to "koło" znany z głupich komentarzy na nowinach. Jego hobby to palenie w piecu.
@ciekawy, nie ma problemu, pod warunkiem że ciepłownia swoje spaliny pośle bezpośrednio do ludzi, ktłórzy z niej korzystają, skoro twierdzisz że to takie "ekologiczne" to zapewne nie zaprotestujesz, aby ciepłownia spaliny puszczała ci do mieszkania, do tego ci co mają gaz, to spaliny bez komina, skoro to takie eko według ciebie.
osobiście mam wrażenie, że cała walka z niską emisją ogranicza się do bezradności władz (obojętnie jaki szczebel) a najprostszym sposobem na walkę z nią jest wydanie zakazów, bo "lud się dostosuje". gorzej kiedy "lud" się wkur....i :)
@ciekawy - naprawdę uważasz, że palenie w piecach węglem jest największą przyczyną zanieczyszczenia powietrza? @ekolog - chciałeś coś napisać, nie napisałeś nic poza frazesami.
Nikomu niczego nie zabraniam, ale pod warunkiem że dym z komina poozostaje na waszej posesji, Tak trudno to zrozumiec? rozumiem że mentalnośc - moj pradziadek palił chrustem to ja w polowie 21 wieku tez bede palił chrustem, proszę podlączyć wyjście z komina do waszego okna wtedy możecie sobie palić ile chcecie czym chcecie i kiedy chcecie, piecowy - ta sprawnosc 80 procentow to chyba w katalogach reklamowych, może zacznę palić liściami lub trawą? to też ekologiczne, a że tam zasmrodze wszystko wokoło?? kogo to interesuje, ważne że JA mam taniej
Ciekawy, ale chcesz powiedzieć że ludzie co mieszkają obok ciepłowni w domach to powinni protestować, bo z niej nie korzystają a ona im smrodzi? To tak jak byś protestował że sąsiad ma zakład naprawy aut a ty nie masz auta i tego nie chcesz, jakiś dziwny jesteś i chyba coś z tobą nie tak, nie latam samolotami to mam protestować jak latają nad moją posesją? Do ptaków czy kotów też strzelasz na swojej posesji, bo są sąsiada a nie twoje? Jakiś dziwny jesteś, na pewno Ślonzokiem nie jesteś.
Dajcie każdemu tylko połowę kasy co mają na wypłatę ci ze zdjęcia powyżej i wszyscy będą jechać na prądzie i nawet nie zejdą do piwnicy!Ale niech spróbują ci wielcy myśliciele przeżyć w 4 osoby za 3 tys. na miesiąc to będą inaczej kwiczeć!
ciekawy- A czy ty też byś chciał w imię twojej pseudoekologii zakazywać samochodów o dużej pojemności? A może zamiast samochodów to zmuszać ludzi do autobusów? Typowy komunista z ciebie, co chce ludziom mówić co mają robić i jak żyć a jak nie, to mandat. Do takich jak ty, to po wojnie się strzelało i naród bił brawo, bo oni też chcieli dyktować jak mamy żyć. Ty chcesz aby niepalić węglem a ja chce aby twoje osiedle z ciepłowni było ogrzewane gazem a nie węglem. Z tym że ja to pisze z humorem, bo nie jestem komunistą, czyli lewakiem tak jak ty.
@ciekawy,Obecne piece mają sprawność na poziomie 80%, jak pan Józef je czyści i nie pali śmiećmi, mniejszą sprawność mają elektrociepłownie, bo masę energii uchodzi zanim ciepło się dostanie do domu, tam gdzie są ruły to łatwo poznać, bo śnieg topnieje. A chrust to przecież naturalne, ekologiczne paliwo, nie dymi i daje ogień, a popiół można wykorzystać jako nawóz w ogrodzie. Gdyby każdy dom podłączyć do elektrociepłowni, to myślę że 50% tego ciepła, zanim trafiła by do domów, to poszła by w atmosferę, a filtry to ściema, widzę jaki kurz idzie z elektrociepłowni, dymi że masakra. Nieznasz się człowieku, najlepsze paliwo to węgiel, bo jesteś niezależny a do tego masz małe koszty, wiesz ile ci z bloków muszą płacić? Musisz zapłacić pana prezesa i wszystkich pracowników ciepłowni, a do tego połowa węgla idzie na zmarnowanie, bo tyle traci przesył, sam widzisz że to nieekonomiczne, a do tego każdy chce na ciebie zarobić, nie opłaca się to, daj sobie powiedzieć.
