Kolejne „Zielone Pracownie” zostały otwarte w Mysłowicach i Będzinie
Agnieszka Kostempska i Agnieszka Siemińska - zastępcy prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wzięły udział w otwarciu "Zielonych pracowni" w Mysłowicach i Będzinie.
W poniedziałek, 20 czerwca pracownia, utworzona dzięki dofinansowaniu z Funduszu, otwarta została w Gimnazjum nr 3 w Mysłowicach. Nowa sala biologiczna służyć będzie uczniom z klas I –III podczas lekcji biologii, chemii i fizyki. Ponadto uczestnicy zajęć pozalekcyjnych planują wykorzystać pracownię do organizacji pokazów, wystaw i happeningów. W oficjalnej uroczystości z udziałem nauczycieli i uczniów szkoły uczestniczyli: Agnieszka Siemińska, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Grzegorz Brzoska, wiceprezydent Mysłowic.
Głównym motywem pracowni jest drzewo wykonane z ekologicznych materiałów, które symbolizuje życie, wzrost i siłę. Wyposażenie pracowni stanowią zestawy mikroskopów z preparatami, sprzęt elektroniczny (laptop, projektor, tablica interaktywna, wizualizer) oraz zestawy pomocy dydaktycznych. W ramach zadania zakupione zostały ławki i krzesła dla uczniów, biurko nauczycielskie oraz szafy i gabloty. Ponadto wykonano remont sali, oraz zamontowano przyjazne dla oczu, energooszczędne oświetlenie LED. WFOŚiGW w Katowicach dofinansował utworzenie pracowni dotacją w wysokości 35 tysięcy złotych.
We wtorek, 21 czerwca trzy „Zielone Pracownie” uroczyście otwarte zostały w Będzinie. Korzystają z nich uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6, Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 i Gimnazjum nr 1. Wkrótce do użytku uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 zostanie oddana jeszcze jedna pracownia. Uczestnikami uroczystości byli uczniowie, nauczyciele oraz Agnieszka Kostempska, zastępca prezesa Funduszu i Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina. - Bardzo ważny jest wzrost świadomości ekologicznej wśród najmłodszych. Dzięki wsparciu WFOŚiGW w Katowicach uczniowie będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu, zestawów doświadczalnych, mikroskopów czy odczynników – powiedziała Agnieszka Kostempska. Dodała, że na utworzenie szkolnych ekopracowni w Będzinie Fundusz przeznaczył dotację w wysokości ok. 137 tysięcy złotych.
Konkurs "Zielona Pracownia" był skierowany do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego, a jego przedmiotem było utworzenie ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Z 53 złożonych wniosków dofinansowanie uzyskały 24 w kwocie 780.000,00 zł.