25 lat Straży Miejskiej w Rybniku. Komendant: stajemy się coraz silniejsi
Rybnicka Straż Miejska istnieje już ćwierć wieku. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu, w Domu Kultury w Niedobczycach zorganizowano uroczystość uświetniającą obchody 25-lecia jednostki.
Wydarzenie było okazją do wręczenia awansów i wyróżnień pracownikom, którzy ze szczególnym poświęceniem wykonują swoją pracę. Nie zabrakło również życzeń, gratulacji i pochwał płynących ze strony przedstawicieli innych służb mundurowych oraz władz samorządowych.
– Dzisiejszy dzień jest dla nas szczególny. Świętujemy i wspominamy tych, którzy nam towarzyszyli: kolegów, koleżanki, współpracowników. Tych, których koleje życia zepchnęły z torów wciąż jadącej, strażniczej lokomotywy, która mozolnie ciągnie swoje wagony po dzień dzisiejszy. Nie zapominajmy o tych wszystkich, którzy współtworzyli naszą jednostkę oraz tych, którzy dodawali splendoru przez te wszystkie lata. Z roku na rok stajemy się coraz silniejsi i coraz bardziej potrzebni społeczeństwu. Czasy się zmieniają i problemy również. My codziennie stawiamy im czoła. Szanowni jubilaci, życzę wam samych sukcesów w działaniach służbowych i pomyślności w sprawach osobistych. Życzę, by państwa trud przynosił wyłącznie dobre owoce i stanowił źródło motywacji do dalszej pracy. Mając jednak na względzie szczególną specyfikę, jaka wyróżnia nas spośród innych formacji mundurowych, życzę, by z państwa wysiłków najwięcej chwały i pożytku odniosło miasto Rybnik – tymi słowami do wszystkich zebranych zwrócił się Arkadiusz Kaczmarczyk, komendant rybnickiej Straży Miejskiej.
– Straż Miejska istnieje od 25 lat, ma się dobrze i z tego cieszą się zarówno władze miasta jak i mieszkańcy. Szekspir napisał kiedyś, że aby ktoś mógł spać, ktoś musi czuwać. I właśnie to czuwanie już od średniowiecza towarzyszyło mieszkańcom wielu miast, czuwanie ludzi, którzy w sposób szczególny czuli się odpowiedzialni za miasto. Myślę, że takimi osobami są właśnie pracownicy rybnickiej straży miejskiej. I właśnie za to chciałem im bardzo podziękować. To praca bardzo trudna. Praca z człowiekiem w warunkach, nazwijmy je, stresowych. To na pewno nie pomaga w kontakcie i dialogu. Ale wiem, że dają państwo rady. Jesteście dobrą wizytówką miasta Rybnika – przekonywał prezydent Piotr Kuczera.
– Jubileusz 25-lecia utworzenia Straży Miejskiej w Rybniku to szczególny dzień dla każdego strażnika. W tym wyjątkowym dniu życzę państwu samych sukcesów w pracy zawodowej, zdrowia, wytrwałości oraz wszelkiej pomyślności. Niech nigdy nie zabraknie również przychylności lokalnej społeczności, która jest niezmiernie ważna podczas codziennej służby Straży Miejskiej. Nie da się przecenić, jak bardzo państwa praca wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców – to z kolei fragment listu, jaki do świętujących skierował Adam Fudali, przewodniczący rybnickiej Rady Miasta. Odczytany zaś został przez wiceprzewodniczącego Andrzeja Wojaczka.
Ludzie
Były prezydent i były przewodniczący Rady Miasta Rybnika
Radny Miasta Rybnik.
Prezydent Rybnika
Arteksie, straż miejska gnoi i tępi obywateli tak samo jak krawężniki z policji, nikt już nie zna prawa, bo w sumie nic nie wolno, więc tym samym wolno wszystko ale nie dać się złapać władzy. Zobacz sobie ten film, to może coś zrozumiesz lewaku: "http://www.cda.pl/video/10210326
Nie bardzo zrozumiałes moje intencje @Arteks. Art.1 ustawy o Policji określa zadania policji i gdyby je dokładnie przeczytać to obejmują m.in dokładnie to co zleca się strażom gminnym. Nie widze powodu żeby opłacać dodatkowe służby które MOGĄ ale nie muszą być powołane przez władze gmin - w tym wypadku straż. Władze gminy robią to bo nie wydaja własnych pieniędzy tylko nasze. Robią to z różnych względów. Zawsze to parę stołków do obsadzenia i organ podległy , który można kontrolować. Wtedy to i owo łatwiej zatuszować i.t.d. Imprez masowych nie organizuje się codziennie i można dodatkową ochronę wynająć. Tam gdzie nie ma straży policja musi robić dokładnie to , w czym wyręcza ją za dodatkową kasę płaconą przez miasto - straż. Nie byłoby żadnego chaosu. Policja musiałaby przejąć te wszystkie funkcje , bo do tego została powołana o wiele wcześniej niż straże gminne.
@Obserwartor_R - wymień chociaż jedno poważne, większe miasto które organizuje imprezy masowe, sportowe, które ma dużo parkingów i duży ruch pojazdów bez straży miejskiej... Bo ja nie znam takiego, a Żory to raczej sypialnia, a nie miasto. Policja nigdy nie będzie się zajmować kominami, parkingami czy śmieciami i sprawami porządkowymi. W tym świetnie sprawdza się SM. W Rybniku, który ma zimą problemy z powietrzem, w którym co tydzień jest jakaś większa impreza, gdzie w centrum jest ponad 30 parkingów które trzeba kontrolować, gdzie jest największy w regionie targ - brak straży miejskiej doprowadziłby do chaosu!
Jest w Polsce spora ilość miast bez SM i jakoś można....Czynności wykonywane przez SM może spokojnie wykonywać Policja. Tak własnie się dzieje w w/w miastach. Różnica jest taka że Policję utrzymuje budżet centralny a SM budżet miejski. Ci którzy mają SM płacą dwa razy za to samo.
Komentarz poniżej pewnego poziomu [Wyświetl komentarz] Najbardziej niezadowoleni z policji są złodzieje, najbardziej niezadowoleni ze straży miejskiej są ci którzy lubią przez komin wszystko przepuszczać oraz łamagi za kierownicą. ;P
Pogonić i jeszcze raz pogonić
dla mnie do likwidacji niech powiedza ile przegranych procesów o nie słuszne oskarżenie
@zgadula - SM jest niezbędna. Co raz większy szacunek budzą dzięki kontrolom i mandatom kopciuchów czy walką z kiepskimi kierowcami parkującymi byle gdzie. SM w miastach jest bardzo potrzebna, ta w Rybniku reaguje sprawnie i szybko o czym mogłem się przekonać już parę razy. :) I tak trzymać panie i panowie strażnicy. Macie wzbudzać respekt!
Powinni zlikwidować SM, nic nie potraficie robić jak zbierać kupy po psach i dawać mandaty za stanie w bramie.