Wnętrze na zielono, czyli 7 sposobów na ekologiczny wystrój wnętrza
Kiedy dekorujemy wnętrze, zawsze przede wszystkim bierzemy pod uwagę wymagania i upodobania osób, które mają w nim mieszkać.
Czasem także, jeżeli jest to pomieszczenie reprezentacyjne, takie jak salon albo pokój dla gości, rozważamy także potrzeby osób, które będą nas odwiedzać. Należy jednak zadać sobie pytanie: czy, tworząc nowy wystrój wnętrza i skupiając się na estetyce i funkcjonalności, nie pomijamy znacznie ważniejszego aspektu, jakim jest zdrowie jego mieszkańców?
Wiele mówi się o budownictwie naturalnym lub ekologicznym, podczas gdy "zielony" wystrój wnętrz zdaje się nieporównywalnie mniej głośnym tematem. Niesłusznie! Istnieją liczne sposoby na to, by uczynić dom przyjaznym dla środowiska naturalnego i zdrowia mieszkańców nie od zewnątrz, ale od wewnątrz: dziś zaprezentujemy Wam najłatwiejsze i najbardziej popularne z nich!
1. Zaproś słońce do mieszkania
Polskie mieszkania są notorycznie niedoświetlone: nie tylko dlatego, że często nie mają wystarczająco wielu okien (dla niemałej części gospodarstw domowych ślepa kuchnia i/lub łazienka to nic dziwnego), ale także ze względu na wciąż pokutującą u nas tradycję zasłaniania okien firanami, zasłonami, a czasem jeszcze - na dobitkę! - żaluzjami czy roletami. Tymczasem "rozbierając" okna z niepotrzebnych, blokujących światło tkanin, zwiększysz ilość promieniowania słonecznego wpadającego do wnętrza, tym samym minimalizując konieczność sztucznego doświetlania - co pozwoli Ci oszczędzać energię, a zatem także - z czasem - pieniądze.
2. Korzystaj z naturalnych (lub nietoksycznych) materiałów
Producenci zdają sobie sprawę z tego, że nabywcy coraz częściej zwracają pilną uwagę nie tylko na jakość kupowanych rzeczy, ale także na to, czy są one nietoksyczne, wyprodukowane bez szkody dla środowiska czy nawet nadające się do recyklingu - dostosowują więc odpowiednio materiały i metody produkcji, czego potwierdzeniem są ekologiczne certyfikaty. Robiąc zakupy, zwracaj uwagę, czy sprzęty i dekoracje, które kupujesz, mają atest nietoksyczności albo inne tego rodzaju świadectwa. W razie wątpliwości sięgaj po materiały naturalne: drewno, wełnę, kamień.
3. Zazieleniaj!
"Zielone mieszkanie" to nie tylko ładna metafora: chodzi także o całkiem dosłowne zazielenianie! Gdzie tylko możesz, ustawiaj doniczki z roślinami: nie tylko poprawią one jakość powietrza we wnętrzu, oczyszczając je i nawilżając, ale także znacznie je urozmaicą i rozweselą! Nie wierz w błędne przekonanie o tym, że spanie we wnętrzu, w którym jest dużo kwiatów doniczkowych, jest niezdrowe, bo kwiaty "kradną" powietrze, którym powinni oddychać ludzie: rośliny "wdychają" przecież dwutlenek węgla, nie tlen!
https://myloview.pl/fototapety/
4. Zamontuj energooszczędne oświetlenie
Nie każdy ma możliwość rozplanowania układu okien w swoim mieszkaniu (prawdę mówiąc, mało kto ją ma...), ale każdy może zadbać o odpowiednio wydajne ustawienie lamp i innych źródeł światła. Lampy, które zwykle świecą po kilka godzin dziennie, powinny być wyposażone w energooszczędne żarówki (świetlówki), co, podobnie jak wpuszczenie do wnętrza naturalnego światła, o którym pisaliśmy w punkcie pierwszym, pozwoli Ci oszczędzić prąd i pieniądze.
