3 wskazówki, jak skutecznie dopasować CV do ogłoszenia.
Przeglądasz codziennie największe portale z ofertami pracy i wysyłasz dziesiątki CV. Niestety, Twój telefon nadal milczy. A może wysyłasz jedno CV i liczysz, że tym razem wstrzelisz się w oczekiwania pracodawcy? Jeśli chcesz otrzymywać zaproszenia na rozmowę, musisz wiedzieć, jak idealnie dopasować CV do ogłoszenia. Wtedy pracodawca będzie chciał Cię poznać! W tym artykule pokażę Ci proste rady, jak to zrobić.
1. Jak dopasować swój cel zawodowy do ogłoszenia?
Jedną z pierwszych pozycji w Twoim CV powinien być cel zawodowy czy też podsumowanie zawodowe. Napisz 3-4 zdania, które podkreślają Twoje kompetencje. Najlepiej, aby Twój opis nawiązywał do stanowiska, na które aplikujesz.
Dlaczego?
Zajmie Ci to dosłownie kilkadziesiąt sekund, a pokażesz pracodawcy, że nie jest to CV, które wysyłasz masowo. Zainwestowany czas może przynieść Ci spore efekty.
Zobacz przykład:
Pracodawca szuka osoby z minimum 5-letnim doświadczeniem w bezpośredniej sprzedaży, z umiejętnością pozyskiwania klientów i budowania relacji biznesowych?
Napisz podsumowanie w ten sposób:
„Od 6 lat z sukcesami rozwijam się w sprzedaży bezpośredniej. Potrafię skutecznie pozyskiwać Klientów oraz budować długofalowe relacje biznesowe. Aktualnie chcę rozwinąć kompetencje sprzedażowe w pracy na stanowisku X w firmie Y.”
Pamiętaj, żeby dodać nazwę firmy i stanowisko, na które aplikujesz. Pracodawca nie będzie miał wątpliwości, że to CV wysłałeś tylko do niego.
Chcesz zobaczyć, co jeszcze wpisać w celu zawodowym w CV? Zobacz ten artykuł: https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-cv-z-celami-zawodowymi
2. W czym pomogą Ci „słowa klucze” z ogłoszenia?
Standardowe ogłoszenie składa się z dwóch sekcji – zakresu obowiązków i wymagań. Oczywiście mogą się one różnić nazwą w zależności od standardów firmy czy preferencji osoby tworzącej ogłoszenie.
Jak znaleźć istotne informacje w ogłoszeniu?
Poniżej zobaczysz przykładową ofertę na stanowisko Młodszej Księgowej.
Opis stanowiska
- Zapewnienie prawidłowego i efektywnego prowadzenia spraw księgowo-finansowych
- Dekretowanie i księgowanie dokumentów
- Kontrolowanie dokumentów księgowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami
- Przygotowywanie dokumentacji księgowej i podatkowej
- Uzupełnianie danych w systemie SAP
Wymagania
- Wykształcenie wyższe kierunkowe (ekonomia, finanse, rachunkowość)
- Doświadczenie zawodowe w obszarze księgowości
- Bardzo dobra znajomość języka angielskiego
- Dobra organizacja czasu pracy
- Umiejętność pracy w zespole
Zarówno w opisie stanowiska jak i wymaganiach znajduje się po 5 punktów. Z reguły najważniejsze z nich to pierwsza połowa. Dodatkowo, pracodawca pogrubił kluczową dla niego informację o bardzo dobrej znajomości języka angielskiego.
Jak możesz użyć tych informacji w swoim CV? Przenieś dane z opisu stanowiska do swoich dotychczasowych obowiązków:
- Prowadziłam sprawy finansowo-księgowe
- Dekretowałam oraz księgowałam dokumenty
- Kontrolowałam dokumenty księgowe zgodnie z przepisami
Dzięki tej sztuczce, rekruter bardzo szybko wychwyci najważniejsze dla niego informacje.
Jak możesz nawiązać w CV do wymagań z ogłoszenia? Zauważ, że najważniejsze jest wykształcenie, doświadczenie na podobnym stanowisku i znajomość angielskiego.
Zobacz przykład takiego podsumowania:
„Jestem Młodszą Księgową z 2-letnim doświadczeniem zawodowym. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku Finanse i Rachunkowość. Moja znajomość języka angielskiego na poziomie C1 została potwierdzona certyfikatem.”
Dlaczego słowa klucze są tak istotne? Średnio według badań, przeprowadzonych przez firmę The Ladders, rekruter spędza nad Twoim dokumentem około 7 sekund. Z reguły to rekruter tworzy ogłoszenie lub zleca jego wykonanie, przekazując słowa klucze, które są najbardziej istotne.
Umieść słowa klucze w widocznych miejscach. Spowodujesz, że na pewno zostaną zauważone.
3. Jak wyróżnić swoje umiejętności?
Teraz już wiesz, jak opisać swoje dotychczasowe zadania. Jak jeszcze bardziej zaciekawić pracodawcę? Dodaj sekcje umiejętności, specjalizacje i kluczowe atrybuty.
Dla przykładu przedstawię Ci, jak to zrobić z ogłoszeniem na stanowisko Specjalisty ds. Obsługi Klienta. W ogłoszeniu zakres obowiązków to:
- Obsługa Klientów zgodnie ze standardami firmy
- Przyjmowanie oraz realizacja zamówień
- Przygotowywanie ofert
- Pomoc w rozwiązywaniu problemów
- Współpraca z centralą
Teraz przenieś swoje kompetencje do sekcji umiejętności:
- Profesjonalna obsługa Klienta
- Przyjmowanie i realizowanie zamówień
- Tworzenie ofert handlowych
- Łatwość w nawiązywaniu kontaktów
- Współpraca z Klientem wewnętrznym
Sekcja “umiejętności” jeszcze bardziej podkreśli Twoje kluczowe kompetencje. Dzięki temu, rekruter na pewno ich nie ominie.
Nie istnieje jedno idealne CV. Dlatego, aby zwiększać swoje szanse na stanowiska, na których Ci szczególne zależy, poświęć dodatkowy czas na lepsze dopasowanie dokumentu.
Reguła inwestowania polega na tym, że aby na czymś zarobić, trzeba najpierw odpowiednio zainwestować. Tak samo jest z pracą. Jeśli zainwestujesz kilka minut w lepsze dopasowanie CV, możesz zyskać zdecydowanie więcej, czyli więcej ofert i lepszą pracę.
Maciej Czerwonka
Konsultant Kariery w Interviewme
Takie porady wsadzcie sobie w d. . Powiedzcie lepiej jak napisac CV zeby znalezc pierwsza prace, bo wkur... jest to, ze wszedzie wymagacie i zakladacie ze kazdy ma miliard letnie doswiadczenie na danym stanowisku. Powiedzcie ze kluczowe sa znajomosci ewentualnie klucz partyjny. Nie pozdrawiam