Kopalnia Ignacy, w nowej formule działa już od roku
Wystawy, sesja fotograficzne, tysiące odwiedzających.
W sobotę 29 sierpnia 2015 roku, nastąpiło ponowne otwarcie Zabytkowej Kopalni Ignacy, która przed długi okres była niedostępna dla zwiedzających ze względu na prowadzone prace remontowe. – Wszystkie prace są już zakończone, obiekt wygląda pięknie. Jest się czym pochwalić, a przede wszystkim udało się ocalić od zapomnienia wszystko to, co tam zostało i nie było wcześniej rozkradzione – mówił rok temu Alojzy Szwachuła, prezes Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy. Bogdan Kloch, dyrektor muzeum opowiadał jakie zadania stają przed placówką. –Można powiedzieć, że kopalnia będzie spełniała dwie funkcje: muzealną, bo będą wystawiane eksponaty nawiązujące do tematyki górniczej, oraz turystyczną. To wszystko ma być takim zarodkiem do tego, by z czasem wchłonąć pozostałe budynki, które póki co nie znajdują się w naszej administracji, a są własnością Kompanii Węglowej. Całe przedsięwzięcie ma być takim katalizatorem do rozwoju dzielnicy Niewiadom, a jeśli uda nam się pozyskać pozostałe obiekty, to w niedalekiej przyszłości chcielibyśmy stworzyć tam coś na kształt industrialnego domu kultury. Już teraz obiekt będzie żył dla społeczności lokalnej. Jeszcze jesienią planujemy zorganizować tam kilka imprez, bo nie chcemy, by po otwarciu kopalnia była uśpiona. Zależy nam na tym, by ciągle coś tam się działo – przekonywał Bogdan Kloch.
Od tego momentu Kopalnia Ignacy funkcjonuje jako dział Muzeum w Rybniku. Od stycznia tego roku kopalnia została połączona z Domem Kultury w Niewiadomiu tworząc wspólnie Industrialne Centrum Kultury w Rybniku - Niewiadomiu.
Na profilu FB kopalni można przeczytać: „W ciągu 12 miesięcy odwiedziło nas ponad 14 tyś osób. W tym czasie odbyło się ponad 50 imprez i wydarzeń o różnorodnym charakterze. Pokazaliśmy 7 wystaw od skamieniałości karbońskich, przez pamiątki górnicze, fotografie, aż po kontrowersyjną sztukę współczesną. Jednocześnie kultywowaliśmy tradycje górnicze i promowaliśmy niszowe, alternatywne aspekty kultury. Kopalnia stała się scenerią kilku plenerów i sesji fotograficznych. Na naszym terenie pojawiły się nowe atrakcje takie jak koło szybowe, mural przedstawiający górników oraz sławne już szczurki. Zyskaliśmy przyjaciół, stałych bywalców i całe grono życzliwych ludzi. Nasz profil na FB zyskał 1351 polubień”.
Gratulujemy jubileuszu – mając nadzieję, że imprez będzie coraz więcej i będą przyciągać tłumy odwiedzających. Czego, wszystkim związanym z Kopalnią Ignacy, bardzo życzymy.