Ranking Rzeczpospolitej: Rybnicki samorząd dobrze oceniany
Już po raz dwunasty Rzeczpospolita przygotowała ranking samorządów. Swoje miejsce znalazł w nim również Rybnik. W w rankingu głównym miasto znalazło się na 22. pozycji, zajmując także 8. miejsce w klasyfikacji innowacyjny samorząd i 18. w kategorii samorząd europejski.
Samorządy oceniano uwzględniając podział na gminy wiejskie, miasta na prawach powiatu (do nich zalicza się Rybnik), gminy miejskie i miejsko-wiejskie. W rankingu głównym, wśród miast na prawach powiatu, Rybnik zajął 22. miejsce, plasując się na 5. pozycji w skali województwa śląskiego. W tej klasyfikacji wzięto pod uwagę m.in. kryteria dotyczące kondycji finansowej miasta, sprawdzano dane dotyczące ilości mieszkańców, nakładów na gospodarkę mieszkaniową, pozyskanych środków unijnych. Weryfikowano też wydatki na promocję miasta czy organizacje pozarządowe.
Rybnik znalazł się również w pierwszej dziesiątce rankingu innowacyjny samorząd. Miasto zostało sklasyfikowane na 8. pozycji, co oznacza, że nowe technologie mają w gminie coraz większe znaczenie. Tutaj oceniano m.in. zakres spraw, jakie można załatwić w urzędzie za pośrednictwem Internetu, wprowadzone rozwiązania mobilne, zasięg darmowego Internetu oraz funkcjonowanie darmowych hotspotów. Uwagę poświecono też kwestiom związanym ze szkoleniami pracowników urzędu i mieszkańców, zakresowi informatyzacji szkół czy elektronicznemu systemowi informacji przestrzennej.
Rzeczpospolita przeprowadziła też osobny ranking - samorząd europejski. W tej kwalifikacji Rybnik awansował w ciągu roku o 14 miejsc, przesuwając się z 32. na 18. pozycję. Osiągnięty wynik daje Rybnikowi drugie miejsce w województwie śląskim. Ocenie poddano tu kwotę przychodów z Unii Europejskiej na osobę, liczbę podpisanych umów o dofinansowanie oraz wartość podpisanych umów w przeliczeniu na osobę.
Ranking Rzeczpospolitej przygotowywany jest by pokazać najszybciej rozwijające się miasta i gminy oraz ocenić skuteczność władz lokalnych. Kryteria rankingu są corocznie modyfikowane, tak by uwzględniać nowe zadania, jakie muszą realizować jednostki samorządu terytorialnego.