Podsumowanie projektu „Next Step”
Tegoroczne obchody Dnia Języków Obcych zostały połączone z innym ważnym dla Zespołu Szkół Technicznych wydarzeniem – podsumowaniem projektu „Next Step” organizowanego przez studenckie stowarzyszenie AIESEC. Realizacja projektu o międzynarodowym zasięgu była związana z tygodniowym pobytem w ZST dwóch studentów z zagranicy. Fatema Alhasan (Bahrajn) i Mohammed Fekkak-Louhail (Maroko) pojawili się w murach „Budowlanki” w poniedziałkowy ranek i zostali przyjęci przez dyrekcję, koordynatora projektu (p. Annę Rynkiewicz-Ryszkę) oraz reprezentację Samorządu Uczniowskiego.
W ciągu pięciu kolejnych dni wolontariusze mieli okazję spotkać się z większością uczniów ZST, ponieważ poprowadzili szereg zajęć warsztatowych, w trakcie których przybliżyli uczniom różne aspekty ich kultur, budowali w nich otwartość na obcowanie z innymi narodowościami, pracowali nad przełamywaniem stereotypów oraz rozwiązywali zadania problemowe związane z samorozwojem, pozwalające poszerzać wiedzę przydatną w kontekście egzaminów końcowych.
W piątek (30 września) odbyło się podsumowanie projektu – stało się ono jednym z elementów obchodów Dnia Języków Obcych. Wśród atrakcji przygotowanych dla uczniów „Budowlanki” znalazł się między innymi quiz przeprowadzony przez Lidię Ptak i Andrzeja Ptaka, w którym udział wzięły reprezentacje klas pierwszych. Zabawa edukacyjna miała na celu przede wszystkim poszerzenie i utrwalenie wiadomości na temat kultur i historii różnych państw całego świata.
Przed zebranymi w sali konferencyjnej raz jeszcze zaprezentowali się również goszczący w ZST wolontariusze. Fatema Alhasan i Mohammed Fekkak-Louhail, wykorzystując ciekawą, multimedialną formę, rozwinęli informacje na temat ich rodzimych państw.
Studenci z Bahrajnu i Maroka mogli pojawić się w szkole dzięki gościnności rodziców dwóch uczennic : Kingi Kotowskiej – uczennicy klasy trzeciej technikum profilu budowlanego i Katarzyny Masarczyk - uczennicy klasy trzeciej LO. Rodzice wymienionych uczniów nie tylko przyjęli w swoich domach i ugościli obcokrajowców, ale i zapewnili im wraz z koordynatorem projektu cały szereg atrakcji. Fatema i Mohammed zwiedzili miasta Rybnik (rynek, galerie handlowe), Racibórz (rynek, Browar Zamkowy), Katowice, Wisłę oraz okolice Wodzisławia Śląskiego (np.: Park Leśny w Rogowie), uczestniczyli też w wodzisławskim Oktoberfescie. Wolontariusze aktywnie spędzali czas, uczestnicząc w zajęciach zespołu tanecznego „FLESZ” z Lubomi, grając w remika oraz jeżdżąc rowerem i na rolkach w Parku Rodzinnym „Trzy Wzgórza” w Wodzisławiu Śl. Nasi goście popisali się też swoimi kulinarnymi umiejętnościami, gotując typowe dania dla ich kuchni narodowej.
W środę (28 września) zaproszenie na warsztaty językowe w ramach projektu AIESEC przyjęli uczniowie klasy językowej 1c z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śląskim.
Młodzież „Budowlanki” i uczniowie Gimnazjum Nr 1 spisali się na medal, aktywnie uczestnicząc w ciekawych zajęciach. W trakcie lekcji uczniowie przekonali się, że nauka języka angielskiego może być jednocześnie dobrą zabawą. Wspaniała atmosfera, wspólna zabawa i wymiana poglądów ze studentami stworzyły naszym uczniom niepowtarzalną okazję do otwarcia się na wielokulturowość świata oraz nawiązania międzynarodowych kontaktów. Uczniom trudno było rozstać się z Simo i Fatemą. Każde zajęcia kończyły się brawami i wspólnymi zdjęciami. Obcokrajowcy wymienili się z uczniami adresami mailowymi i kontaktami na portalach społecznościowych, co z pewnością zaowocuje korespondencją a tym samym doskonaleniem języka.
W czwartek (29 września) nasi wolontariusze gościli w Starostwie Powiatu Wodzisławskiego. W spotkaniu z p. Danutą Maćkowską (członek Zarządu) i p. Katarzyną Zöllner – Solowską (zastępca naczelnika Wydziału Oświaty) brały udział również uczennice opiekujące się obcokrajowcami, koordynator projektu (p. Anna Rynkiewicz-Ryszka) i wicedyrektor ZST (p. Andrzej Sobik). Uczestnicy projektu zostali ciepło przyjęci przez władze powiatu słodkim poczęstunkiem, a wolontariusze i uczennice otrzymali pamiątki. Fatema i Simo podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w ZST i w Wodzisławiu Śl. W trakcie spotkania nie zabrakło również wymiany opinii o systemach edukacji w Polsce, Bahrajnie i Maroku. Goście z zagranicy mieli też okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami językowymi, wymawiając prawie bezbłędnie trudne wyrazy w języku polskim np.: Grzegorz Brzęszczyszczykiewicz, gżegżółka czy łamańce językowe np.: „Stół z powyłamywanymi nogami”.
Koordynator projektu
Anna Rynkiewicz-Ryszka