Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Studia czy jednak szkoła policealna? Co wybrać

Wybór szkoły policealnej to już nie jest powód do wstydu, ale czasami bardziej opłaca się pójść na studia. Wszystko zależy od naszej ścieżki kariery i tego, co planujemy robić w życiu. Coraz częściej zdarza się, że młodzi ludzie łączą naukę na uczelni ze szkołą policealną, żeby mieć więcej możliwości po studiach.

Studia czy jednak szkoła policealna? Co wybrać

Dla kogo szkoła policealna? 

Współcześnie tego rodzaju placówki nie są już traktowane jako wyjście ewakuacyjne, w razie nie dostania się na upragniony kierunek studiów. Dzisiaj szkoły policealne dają szansę podniesienia swoich kwalifikacji i tym samym wyróżnienia się na rynku pracy lub uzupełnienia wykształcenia osobom, które już pracują w zawodzie.

Zasadnicza różnica w porównaniu ze studiami to na pewno fakt, że krócej trwają, a po skończeniu ma się już określony zawód, np. technika rachunkowości czy farmacji. Po ukończeniu szkoły odbywa się egzamin państwowy, dlatego pracodawcy mają pewność, że określona osoba ma odpowiedni zasób wiedzy na dane stanowisko. Rekrutacja do szkół policealnych jest bardzo łatwa, wystarczy mieć tylko świadectwo ukończenia liceum (nie jest potrzebna zdana matura).

Jednak różnica w poziomie nauczania w porównaniu ze szkołami wyższymi jest dość duża, choćby ze względu na ilość materiału jaką można przerobić w ciągu 3 czy 5 lat studiów a 2 lub 4 semestrami w szkole policealnej. Wymagający pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na tytuł zawodowy, ale także ukończoną szkołą i jej poziom nauczania. Szkoła policealna daje ci jedynie wykształcenie średnie, ale nie zamyka drogi do podjęcia studiów, w każdej chwili możesz uzupełnić swoje wykształcenie.

Jeśli mimo wszystko zależy ci na szybkim zdobyciu konkretnych umiejętności i zdecydujesz się na szkołę policealną, rozejrzyj się za państwowymi. Jest ich stosunkowo niewiele, ale wciąż można takie znaleźć. Mają lepszą opinię, a ich dyplomy są bardziej cenione przez pracodawców..

Jeśli jednak nie jesteś do końca pewny, co chcesz robić w życiu i nie masz problem z wyborem odpowiedniego kierunku studiów, lepiej wybierz szkołę policealną. Przez ten czas zastanowisz się nad studiami, a równocześnie nie zmarnujesz czasu. Jednocześnie będziesz miał dodatkowe wykształcenie/dyplom technika, które zawsze możesz wpisać do cv.

Obecnie rynek pracy jest przepełniony ludźmi z wyższym wykształceniem, a niestety praca po studiach nie jest czymś oczywistym. Szkoła policealna zapewni ci zawód, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.

Jeśli jesteś na studiach... 

..i poważnie zastanawiasz się nad zmianą swoich planów zawodowych i ścieżki kariery, zastanów się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie połączenie studiów i szkoły policealnej (np. w trybie zaocznym). Dzięki temu możesz uzupełnić wiedzę ze studiów o praktykę w szkole policealnej i wyróżnić się na rynku absolwentów. Ciekawym rozwiązaniem może być również wybranie kierunku, który rozwinie twoje zainteresowania np. fotografia czy produkcja telewizyjna.

Nie rzucaj pochopnie studiów, bo licencjat/magister a dyplom ukończenia szkoły policealnej to jednak spora różnica. Studia przede wszystkim zapewnią ci wykształcenie wyższe.

Dzisiaj bardzo często zdarza się, że ludzie kształcą się w kilku kierunkach. To, że robi się dwie czy trzy szkoły a nie jedną wcale nie oznacza, że nie można być dobrym we wszystkim. Na rynku pracy niczego nie można być pewnym, dlatego też wielu studentów zastanawia się nad tym, czy nie zrobić drugiego kierunku studiów lub pójść do szkoły policealnej, bo to zapewni im więcej możliwości po studiach.

- Chodzę do Cosinusa na rachunkowość. Nie wiem jeszcze, co będę robiła po studiach, a zawsze bezpieczniej na rynku pracy mieć już konkretny zawód, zawsze łatwiej szukać pracy gdy mam jasne określone kryteria. Mam w grupie koleżankę, która skończyła ogrodnictwo na SGGW i nie mogła znaleźć pracy, więc zapisała się tutaj, żeby mieć jakąś alternatywę- powiedziała Ania Trendak, studentka europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim i administracji na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która zdecydowała się jeszcze dodatkowo na szkołę policealną.

To także dobry sposób dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na rozpoczęcie drugiego kierunku studiów ze względu na dużą liczbę zajęć, a zależy im na zdobyciu nowego zawodu.

- Zajęcia raz na dwa tygodnie w weekend to nie jest duże poświęcenie, a nauka tam nie jest zbyt absorbująca. Zawsze się można czegoś nowego dowiedzieć i mieć uprawnienia do konkretnego zawodu. Trzeba być elastycznym, nigdy nie wiadomo, co będę musiała w życiu robić. A dużą zaletą mojej szkoły jest to, że jest ona bezpłatna, co w obliczu płatnego drugiego kierunku może być alternatywą dla szukających nowych wrażeń - dodała Ania.

Wadą tego typu rozwiązania jest jednak brak czasu wolnego i trudności z połączeniem obu kierunków, nawet jeżeli ten drugi jest teoretycznie łatwiejszy. Sesja na uczelniach bywa ciężka a egzaminy w szkole policealnej mogą się z nią pokrywać. Ale wszystko zależy od zapału słuchacza i poziomu trudności danego kierunku.

A jeśli czujesz, że studia to nie to.. 

... szkoła policealna też jest dobrym wyjściem. Studia dzienne to wygoda, na którą niewiele osób może sobie pozwolić. A jeśli zależy ci na czasie (szkoły policealne zwykle trwają 2 lub 4 semestry) i wystarczy ci tytuł technika, wybierz taką, która da ci podstawy i uprawnienia do wykonywania zawodu, a potem zawsze możesz zmienić zdanie i uzupełnić wykształcenie (np. na studiach zaocznych) jednocześnie pracując w zawodzie.

Większość osób uczęszczających do szkoły pracuje i ma wiele obowiązków, dlatego lekcje odbywają się zazwyczaj w trybie wieczorowym lub zaocznym, dogodnym dla słuchaczy. Ponadto uczysz się w nich wyłącznie przedmiotów powiązanych z przyszłym zawodem, w przeciwieństwie do studiów, na których jest sporo zajęć ogólnych. Poza tym dla pracodawców liczy się przede wszystkim doświadczenie, a o nie, jak wiadomo, na studiach nie jest łatwo. Ponadto jeśli chcesz mieć zawód inny niż ten, którego uczyłeś się do tej pory, zawsze możesz łatwo zmienić kierunek. Szkoły policealne mają bardzo bogatą ofertę, dostosowaną do potrzeb rynku pracy. To również dobre wyjście dla osób, które nie zdały matury lub nie dostały się na wymarzony kierunek, a nie chcą stracić roku.

Szkoła policealna czy studia podyplomowe? 

Jeśli masz już dyplom uczelni wyższej (licencjata/magistra) i chcesz zdobyć nowe uprawnienia lub nauczyć się czegoś więcej, możesz wybrać spośród różnorodnej oferty kierunków podyplomowych lub też pomyśleć o szkole policealnej! Na ten drugi sposób decyduje się coraz więcej studentów. Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w szkole policealnej można uczyć się za darmo, a studia podyplomowe są - niestety - płatne. W obu przypadkach zajęcia odbywają się w trybie zaocznym. Do szkoły policealnej możesz zapisać się w dowolnym momencie swojej edukacji, ale przed zapisaniem się warto zwrócić uwagę, czy na pewno uzyskamy wymagane uprawnienia do wykonywania pracy, o której marzymy. 

Źródło: www.edulandia.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Zira (89.64. * .7) 11.01.2020 19:43

Bycie nauczycielem to teraz sprawa niewdzięczna. Sądzę, że dużo lepszą opcją jest wybór np. szkoły zawodowej jaką jest dajmy na to Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Zajęcia w weekendy, możliwosć pracy w tygodniu, ciekawe warsztaty i praktyczne lekcje, a do tego możliwość wyjazdów zagranicznych