Temat bomb ekologicznych nadal aktualny
Rada Nadzorcza Funduszu na swym posiedzeniu 21 lipca przychyliła się do wniosku Zarządu Funduszu w sprawie udzielenia Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Starostę Tarnogórskiego promesy dofinansowania do kwoty 16.772.820 zł na zadanie „Likwidacja zwałowiska nr 4, 4a i 6 oraz dokończenie wyburzeń, rekultywacji zwałowisk i obszaru zakładowego na terenie byłych Zakładów Chemicznych "Tarnowskie Góry".
Termin ważności promesy upływa z końcem roku. Celem przedsięwzięcia jest unieszkodliwienie poprzez składowanie na Centralnym Składowisku Odpadów w Tarnowskich Górach, ok. 153 tys. m3 odpadów zalegających na zwałowiskach, w tym również skażonego gruntu oraz gruzu po wyburzeniach obiektów budowlanych pozostałych na terenie zlikwidowanych Zakładów Chemicznych „Tarnowskie Góry”.
Tereny po byłych Zakładach to największa bomba ekologiczna naszego województwa. Sprawa rekultywacji odpadów po Zakładach Chemicznych ciągnie się od 1994 roku. Dotychczas unieszkodliwiono 70 % odpadów, jednak pozostałe nadal zagrażają zbiornikowi wód podziemnych, z którego wodę pije ponad milion mieszkańców. Na jego dokończenie potrzeba około 100 mln zł oraz dobrej woli wszystkich zainteresowanych podmiotów. Fundusz również jest wśród zainteresowanych.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja