Elektrownia Rybnik: kończy się program modernizacyjny. Jakie będą efekty? [WIDEO i FOTO]
Celem programu inwestycyjnego zainaugurowanego przez Grupę EDF w 2014 roku i obecnie finalizowanego, jest przeprowadzenie modernizacji urządzeń elektrowni w Rybniku, a tym samym przedłużenie ich żywotności, zwiększenie efektywności operacyjnej oraz efektywności w zakresie ograniczania emisji do atmosfery.
Materiał wideo:
W ramach inwestycji, której koszt do chwili obecnej wyniósł ponad 1,6 mld zł, zmodernizowanych zostanie 8 bloków rybnickiej elektrowni (1780 MW). Wpłynie to na poprawę wydajności operacyjnej zakładu, wydłużenie jego żywotności co najmniej do roku 2030, a także dostosuje go do norm środowiskowych wprowadzonych dyrektywą w sprawie emisji przemysłowych (IED), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku. Projekt obejmuje instalację odazotowania spalin, inwestycje wydłużające żywotność wszystkich urządzeń zakładu, a także instalację odsiarczania spalin. Ponadto w ramach projektu wybudowany został węzeł oczyszczania ścieków z instalacji odsiarczania spalin oraz planowana jest budowa nowej stacji demineralizacji wody.
– Jest to instalacja odsiarczania spalin technologią mokrą. To druga instalacja. Pierwszą oddaliśmy do eksploatacji już w roku 2008, natomiast teraz, ze względu na to, że przepisy dotyczące emisji bardzo się zaostrzyły, że cała Europa będzie dbać o środowisko i my również, jako grupa i jako elektrownia Rybnik, to będzie kolejna instalacja mokrego odsiarczania. Jest też instalacja odazotowania spalin, czyli tlenki azotu, które powodują korozję czy zagrożenie dla zdrowia. Będzie to zarówno instalacja odazotowania katalitycznego jak i niekatalitycznego. Dzięki temu będziemy umieli dosyć mocno regulować poziom emisji, na pewno zawsze poniżej normy – tłumaczy Jerzy Chachuła, dyrektor generalny EDF w Rybniku.
Projekt pozwoli na blisko czterokrotne zmniejszenie emisji tlenków siarki oraz na ponad dwukrotne ograniczenie emisji tlenków azotu i pyłu, przyczyniając się tym samym do poprawy jakości powietrza. W marcu 2014 roku EDF Polska S.A. podpisał kontrakt z konsorcjum Alstom Power–Alstom Power Italia, obecnie General Electric, na budowę i uruchomienie w Rybniku instalacji odsiarczania. Kolejnym etapem było wybudowanie oczyszczalni ścieków przez firmę Veolia oraz instalacji odazotowania spalin przez firmę Strabag i Energotechnika–Energorozruch.
Zakończenie całości inwestycji planowane jest na rok 2018. Natomiast do chwili obecnej uruchomiona została z sukcesem instalacja odazotowania (SCR) na blokach 7 i 8, a w okresie wakacyjnym planowany jest rozruch instalacji mokrego odsiarczania spalin.
Inwestycje w elektrowni w Rybniku są częścią długofalowego procesu, którego celem jest zwiększenie efektywności operacyjnej polskich zakładów Grupy EDF, umocnienie pozycji EDF Polska jako głównego gracza polskiego rynku energetycznego oraz godnego zaufania partnera władz i wspólnot lokalnych. Realizacja tych celów to kolejny z kluczowych etapów rozwojowych, takich jak rebranding aktywów Grupy EDF w Polsce czy umocnienie krakowskiego Centrum Badań i Rozwoju.