Rybniczanie korzystają z ekodotacji. Na bazie nowego regulaminu.
Zaproponowane przez Miasto Rybnik rozwiązania dotyczące dotowania ekologicznych inwestycji cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Przeznaczona na ten cel pula pięciu milionów złotych została wykorzystana.
Duże zainteresowanie
Obowiązujący od kwietnia br. nowy regulamin dopłat do inwestycji ekologicznych premiuje rozwiązania najbardziej efektywne i reguluje głównie kwestie przyznawania dotacji do modernizacji systemów grzewczych, montażu instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii (OZE) i termomodernizacji budynków (przy jednoczesnej wymianie źródła ciepła).
– W tym roku dopłacimy mieszkańcom do ekologicznych inwestycji w sumie 5 mln złotych. To rekordowo wysoka pula, biorąc pod uwagę fakt, że na ten cel w latach 2000-2015 przeznaczono w sumie 10 milionów zł. Zainteresowanie rybniczan dotacjami jest bardzo duże – to, że po kilku miesiącach skończyły się pieniądze, świadczy o sukcesie przedsięwzięcia – mieszkańcy poczuli impuls do tego, by działać, a miasto finansuje inwestycje powodujące realne obniżenie poziomu zanieczyszczenia powietrza – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera, dodając, że rybnicki regulamin dotacji w opinii fachowców cieszy się uznaniem, a Rybnik w tym zakresie staje się wzorem dla innych miast.
– Nowy regulamin i szybkość spożytkowania 5 milionów złotych pokazują, że zapotrzebowanie na tego rodzaju aktywność gminy jest ogromne. Będę robić wszystko, by w kolejnych budżetach znalazły się podobne kwoty. Trzeba jednak bardzo wyraźnie podkreślić, że nie da się walczyć z niską emisja tylko na poziomie samorządu, potrzebujemy rozwiązań i wsparcia – także finansowego – na poziomie ogólnopolskim. Smog jest bowiem problemem całego kraju – dodaje prezydent Piotr Kuczera.
Władze Rybnika podkreślają, że temat smogu aktualny jest cały rok, warto go animować także w lipcu, kiedy widmo powietrza zanieczyszczonego przez kopcące kominy wydaje się bardzo odległe. Działania Rybnika w zakresie walki ze smogiem realizowane są kompleksowo i na wielu frontach. Poza opracowaniem skutecznego regulaminu dopłat do sukcesów Rybnika w zakresie walki ze smogiem należy zaliczyć m.in.: powstanie zespołu ds. ograniczenia niskiej emisji, realizację kampanii edukacyjnych, uruchomienie informacji o poziomie zanieczyszczeń, współpracę z organizacjami zajmującymi się walką z niska emisją. Miasto podejmuje też działania w zakresie zmiany ogrzewania i termomodernizacji budynków miejskich, ubiega się o środki zewnętrzne na przedsięwzięcia służące poprawie jakości powietrza oraz prowadzi intensywne działania na rzecz powstania ogólnopolskich regulacji prawnych dotyczących ograniczenia niskiej emisji. W sposób szczególny należy podkreślić inicjowanie współpracy pomiędzy gminami subregionu zachodniego województwa śląskiego.
Najwięcej złożonych przez rybniczan wniosków dotyczy pomp ciepła i kotłów gazowych oraz kotłów gazowych w połączeniu z termomodernizacją.
Nowy regulamin dopłat
Od początku kwietnia mieszkańcy Rybnika mogli składać wnioski o dofinansowanie do inwestycji ekologicznych na nowych zasadach. Nowy regulamin dotacji opracowano po to, by wzmocnić dotychczasowe działania na rzecz poprawy środowiska – przede wszystkim jakości powietrza – w mieście.
Regulamin powstał po szeregu konsultacji, spotkań i ustaleń w szerokim gronie zainteresowanych. Został przyjęty w drodze uchwały przez Radę Miasta Rybnika na sesji 10 marca. Nowy dokument reguluje kwestie przyznawania dotacji do inwestycji związanych z: modernizacją systemu grzewczego, instalacją systemów opartych na Odnawialnych Źródłach Energii, termomodernizacją budynku oraz budową przydomowej oczyszczalni bądź przepompowni ścieków.
Najistotniejsze zmiany nowego regulaminu, w porównaniu do obowiązującego dotychczas to przede wszystkim możliwość uzyskania wyższych kwot dotacji i podniesienia wymogów efektywności inwestycji – promowane będą te działania, które przyniosą największe efekty ekologiczne.
Jakie jeszcze zmiany przedstawia nowy dokument? W przypadku modernizacji systemów grzewczych, dotacje tylko dla inwestycji związanych z likwidacją dotychczasowego źródła ciepła na paliwo stałe i jego zastąpienie źródłem bardziej ekologicznym (w przypadku kotłów na paliwo stałe – co najmniej klasa 5), dotacje dla kotłów na paliwo stałe, w tym biomasę, spełniających określone wymagania jakościowe (klasa 5 bądź wyższa), jeśli podłączenie budynku lub lokalu mieszkalnego do sieci c.o. lub gazowej jest technicznie niemożliwe lub ekonomicznie nieuzasadnione (decyduje gestor sieci), dotacja do termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych w przypadku połączenia docieplenia przegród budowlanych z wymianą źródła ciepła na ekologiczne, dotacja do instalacji solarnej lub pompy ciepła w przypadku kiedy budynek jest ogrzewany ekologicznie lub kiedy odnawialne źródło energii jest jedynym źródłem ciepła w budynku, wniosek o dofinansowanie musi zostać złożony przed przystąpieniem do realizacji inwestycji, wyższe kwoty dotacji, przy jednoczesnym zachowaniu ograniczenia procentowego i zróżnicowania kwotowego, w zależności od efektywności inwestycji, do kosztów kwalifikowanych inwestycji włączono koszt robocizny.
Ponadto, w zakresie ochrony wód i powierzchni ziemi na obszarach zabudowy mieszkaniowej rozproszonej, gdzie nie przewiduje się budowy sieciowego systemu odprowadzania ścieków, kontynuowane będzie udzielanie dotacji na budowę przydomowych oczyszczalni i przepompowni ścieków.
Do najistotniejszych zmian w tym zakresie należy zaliczyć: dotacja tylko do przydomowych oczyszczalni ścieków z reaktorem biologicznym wyższe kwoty dotacji, wniosek o dofinansowanie musi zostać złożony przed przystąpieniem do realizacji inwestycji, wymóg przedłożenie dokumentu badania poziomu występowania wód gruntowych.
Więcej na ekodotacje
Budżet Miasta Rybnika na 2016 rok zakładał przeznaczenie na ekodotacje 3 milionów złotych. To o 100% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Piotr Kuczera zaproponował jednak zwiększenie tej kwoty o kolejne 2 miliony złotych. – Cieszy fakt, że rybniczanie zdecydowali się działać i zmieniać sposób ogrzewania swoich domów. To oznacza, że dokonują się powoli zmiany w naszej mentalności – podkreśla prezydent Rybnika i dodaje: – Na moich spotkaniach z mieszkańcami często pojawiają się ludzie, którzy nie pytają już, co zrobić, ale sami mówią o swoich działaniach prowadzących do zmiany sposobu ogrzewania. Najczęściej wybieranym wariantem jest połączenie termomodernizacji z wymianą źródła ogrzewania, co bardzo mnie cieszy, bo to gwarancja najsilniejszego efektu ekologicznego. W tym względzie nasz regulamin dopłat jest pokazywany jako bardzo efektywny przykład służący poprawie jakości powietrza – kończy prezydent Piotr Kuczera.