Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Smog mierzony palcem po wodzie, czyli o zanieczyszczeniu powietrza w Raciborzu

Dane o smogu, jakie docierają z Rybnika czy Wodzisławia, szokują. Czy powietrze Raciborza jest równie zanieczyszczone jak tam? Nie wiadomo, bo u nas mierzy się to równaniem matematycznym, do którego brane są informacje z północy (Częstochowa) i południa Śląska (Beskidu).

Smog mierzony palcem po wodzie, czyli o zanieczyszczeniu powietrza w Raciborzu
Pomiar jakości powietrza prowadzony w ubiegłym roku przez grupę Raciborski Alarm Smogowy (fot. Leszek Szczasny)

Urząd zamówił u ekspertów w zakresie ochrony środowiska nowy program działań ochronnych. Z ich obecności na posiedzeniu komisji gospodarki skorzystał radny Leszek Szczasny. Pamiętał pomiary wykonane przez jego kolegów z NaM-u. Pożyczonym urządzeniem zmierzyli oni, że przekroczenia norm zapylenia w Raciborzu są ogromne. – Czy dane o zanieczyszczeniu z Rybnika są dla Raciborza również miarodajne? – dopytywał. Usłyszał, że Racibórz – ponieważ nie ma tu urządzeń pomiarowych – mierzony jest w formie modelowania. To matematyczny rachunek. Uwzględnia jednak dane z miast północy województwa, jak i miejscowości w Beskidzie. Dzieje się tak, bo nie należą do stref, gdzie dokonuje się mechanicznych pomiarów (np. Górnośląskiej). Z tak wyliczonych równań wynika, że przekroczenia pyłu i ozonu występują. Stopień zanieczyszczenia ostatnio jednak maleje, czemu sprzyjają łagodne zimy.

– Jak tu budować program ochrony środowiska, gdy dane są oparte na metodzie pisania palcem po wodzie – dziwił się radny Szczasny.

Według prezydenta Lenka różnic w poziomie zanieczyszczenia powietrza między Rybnikiem, Wodzisławiem i Raciborzem nie ma dużych. – Musimy przyjąć, że jest u nas tak źle jak u nich. Nasze działania są niewystarczające, ale opierają się na pieniądzach, którymi dysponujemy – wyjawił włodarz.

Mirosław Lenk żałuje, że w Katowicach sejmik „kisi” przepisy czym wolno palić w piecach, a czym nie wolno. – Teraz polityka jest prowęglowa, bo ratuje się górnictwo. Jestem pewien, że w tym roku regulacji sejmikowych jeszcze nie będzie – skwitował.

Pocieszający jest fakt, że tzw. wysoka emisja, pochodząca z dużych zakładów przemysłowych zmalała w ostatnich latach o 30 procent. Z drugiej strony oznacza to, że sąsiedzi trują siebie nawzajem.

(m)

Ludzie

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Nonie (8.37. * .52) 01.10.2016 10:56

Miasto dużo za mało przeznacza pieniędzy na walkę z niską emisją. Prezydent twierdzi że nie ma pieniędzy za dużo. Ale na inne często zupełnie zbędne sprawy to są miliony ostatnio forsowana przez prezydenta niecka basenu przy H2o czy remont stadionu czy skwer za miliony czy przystań która w sumie to porażka .Pieniądze sa w UE na walke z niską emisją.Można powołać fundusz do walki z niską emisją na którą można by wpłacać pieniądze przez mieszkańców czy raciborskie firmy czy wpłacać 1 procent podaku.Każdy chce być zfrowy i myślę że taki fundusz dobrze rozreklamowany mógłby wspomóc sytuacje finansową i przełożyć się na wymierne efekty w postaci likwidacji piecy i kotłowni nieefektywnych , przejscoa na ekologiczny gaz podłączenia do sieci cieplnej czy rozwój lokalnej sieci cieplnej w partnerstwie z PEC.