W dzielnicach Rybnika ma być lepiej. Dzięki rewitalizacji
W Urzędzie Miasta Rybnika miało miejsce pierwsze robocze spotkanie członków Zespołu koordynującego projektu „Rewitalizacja miasta — nowa energia rybnickiej tradycji".
Pracownicy Wydziału Rozwoju odpowiedzialni za realizację projektu spotkali się z przedstawicielami Ośrodka Pomocy Społecznej i Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w celu określenia roli tych osób w procesie rewitalizacji oraz wskazanie podstawowych problemów, z którymi borykają się mieszkańcy obszarów rewitalizacji. Wieloletnie doświadczenie uczestników spotkania w pracy z mieszkańcami wskazanych dzielnic stanowiło ważny punkt wyjścia do planowania działań rewitalizacyjnych. Nie sposób mówić i planować działań na tym obszarze bez fundamentalnej wiedzy o codzienności mieszkańców.
Jaką rolę przyjmą pracownicy OPS i ZGM w projekcie?
Pracownicy OPS i ZGM będą przede wszystkim łącznikami pomiędzy mieszkańcami obszarów rewitalizacji a realizatorami projektu, tj. urzędnikami, którzy przygotowują opisy przedmiotów zamówienia i zawierają umowy na wykonanie konkretnych działań. Dzięki tej ścisłej współpracy, zamówienia (zapytania ofertowe oraz przetargi) będą zdecydowanie lepiej odpowiadały potrzebom dorosłych i dzieci zamieszkujących w wyznaczonych do projektu dzielnicach, a wykonawcy zadań będą mogli zaczerpnąć cennych porad związanych z aklimatyzacją w otoczeniu.
Ponadto, w projekcie dużą wagę przykłada się do stworzenia sieci kontaktów interesariuszy rewitalizacji na wskazanych obszarach. Dlatego planuje się przeprowadzenie spotkań z mieszkańcami i interesariuszami w dzielnicach objętych projektem, podczas których będzie można zapoznać się z jego założeniami. Będzie to także czas na zgłoszenie konkretnych problemów występujących na obszarze rewitalizacji i zaproponowanie ich rozwiązania. Spotkania planuje się pod koniec 2016 r.
Zapraszają do kontaktu
Urzędnicy zapraszają do kontaktu z Wydziałem Rozwoju Urzędu Miasta Rybnika w celu zapoznania się ze szczegółami przedsięwzięcia (tel. 32 43 92 334, mail: gospodarka@um.rybni.pl).
Szczególne zaproszenie kierowane jest do organizacji pozarządowych lub innych podmiotów działających w dzielnicach: Niewiadom, Niedobczyce, Paruszowiec-Piaski, Chwałowice i Śródmieście, które chciałyby się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem w pracy z lokalną społecznością, i które są w stanie odpowiedzieć na niektóre problemy mieszkańców w zakresie swoich celów statutowych. Miasto chce wspierać te podmioty, poprzez umożliwienie zorganizowania konsultacji z ekspertami i promocję wydarzeń/przedsięwzięć.