5. Kupuj lokalnie i odpowiedzialnie
W dobie Internetu mamy dostęp do materiałów dekoracyjnych nawet z najdalszych zakątków świata: ale czy rzeczywiście warto sprowadzać dekoracje z zagranicy, gdy w Polsce mamy tak wielu wspaniałych producentów tworzących sprzęty, dekoracje i materiały wykończeniowe wcale nie gorsze niż te, które możemy oglądać na zagranicznych blogach czy w telewizji? Im krótszą podróż odbędą rzeczy, których użyjesz do stworzenia domowej dekoracji, tym krótszy ich tak zwany ślad węglowy, czyli ilość gazów cieplarnianych, jakie zostały wyemitowane do atmosfery, aby ten produkt mógł powstać i do Ciebie trafić. A im krótszy ślad węglowy, tym lepiej dla naszej biednej, znękanej atmosfery! Można go obliczyć dla każdej rzeczy, którą masz w mieszkaniu - co prowadzi nas do kolejnego punktu, czyli...
6. Kupuj mniej...
Nie zachęcamy do przejścia na radykalny minimalizm (to coś zdecydowanie nie dla każdego!), ale serdecznie polecamy praktykowanie krytycznego spojrzenia na to, co kupujemy. Czy naprawdę potrzebujesz dziesiątek obrazków w ramkach rozsianych po całym salonie? Czy pojedyncza, duża dekoracja ścienna, taka jak fototapeta, nie byłaby wystarczająca? Albo czy faktycznie potrzebujesz z każdych wakacji przywozić sztampową "pamiątkę" tylko po to, by w tydzień po urlopie wrzucić ją na dno szafy? Czy faktycznie nie będziesz miał z czego pić, jeśli nie kupisz piętnastego ceramicznego kubka? I tak dalej, i tak dalej. Kupując mniej, nie tylko zmniejszasz swój ślad węglowy, ale także oszczędzasz sobie wiecznego sprzątania, odkurzania, oddawania, czyszczenia, wyrzucania i wszystkich innych nieprzyjemności, jakie wiążą się z posiadaniem zbyt wielkiej liczby przedmiotów.
7. ...i wyrzucaj mniej
Jedną z pierwszych ekologicznych zasad, jakich wszystkie dzieci uczą się w szkole, jest recykling: zbieranie odpadów i przetwarzanie ich w celu ponownego wykorzystania. Recykling na domową skalę to repurposing, reusing i upcykling, czyli, odpowiednio, znajdowanie dla przedmiotów nowych zastosowań, ponowne ich wykorzystanie oraz przerabianie na coś nowego, często nawet lepszego niż "materiał źródłowy". Jak mają się do życia codziennego? Jest wiele sposobów, by wprowadzić je w życie! Zanim wyrzucisz starą kanapę, krzesła czy inny mebel, zastanów się, czy - zamiast zastępować je nowymi - nie wystarczyłoby przemalowanie albo obicie nową tkaniną. Zamiast kupować modne plastikowe pudełka na żywność, wykorzystaj duże słoiki po produktach spożywczych. A może starą i znoszoną sukienkę w ładny wzór można przerobić na poszewkę na poduszkę? Pomysłów jest mnóstwo, wystarczy się rozejrzeć!
Myśl zielono, żyj zielono!
Stworzenie ekologicznego wystroju wnętrza jest łatwiejsze, niż można by się spodziewać. Ekologiczna przestrzeń będzie ulgą nie tylko dla środowiska, ale także dla zdrowia - a często i portfeli - zamieszkujących ją osób. Wystarczy odrobina uważności, czujności i kreatywności, by na małą i domową, ale przecież wcale nie nieważną skalę ulżyć naszej wspólnej Matce Ziemi.
Soczyste motywy na ścianę znajdziecie na Myloview.pl
(as)
Tekst sponsorowany