panowie ale trzymajmy tą dyskusję na pewnym poziomie. Chyba nie porównujesz spalania w elektrowniach z filtrami itd itd, do palenia przez pana Józka który wieczorem sobie rozpala w piecu który zanim osiągnie pewną temperature kopci niemiłosiernie,i ma sprawność 40 procent, chyba że robisz grilla na flocie lub mule to wtedy bym miał pretensje
@ciekawy, rozumiem że grilla i rożna też byś zabronił i byś to karał? Czemu więc motoryzacji nie zakazać? One też trują tych, co aut ani autobusami nie jeżdżą, a na rowerach, więc likwidować motoryzację i elektryzację, co ty na to?
@ciekawy w szkole z fizyki miał byś pałę, otóż każde ogrzewanie daje spaliny, zarówno gaz jak i ropa ma komin, przez które idą spaliny i wędrują po za twój teren, elektrownie mają kominy, gdzie spaliny idą po za miejsce elektrowni, ciepłownie tak samo, więc jeden wniosek, ty byś wszystko pozamykał i mył sie w zimnej wodzie, teraz nie ma problemu, można się nawet w wodzie z studni wykąpać, ale w zimie już jest problem.....Swoją drogą jak ty wytrzymujesz w zimie bez ogrzewania? Kurde, jak ty musisz śmierdzieć.
Panowie, ustalmy jedną rzecz - dopóki spaliny z waszych pieców nie bedą wychodziły poza obręb waszej posesji, a najlepiej podłączyć komin spowrotem do np. waszego okna, to wtedy możecie palić czym chcecie i kiedy chcecie itd, chrustem mułem flotem śmieciami nie ma to dla mnie żadnego znaczenia,Ale jeżeli te spaliny wychodzą poza waszą posesję i podtruwają mnie i moją rodzinę to już inna sprawa. Naprawdę nie interesuje mnie jakaś tam kwestia Waszych oszczędności. W d.... to mam że te wasze oszczędności, dobrze ktoś napisał że hanys na pieszo pójdzie do Rybnika żeby oszczędzić 10 groszy, tylko zakaz palenia flotem mułem itd, oraz zakaz palenia poza sezonem grzewczym, wasza mentalność nigdy się nie zmieni, tylko karanie karanie może tutaj zmienić coś na lepsze
W takie upały @ciekawy to wystarczy trochę drzewa z ogrodu, wiadomo że zawsze z ogrodu są jakieś gałęzie czy inne chrust z prac zimowo wiosennych z ogrodu, wczoraj wystarczył mi koszyk chrustu, z którym zresztą i tak nie ma co zrobić i 10 minut i na piecu 85. Ma to trzy zalety, jedna jest taka że mamy wodę ciepłą za darmo, druga jest taka że pozbywamy się gałęzi, które nagromadziły się w ogrodzie(tym samym nie musimy palić ognisk na ogrodzie i energię puszczać w powietrze) a trzecia zaleta to taka, że nie koryduje nam piec i tym samym jego trwałość wzrasta, a przyznasz że palenie suchego chrustu to jest właśnie ekologiczne.
ciekawy-A co ma wiek do tego? Mamy XXI wiek a ludzie dalej budują kominki tak jak w średniowieczu, wiesz jaka jest teraz moda na kominki otwarte? Już odchodzi się od wkładów kominkowych, coraz częściej ludzie chcą mieć duże kominki otwarte, jak w średniowieczu, a stare meble w XXI wieku osiągają gigantyczne ceny. Elektryczność była już przed I wojną, podobnie jak gaz czy ropa, a ludzie mimo tego postępu to palili węglem i drewnem... Co ma XXI wiek do ekonomii? Ludzie umieją kasę liczyć, muszą na nią ciężko pracować i twoim zdaniem mają ją marnotrawić tylko po to, aby być "nowoczesnym"? Opalanie węglem zniknie wtedy, jak się ekonomicznie przestanie to opłacać, a wszystko wynika z tego, że węgiel będzie najdłużej królował, bo jest go na świecie ogromnie dużo, jak na razie węgla starczy na 200 lat, ale ciągle są odkrywane nowe złoża, za to gazu i ropy na pewno szybciej zabraknie, niż wegla, naukowcy sami mówią że węgiel to przyszłość, więc skoro żeś taki postępowy, to gaz i ropa staje się powoli przeżytkiem.
AUTONOMICZNY SEJM ŚLĄSKI https://www.facebook.com/groups/1747158298894033/
https://www.facebook.com/sejmikiziemskie/posts/1614483458842479
Może by zrobić tak jak na zachodzie? Dopłacić 75% do instalacji fotowoltaicznej i słonecznej? Przecież i tak to wróci do budżetu Państwa. Wykorzystać energię wiatrową i wodną. Na nieużytkach postawić farmy energetyczne. Wiem, zajmnie to parę lat ale suma sumarum budżet będzie na tym zarabiał. No ale do tego trzeba chęci i już słyszę larum o węgiel. Ale o czym ja piszę jak w Polsce jest tylko kilka kilometrów autostrad.
człowieku aż nie mogę uwierzyć że piszesz poważnie. posłuchaj sam siebie, kilka patyków trochę węgla i już mam ciepłą wodę, kurde 21 wiek, środek europy, no chyba że nie mieszkasz w europie to mogę zrozumieć
ciekawy, niespełna rozumu by ktoś był, jak by miał piec w domu a wodę w boljerze nagrzzewał by na prądzie, a tak trochę patyków, wegla i już woda jest i kasa zaoszcędzona, ty też lubisz przepłacać?Gdybyś miał taka możliwość i widział byś jaka to oszczedność, to też byś pewnie palił w piecu, aby nie musisieć gigantycznych rachunków płacić. Wiesz ile ci frajerzy na blokach muszą płacić kasy za ciepłą wodę. Później się nie dziwię że nigdy na nic kasy nie mają.
A po co poprawiać? U mnie na placu jakość powietrza jest bardzo dobra. Nie ma to jak tanie ogrzewanie, ty zapewne w domu nie palisz i kąpiesz się w zimnej wodzie, bo używając prądu to też spalasz węgiel. Zresztą Ślonski przemysł upadł, więc jakość powietrza się poprawiła znaczząco w porównaniu z latami 80 czy początkiem lat 90, tym samym jakość powietrza jest dobra i bez problemu można palić weglem czy mułem, na pewno powietrze nie będzie gorsze niż w latach 80 czy 90.
dziwny a gdzie ja napisałem że ktoś pali śmieci??, chociaż jest to jedna bardzo prawdopodobna możliwość, druga to że ktoś jest niespełna rozumu, a trzecie że ma za dużo ekologicznego ekogroszku:)i postanowił przy 35 stopniach celcjusza troszkę sobie spalić, jaka jest prawidłowa odpowiedz musisz zgadnąć sam :)
do mhl999
typowe trolstwo przez ciebie przemawia,wszystkich nazywasz amatorami więc pochwal się "fachowcu" co ty zrobiłeś dla poprawy jakości powietrza???
ciekawy-O co ci chodzi? Od kiedy jest zakaz palenia w piecu w Wodzisławiu? Po dymie nie widać aby były palone śmieci.
To nie tylko problem społeczny. A raczej główny systemowy.Jest ustawa antysmogowa można dzięki niej wyznaczać strefy bez ogrzewania opalem stałym. Wprowadzić i to może być początek przemian.Plus pomoc w wymianie źródła ciepła na ekologiczne dociepleniu i rozwój sieci cieplnej. Wtedy żadna wspolnota czy indywidualny nie będzie mógł dalej kopcic na okolice.
Kolego bystrzak, gdzie straż miejska?? gdzie policja, chryste panie ręce opadają
amator kieca i amatorka lenartowicz organizują konferencję, z której wynika wielkie nic. zaskakujące jest to, że australijczycy chcą w polsce budować kopalnię (!) proponowana walka z niską emisją to kolejne łatanie stanu faktycznego. ciepło należy dostarczyć "systemowo", a nie rozmieniać się na drobne. o możliwości pozyskania ciepła (i nie tylko) z odpadów pewnie organizatorzy populistycznej konferencji nie słyszeli lub nie biorą jej pod uwagę. to świadczy tylko o klapkach na oczkach, niczym u konia, który posłusznie wykonuje swoją pracę na rzecz tych co kazali. w parze z "systemowym ciepłem" powinno pójść docieplanie budynków, ale to pewnie znów bajka przyszłości nie do ogarnięcia przez organizatorów konferencji.
ble ble ble ble pla pla pla pla i co ?
https://youtu.be/4tcRIqeGDi0 Niska emisja ;)