Odpylanie spalin to konieczność. Konferencja z udziałem Rafako
- To bardzo ważna konferencja nie tylko dla przemysłu, ale i dla świata - tak dr Mark Berry, przewodniczący International Society for Electrostatic Precipitation podsumował XIV Międzynarodową Konferencję Odpylania Elektrostatycznego ICESP 2016, która odbyła się w dniach 21-23 września na terenie Politechniki Wrocławskiej. RAFAKO S.A. było jednym z partnerów i współorganizatorów tego prestiżowego wydarzenia.
Jest to jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń branżowych o tej tematyce. Konferencja związana z zagadnieniami dotyczącymi odpylania elektrostatycznego organizowana jest cyklicznie od 1981 roku i niewątpliwie przez te wszystkie lata przyczyniła się do rozwoju technologii elektrostatycznego odpylania gazów. Do tej pory gościła m.in. w USA, Indiach, Japonii, Korei Pd, Chinach oraz krajach europejskich.
Tematyka konferencji była szczególnie istotna w świetle nowych konkluzji BAT odnośnie emisji zanieczyszczeń do atmosfery pochodzących z procesów spalania węgla. - RAFAKO od lat angażuje się w realizację projektów dotyczących ochrony środowiska. Dlatego też uważamy, że powinniśmy mocno zaznaczyć naszą obecność na tej konferencji. Po pierwsze - dlatego, że jesteśmy producentem, a nawet liderem w zakresie budowy instalacji ochrony środowiska, w tym odpylania spalin. Po drugie - od lat ściśle współpracujemy w tym zakresie z Politechniką Wrocławską, realizując projekty badawczo-rozwojowe. Udział w konferencji to możliwość zaczerpnięcia bardzo specjalistycznej wiedzy na temat odpylania, pozyskania jej od autorytetów naukowych z całego świata - powiedział Krzysztof Burek, Wiceprezes Zarządu RAFAKO S.A., który drugiego dnia konferencji wygłosił wykład na temat doświadczenia, referencji i możliwości technicznych oferowanych przez RAFAKO S.A. w zakresie budowy nowoczesnych instalacji ochrony środowiska dla energetyki zawodowej. Oprócz tego referatu na konferencji pojawiły się jeszcze inne dwa referaty dotyczące specjalistycznych zagadnień z zakresu odpylania spalin, których współautorami byli pracownicy RAFAKO: Mirosław Kurz, Czesław Ryguła oraz Michał Szudyga.
RAFAKO S.A. było nie tylko sponsorem tego wydarzenia, ale także jego współorganizatorem. Janusz Rydzak, Kierownik Zespołu Promocji Produktu z RAFAKO S.A zasiadał w komitecie organizacyjnym konferencji. - Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem specjalistów z branży. Można się tu było sporo dowiedzieć na temat nowoczesnych technologii z zakresu urządzeń odpylających. Nasze stoisko odwiedzali uczestnicy z całego świata - powiedział Janusz Rydzak i przypomniał, że RAFAKO S.A, współpracuje z Politechniką Wrocławską nie tylko w zakresie elektrofiltrów (powstało specjalne stanowisko badawcze), ale także przy odsiarczaniu spalin metodą mokrą wapienną, czy nad zmniejszaniem emisji rtęci ze spalin w kotłach.
Po raz drugi w historii wydarzenia, część konferencyjną poprzedziła dwudniowa Szkoła ESP, która odbyła się w dniach 19-20 września. - Zasadniczym celem tej inicjatywy było zaprezentowanie wiedzy na temat procesów związanych z odpylaniem elektrostatycznym tym wszystkim, którzy potrzebują takiej wiedzy, czyli przedstawicielom firm, czy też naukowcom. Szkoła spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, wręcz przerosła nasze oczekiwania. Zgromadziła ponad 70 osób z całego świata, zarówno USA, Chin, Indii, jak i wielu krajów europejskich. Zajęcia prowadzone były w formie wykładów umożliwiających dyskusję - powiedział dr inż. Arkadiusz Świerczok z Politechniki Wrocławskiej, zasiadający w komitecie organizacyjnym konferencji.
Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali Przewodniczący International Society Electrostatic Precipitations, JM Rektor Politechniki Wrocławskiej oraz Dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr.
źródło: Rafako