Ku pamięci księdza Blachnickiego, na oczach młodzieży z całego świata
Na placu przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku odsłonięta została płaskorzeźba, przedstawiająca księdza Franciszka Blachnickiego, urodzonego w w tym mieście założyciela ruchu oazowego „Światło-Życie”.
– To bardzo ważna uroczystość dla naszej parafii, dlatego że sługa Boży, ksiądz Franciszek Blachnicki otrzymał w naszym kościele sakrament chrztu świętego i rozpoczynał to życie we wspólnocie Kościoła Chrystusowego jako ten świadek Chrystusa. Dawał świadectwo przez całe swoje życie, a przede wszystkim dawał je w trudnych czasach wśród młodzieży. Zdobywał młodzież dla Chrystusa. Ci ludzie garnęli się do księdza Franciszka – mówił ksiądz Franciszek Radwański, proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej.
Tablicę przedstawiającą wizerunek ks. Franciszka Blachnickiego odsłonił prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który poprosił o pomoc dwie uczestniczki rybnickiej części obchodów Światowych Dni Młodzieży. Cała uroczystość przebiegła na oczach ponad tysiąca młodych ludzi z różnych zakątków świata. – Młodzież z całego świata gromadzi się dzisiaj w Rybniku, a dzięki temu wydarzeniu jeszcze bardziej może poznać sługę Bożego księdza Blachnickiego, który może będzie ich przewodnikiem w dzisiejszych czasach – podsumował ksiądz Radwański.
Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku, w wielodzietnej rodzinie Józefa Blachnickiego i Marii z domu Miller. Jest ojcem duchowym dla Ruchu Światło-Życie i dla związanych z ruchem wspólnot życia konsekrowanego. W trakcie II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, potem rozpoczął działalność konspiracyjną. Był więźniem KL Auschwitz. Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie święcenia przyjął w 1950 r. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości i założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu oraz Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu. Zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Od 2000 r. jego grób znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem. Ks. Blachnicki pozostawił bogaty dorobek naukowy, popularno-naukowy i ascetyczno-formacyjny (w tym wiele homilii konferencji w zapisie magnetofonowym).
Ludzie
Prezydent Rybnika