Nasze drzewka rosną w całej Europie
29 czerwca w szkółce kontenerowej w Nędzy odbyła się sesja terenowa międzynarodowej konferencji dotyczącej zalesiania i odnowy lasów. Uczestniczyło w niej 60-ciu leśników i naukowców z całej Europy.
Główna część konferencji odbyła się w Krakowie. Poruszano m.in. tematykę odnowy lasów oraz zalesień gruntów nieleśnych. W spotkaniu brali udział naukowcy z zagranicy, m.in. z Austrii, Czech, Słowacji, Hiszpanii, Szwecji, liczne grono naukowców z Polski oraz leśnicy prawie ze wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.
W sesji terenowej, w Nędzy zapoznali się z nowatorską technologią produkcji sadzonek w kontenerach. Uczestnicy konferencji odwiedzili też teren pożarzyska, gdzie poza omówieniem problemów związanych z odnawianiem terenów zdegradowanych, złożyli hołd poległym tu strażakom w czasie pożaru w 1992 r. Na koniec zwiedzili opactwo w Rudach.
(woj)
Co robią w tej szkółce?
Po szkółce w Nędzy oprowadzał gości Kazimierz Szabla, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Wspólnie z Marią Bajsarowicz, zastępcą dyrektora szkółki wyjaśniali proces powstawania sadzonek. Tych produkuje się tu od 8 do 10 milionów rocznie. Głównie drzewka iglaste, ale są też dęby i inne gdyż szkółka hoduje sadzonki z nasion powierzonych przez inne nadleśnictwa. Same nasiona są przechowywane w chłodniach, a po umieszczeniu w kontenerze, zapewnia się im optymalne warunki. Charakterystycznym w hodowli jest stosowanie mikoryzy, czyli zaszczepienia do korzeni sadzonek specjalnych grzybów, wspierających rozwój. Stosowane tu technologie przyspieszają dwukrotnie wzrost roślin, w porównaniu do tradycyjnych metod szkółkarskich. Poza sadzonkami w Nędzy produkują torf i preparaty siewne ale również prowadzą badania w laboratorium i opracowują unikalne rozwiązania hodowlane. Sadzonki z Nędzy maja już swoją renomę i są zamawiane z niemal całej Europy.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja