Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

To nie Barszcz Sosnowskiego

Mieszkańcy obawiają się, że przy dojeździe do ośrodka wypoczynkowego Olza rośnie barszcz Sosnowskiego.

To nie Barszcz Sosnowskiego
Barszcz w Olzie okazał się barszczem zwyczajnym a nie jego znacznie groźnym krewniakiem czyli barszczem Sosnowskiego.

Urząd gminy uspokaja – to nie ta roślina. Przy okazji piszemy jak rozróżnić niebezpieczny barszcz Sosnowskiego od pospolitego w naszym kraju barszczu zwyczajnego i innych, bardzo podobnych roślin.

Specjaliści nie potrwierdzili obaw

O interwencję w sprawie poprosił nas jeden z mieszkańców Olzy. - Barszcz Sosnowsiego rośnie przy ul. Kolejowej, przy dojeździe do ośrodka wypoczynkowego. Rok temu było kilka sztuk, teraz wyrosło dużo więcej, rozsiewa się. Nikt z gminy Gorzyce nie reaguje – napisał do nas na skrzynkę pocztową czytelnik. Okazuje się, że gmina zareagowała. - O sprawie poinformowaliśmy oddział Państwowej Agencji Ochorny Roślin i Nasiennictwa w Raciborzu. Specjaliści oddziału wspólnie z naszymi pracownikami przeprowadzili na miejscu wizję lokalną i ustalili, że nie jest to barszcz Sosnowskiego, a barszcz zwyczajny – mówi Helena Lazar, zastępca wójta Gorzyc.

Powszechnie mylone

Barszcz zwyczajny jest w naszym kraju rośliną pospolitą i bezpieczną, może co najwyżej poparzyć niczym pokrzywa. Dawniej był nawet elementem polskiej kuchni. Z kolei barszcz Sosnowskiego jest rośliną bardzo niebezpieczną, przy kontakcie powodującą dotkliwe oparzenia. Obie rośliny są do siebie bardzo podobne, przez to często są ze sobą mylone.

(art)

Jak rozróżnić barszcz od barszczu?

Poniżej przedstawiamy 7 wskazówek jak odróżnić barszcz zwyczajny od barszczu Sosnowskiego. Materiał pochodzi ze portalu barszcz.edu.pl, który tworzą eksperci, prowadzący od 2001 r. badania dotyczące oceny skali inwazji barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego na terenie Polski.

Oto one:

  • masywność: barszcz zwyczajny jest dużo drobniejszy w budowie od barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego; zazwyczaj ma wysokość ok. 1-1,5 m, choć w wyjątkowo sprzyjających warunkach może osiągać wysokość przerastającą człowieka, jednak nawet wtedy będzie rośliną dość drobną, tymczasem barszcz Sosnowskiego osiąga 2-2,5 m wysokości.
  • rozmiar kwiatostanów: w przypadku barszczu zwyczajnego kwiatostany mają średnicę kilku – kilkunastu centymetrów, podczas, gdy baldachy kaukaskich barszczy osiągają rozmiar 30-80 cm.
  • pora kwitnienia: barszcz zwyczajny kwitnie zazwyczaj w lipcu – sierpniu, czyli później niż barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi (które kwitną w czerwcu– lipcu); teraz, gdy najczęściej np. na poboczach dróg możemy zauważyć białe kwiatostany barszczu zwyczajnego, jego krewniaki z Kaukazu w większości przypadków już przekwitły (ich kwiatostany zamieniły się w zielone owocostany);
  • rozgałęzienie pędów kwiatowych: jeśli podejrzana roślina będzie miała poszczególne, zwieńczone baldachami łodygi ułożone blisko siebie, równolegle, zapewne będzie to właśnie barszcz zwyczajny; w przypadku barszczy kaukaskich kwiatostany odchodzą od głównego pędu na boki, co sprawia, że ich układ przypomina szprychy parasola;
  • łodyga: łodyga barszczu zwyczajnego jest bruzdowana, pusta w środku, pokryta szczeciniastymi, sztywnymi włoskami, ale nie ma fioletowawych plamek charakterystycznych dla kaukaskich barszczy; znaczenie ma również średnica jej przekroju – podczas gdy u barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego przy ziemi osiągnie ona rozmiar ok. 10-12 cm, u barszczu zwyczajnego będzie to zaledwie ok. 2-3 cm.
  • rozmiar liści: liście barszczu zwyczajnego są (podobnie jak u kaukaskich barszczy) osadzone na długich ogonkach, jednak różni je znacznie przede wszystkim powierzchnia blaszki liściowej: u barszczu Sosnowskiego i olbrzymiego będzie ona zajmowała ok. 1,5 m2, podczas, gdy u barszczu zwyczajnego będzie to zaledwie kilkadziesiąt cm2.
  • kształt i kolor liści: nie bez znaczenia jest także kształt i kolor liści; jeśli na swojej drodze spotkacie roślinę o ciemnozielonych blaszkach liściowych, podzielonych na 3-5 wyraźnie oddzielonych od siebie listków, zapewne będziecie mieć do czynienia właśnie z barszczem zwyczajnym; liście kaukaskich barszczy są trójlistkowe (podział mniej widoczny ze względu na dużą powierzchnię całej blaszki liściowej), w kolorze żywej zieleni.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].