Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W rybnickich szkołach uczą się o Śląsku

Od września w czwartych klasach rybnickich szkół podstawowych prowadzone są lekcje edukacji regionalnej.

W rybnickich szkołach uczą się o Śląsku
Na zdjęciu lekcja edukacji regionalnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Rybniku. Fot. M. Stachowicz-Polak.

Zajęcia realizowane są w każdej rybnickiej szkole podstawowej w klasach czwartych, w wymiarze jednej godziny tygodniowo, w ramach tzw. godzin prezydenckich. Programem objętych jest 26 szkół podstawowych i 65 klas. Inicjatywa jest efektem współpracy Miasta z przedstawicielami stowarzyszenia DURŚ – Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich. Są one realizowane przez nauczycieli prowadzących m.in. lekcje z historii, języka polskiego czy nauczania początkowego. Zostali oni odpowiednio przeszkoleni i przygotowani do prowadzenia zajęć.

Konsek Ślońska nom odkryła

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Rybniku czwartoklasiści rozpoczęli lekcje edukacji regionalnej od poznania przewodniczki po programie „Rybnik na Górnym Śląsku” – Kluski Wandruski, która „z miski wyskoczyła i konsek Ślońska nom odkryła”. Sympatyczna, kolorowa Kluseczka na dzień dobry wywołała uśmiech na twarzy wszystkich dzieci i wprowadziła je w tematykę zajęć. – Niezwykle istotne w jakiejkolwiek edukacji jest wprawienie dziecka w stan zachwytu, który ma doprowadzić do ciekawości poznawczej, stawiania odkrywczych pytań, pomagających przyglądaniu się ludziom, miejscom, wydarzeniom, krajobrazom… Edukacja regionalna z Kluską Wandruksą zapewne zainspiruje młodych rybniczan do poszukiwań w poznawaniu małej ojczyzny i własnego regionu – podkreśla Maria Stachowicz-Polak, nauczycielka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Rybniku, a jednocześnie koordynatorka zajęć edukacji regionalnej, która z ramienia Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego prowadziła szkolenia dla nauczycieli.

Mała ojczyzna

Pierwsza lekcja edukacji regionalnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 rozpoczęła się z kolei od pytań uczniów: Czy my będziemy uczyć się po śląsku? I co my tu właściwie będziemy robili? Swoją odpowiedzią w sedno trafiła jedna z uczennic, Nikola, stwierdzając: Będziemy wspólnie poznawać naszą małą ojczyznę. W ramach zajęć dzieci dzieliły się informacjami na temat tradycji, które są kultywowane w ich domach, aktywnie brały udział w dyskusji na temat zasadności przekazywania i pielęgnowania tych wartości. Następne zajęcia, poświęcone śląskiej rodzinie, upłynęły na snuciu opowieści o dziadkach, rodzicach i rodzeństwie uczniów, którzy z radością i ochotą wkroczyli na ciekawą i ważną drogę edukacji regionalnej.

– Myślę, że będą to naprawdę ważne spotkania, które przybliżą dzieciom ich małą ojczyznę, ukażą czasem być może jej nową twarz i nauczą kochać jeszcze mocniej i bardziej. Zobowiążą do szacunku i troski, do zachowania w pamięci jej obyczajów i zwyczajów, by opowiadały o nich następne pokolenia – zaznacza Anna Jaworska, nauczycielka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Rybniku.

Platforma E-Rechtor

Warto dodać, że stowarzyszenia DURŚ uruchomiło Pierwszą Darmową Śląską Platformę Edukacyjną E-Rechtor. Na platformie, dedykowanej przede wszystkim nauczycielom, znajdują się m.in. programy, rozkłady materiału czy scenariusze lekcji regionalnych oraz propozycje tekstów śląskich, które ułatwiają przeprowadzanie zajęć. – Dzięki platformie uzyskacie Państwo dostęp do treści programu edukacji regionalnej, zaakceptowanego przez kuratorów oświaty woj. śląskiego i opolskiego. Materiały dostępne są 24 godziny na dobę i zawsze pozostaną darmowe. Platforma umożliwia również dostęp do społecznościowego forum, dzięki czemu możliwa będzie wymiana poglądów na temat programu. Możliwe będzie również prowadzenie własnych notatek i przechowywanie plików na potrzeby edukacyjne. Baza tematyczna jest stale aktualizowana i poszerzana, a o wszelkich nowych poprawkach będziemy informować na bieżąco – mówią o platformie przedstawiciele stowarzyszenia Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich.

Organizacja kolejnych zajęć z zakresu edukacji regionalnej w Rybniku będzie możliwa w ramach projektu: Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji. Planowane są m.in. zajęcia dotyczące historii i kultury regionu w terenie w formie wycieczek i warsztatów.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].