Jeśli nie studia, to co?
Co dalej po zakończeniu szkoły średniej? Czy podjęcie studiów to jedyny słuszny kierunek zapewniający wykształcenie i dobrą pracę? A może istnieje jakaś prostsza droga do sukcesu zawodowego?
Zmiany polityczno-gospodarcze w naszym kraju, mają niewątpliwy wpływ na strukturę zatrudnienia i zapotrzebowanie na specjalistów określonych zawodów. Jeszcze nie tak dawno, gdy większość firm państwowych przechodziła prywatyzację i rynek otwierał się na nowych przedsiębiorców, największym powodzeniem na rynku pracy cieszyli się specjaliści do spraw zarządzania i marketingu. Uczelnie, aby nadążyć za potrzebami rynku, otwierały nowe kierunki i przyjmowały chętnych studentów. Obecnie rynek się już nasycił i specjalistów tej dziedziny jest zbyt dużo. Większość z nich nie znajdzie pracy w swoim zawodzie.
W takim razie co zrobić, aby nie znaleźć się w gronie, tzw. „wykształconych bezrobotnych”? Podejmując studia, należ brać pod uwagę, że zdobycie kwalifikacji zawodowych będzie odsunięte w czasie. W zależności od kierunku i stopnia specjalizacji od trzech do pięciu lub sześciu lat. W tym okresie może nastąpić wiele zmian zarówno na rynku pracy, jak i zmian związanych z naszym życiem i celami które chcemy osiągnąć. Musimy się zatem przygotować na to, że zdobywane przez lata kwalifikacje mogą nie być satysfakcjonujące, a naukę zawodu trzeba będzie rozpocząć od nowa.
Szkoda czasu na złe decyzje! Dobrą opcją są szkoły policealne, które posiadają bogatą ofertę szkoleń zawodowych, nawet dla uczniów bez świadectwa maturalnego, możesz się uczyć na kierunkach tj.: bhp, dekorator wnętrz, informatyka, opiekun domu pomocy społecznej czy rachunkowość. W ofercie jest wiele innych kierunków które mogą Cię zainteresować. Można je sprawdzić na stronie największej szkoły policealnej w Polsce – Szkoła ŻAK www.zak.edu.pl. Wystarczy wybrać interesujący kierunek i rozpocząć naukę, zakończoną dyplomem zawodowym. Większość z oferowanych kierunków umożliwia otrzymanie kwalifikacji zawodowych już po roku nauki, inne zaś po dwóch latach. W tym czasie słuchacze wybranego kierunku otrzymują nie tylko rzetelną wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną. Takie rozwiązanie umożliwia szybkie podjęcie pracy zawodowej i daje szanse na zajęcie miejsc pracy studiujących jeszcze kolegów. Po za tym, jak mówi stare powiedzenie „praktyka czyni mistrza”, a wiec miną lata, zanim osoby rozpoczynające pracę po studiach, dorównają poziomem doświadczenia zawodowego innym wcześniej pracującym. W obecnych czasach to właśnie doświadczenie stanowi większą wartość, niż dyplomy najlepszych uczelni.
Zapraszamy do ŻAKa w Raciborzu, przy ulicy Solnej 21 (IIpiętro) www.raciborz.zak.edu.pl
Wypełnij i dowiedz się więcej bez wychodzenia z domu www.zak.edu.pl/formularz! Oddzwonimy do Ciebie i udzielimy szczegółowych informacji.
(as)
Tekst sponsorowany