Przepis na selektywną zbiórkę odpadów
Papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło i odpady ulegające biodegradacji będą zbierane we wszystkich gminach w osobne worki lub pojemniki - projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów trafił do opiniowania.
Dokument dokładnie określa sposób selektywnego zbierania odpadów do worków, pojemników lub pojemników umieszczanych w miejscach publicznych (pojemników ogólnodostępnych tzw. gniazd, dzwonów).
Nowe przepisy wprowadzają we wszystkich gminach model selektywnego zbierania odpadów „u źródła” w podziale na pięć frakcji: szkło, papier w tym tektura, metale, tworzywa sztuczne, w tym opakowania wielomateriałowe, a także odpady ulegające biodegradacji.
Projektu resortu środowiska określa kolory pojemników i worków, do których należy zbierać określone odpady:
- odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i tektury zbiera się w pojemnikach lub workach koloru niebieskiego, oznaczonych napisem „Papier i tektura”
- odpady ze szkła oraz odpady opakowaniowe ze szkła zbiera się w pojemnikach lub workach koloru zielonego, oznaczonego napisem „Szkło”.
- odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych, oraz opakowania wielomateriałowe zbiera się w pojemnikach lub workach koloru żółtego oznaczonego odpowiednio napisem „Metale” lub „Tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe”.
- jeżeli szkło zbiera się w podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, szkło bezbarwne zbiera się w pojemnikach lub workach koloru białego oznaczonych napisem „Szkło bezbarwne”, a szkło kolorowe w pojemnikach lub workach koloru zielonego oznaczonych napisem „Szkło kolorowe”.
Jak podkreśla resort środowiska, podział na pięć frakcji to minimalny zakres zbierania odpadów, który może być rozszerzony przez gminę ale nie może być zawężony.
Projekt dopuszcza również zbieranie w jednym pojemniku odpadów takich jak metale i tworzywa sztuczne, w tym opakowań wielomateriałowych.
Według Ministerstwa Środowiska, taka możliwość wynika z faktu, że frakcje te wspólnie zbierane są wciąż pełnowartościowym surowcem możliwym do dalszego przetworzenia, a łatwo je rozsegregować i wymagają mniejszych nakładów finansowych w związku z konieczności zapewnienia jednego a nie dwóch pojemników.
Koszty wprowadzenia pojemników lub worków do selektywnego zbierania odpadów komunalnych poniosą jst. Jednak wydatki te mogą zostać przeniesione przez gminę na właścicieli nieruchomości, poprzez wzrost stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Na wprowadzenie pojemników lub worków na odpady w określonych kolorach gminy będą miał czas do 5 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia, czyli od 1 stycznia 2017 r.
Resort środowiska zaznacza, że szczególnie pomocna w dostosowaniu się samorządów jest możliwość skorzystania z dofinansowania do wyposażenia w pojemniki w ramach środków unijnych dostępnych w NFOŚiGW.
Jak podkreśla ministerstwo, określenie minimalnego zakresu selektywnego zbierania odpadów komunalnych pozwoli na osiągnięcie poziomów recyklingu zawartych w prawodawstwie Unii Europejskiej.
Natomiast wprowadzenie obowiązku ujednolicenia kolorów pojemników i worków zapewni jednakowe podejście w całej Polsce, a co a tym idzie ułatwi prowadzenie kampanii edukacyjnych oraz sposób postępowania z odpadami na poziomie kraju.
Źródło:legislacja.rcl.gov.pl
5 komentarzy
Śledź tę dyskusjęZa treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja
Należy odbierać wszystkie rodzaje odpadów i nie łudzić się że ludzie będą sami wywozić gruz, części samochodowe itp.
Firm odbierających śmieci jest masa.
Chodzi mi o limity plastiki mogę wyrzucać, papier też, szkło też, ale nie mogę gruzu, części samochodowych (to nie jest tworzywo sztuczne ?) czy ktoś się będzie stosować czy wolał będzie do lasu ?
gruz tak samo dlaczego nie mogę ? do kontenera co też lepiej na dzikie wyspiaka ludzie będą woleli.
Nie musisz czytać moich komentarzy "słuchać". Jak cie denerwują nie czytaj, pracuj jak pracujesz. Jak ludzie zaczną lasy zanieczyszczać dojdziesz sam do tego tylko ja to przewiduje, a tobie to więcej czasu zajmie:)
No to wymyślili.Ja myślałam, że to już dawno jest ustalone.Od wprowadzenia ustawy śmieciowej musimy segregować tak śmieci i worki kupujemy sami (przynajmniej tak jest w Wodzisławiu Śl.). A propo segregacji, to może ktoś mi wyjaśni jak to jest. Płacimy za cztery osoby a limity odbieranych worków przewidziane są od posesji (dot. odpadów zielonych). Jeśli zaś chodzi o inne worki czy kontenery, to często widzę, że w posesjach zamieszkałych przez mniejszą ilość osób śmieci jest więcej. Bogaci więcej kupują to więcej mają odpadów a płacą mniej za wywóz. Biednemu zawsze wiatr w oczy.
Najlepiej nic nie robić tylko słuchać twoich mądrych komentarzy!
czyli pozostałe rzeczy ludzie będą wyrzucać gdzie popadnie, gratuluje oszczędności urzędniku :), bo na pewno sami nie będą wywozić. Bo ludzie sami na pewno nie wywiozą :). Czasem mam wrażenie że w urzędach siedzą idioci, a może ktoś mnie wyprowadzi z błędu ?