W Centrum Nauki i Biznesu Żak radzą: Czego NIE robić planując swoją przyszłość
Co roku młodzi ludzie stają przed poważnymi decyzjami: jakie przedmioty zdawać na maturze, na jaki kierunek studiów się zdecydować, jak zaplanować swoją przyszłość? Oto kilka porad dla tych, którzy teraz stają przed takimi trudnymi wyborami.
Nie kieruj się decyzjami znajomych!
Wszyscy chcemy, aby nasze przyjaźnie ze szkolnych czasów przetrwały. Nie możemy się jednak nimi kierować decydując o swojej ścieżce kariery. Każdy z nas ma inne talenty i predyspozycje. Jeżeli Twój wymarzony kierunek znajduje się w ofercie Uczelni, na którą nie wybiera się nikt ze znajomych to nie wahaj się jedynie ze względu na nich. Nie chcesz w końcu spędzić życia w pracy, której nie lubisz tylko dlatego, że lubi ją Twój znajomy. O przyjaźń się nie martw – jeśli jest prawdziwa, na pewno przetrwa!
Nie ulegaj presji!
Obecnie wszyscy idą na studia. Jednak, według badań Głównego Urzędu Statystycznego osoby z wykształceniem licencjackim znajdują pracę z taką samą łatwością jak osoby, które skończyły szkoły policealne. „Nie ma w tych wynikach nic zaskakującego. Naszą szkoła tworząc ofertę opiera się na potrzebach rynku pracy, konsultuje się z lokalnymi Urzędami Pracy. Co więcej pozwala uzyskać wykształcenie techniczne i konkretne umiejętności, których poszukują firmy w danej okolicy” mówi Agnieszka Wasilewska reprezentująca największą sieć szkół policealnych w Polsce Centrum Nauki i Biznesu Żak. Co ciekawe z tego samego raportu GUS-u wynika, że osoby wykształceniem policealnym mają jeden z najwyższych poziomów satysfakcji z pracy. Nic dziwnego, skoro zamiast ulegać presji i iść na studia robią to, co lubią.
Nie ograniczaj się!
Każdy z nas w swoim życiu będzie prawdopodobnie musiał się kilkukrotnie przekwalifikować. Dlatego nie martw się, że decyzje po maturze ostatecznie zdeterminują całe Twoje życie. Możesz iść na studia, a swoje pasje rozwijać w szkole policealnej lub na kursach. Dzięki temu odkryjesz do czego masz prawdziwy talent i co sprawia Ci przyjemność. Dodatkowe aktywności będą również świetnie wyglądać w CV. Co więcej, nastały czasy, w których każdy idzie na studia nie dlatego, że zna swój życiowy kierunek, a dlatego, iż przyjęło się, że wykształcenie wyższe jest teraz na wagę złota. Ostatecznie, idziemy na studia bez większego zastanowienia się nad kierunkiem, kończymy je tylko po to, aby osiągnąć „wysoki tytuł”. „Uczmy się, aby się stawać, nie aby zdobywać. Po latach prób znalezienia pracy, decydujemy się na przekwalifikowanie i z bólem przyznajemy, że lata spędzone na studiach to lata stracone. Szkoły Policealne dają nam wybór, możliwości, a przede wszystkim elastyczność. Nie płacimy za nie, a w każdym momencie możemy zmienić kierunek, jeśli znów przyjdzie nam „niepewność” związana z jego wyborem. W każdym oddziale Szkoły Policealnej Żak pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy służą pomocą przyszłemu uczniowi. Pomagają dobrać kierunek indywidualnie tak, aby każdy był zadowolony i uczył się tego, co kocha. Jeśli wybierzemy pracę w zawodzie, który kochamy – nie przepracujemy ani jednego dnia więcej” – mówi Amelia Borkowska Specjalista ds. Marketingu reprezentująca największą sieć szkół policealnych w Polsce Centrum Nauki i Biznesu Żak.
Wybór należy do Ciebie!
Jak mawia Donald Trump: „skoro i tak będziesz myśleć, myśl odważnie.” Co zrobisz, aby wykorzystać w praktyce przekaz zawarty w tym zdaniu?
walka o zaka trwa....niz demograficzny daje znac o sobie :) polowa tych szkolek niedlugo zniknie