Nauczyciele z Rybnika świętują. Prezydent wręczył Mikołaje [ZDJĘCIA]
Uroczystą akademią w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach rozpoczęto obchody Dnia Edukacji Narodowej.
W spotkaniu wziął udział prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz zaproszeni goście – rybniccy parlamentarzyści, radni z Komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miasta Rybnika, przedstawiciele Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku, dyrektorzy rybnickich placówek oświatowych oraz nauczyciele, którzy zostaną wyróżnieni podczas uroczystości. Na akademii wręczono: • Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika – (otrzymało je 76 nauczycieli, w tym 19 dyrektorów), • Medale Mikołaja z Rybnika (otrzyma je 6 emerytowanych nauczycieli), • Tytuł Nauczyciela Roku Miasta Rybnika 2016 (wyróżnienie dla laureata konkursu Rybnicki Nauczyciel Roku 2016 organizowanego przez portal Rybnik.com.pl i firmę Politan), • listy gratulacyjne z okazji otrzymania: Nagrody Ministerstwa Edukacji Narodowej (3 nauczycieli), Nagrody Kuratora Oświaty (6 nauczycieli), Medalu Komisji Edukacji Narodowej (27 nauczycieli).
Medale Mikołaja z Rybnika, otrzymało je sześciu emerytowanych nauczycieli
Krystyna Florek
Wprawdzie ostatnie lata pracy to dyrektorowanie w boguszowickim Gimnazjum nr 5 ale większość kariery zawodowej Pani Krystyny była związana ze szkolnictwem zawodowym. Mało kto pamięta, że w Rybniku Niedobczycach istniała kiedyś Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kolejowa. Właśnie w tej szkole w roku 1973 Pani Krystyna rozpoczynała swoją karierę nauczyciela. W latach 1993 – 2001 pełniła funkcję dyrektora w Zasadniczej Szkole Zawodowej, która mieściła się przy ul. Maksymiliana w budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 15.
Urszula Stajer
Całe zawodowe życie związana ze Szkołą Podstawową nr 20 w Rybniku Gotartowicach. Od roku 1975 jako nauczyciel wychowania fizycznego, odpowiadała między innymi za sukcesy gotartowickiej młodzieży w siatkówce i tenisie stołowym. W 1990 roku objęła stanowisko dyrektora, na którym to pracowała przez 17 lat, czyli aż do przejścia na emeryturę. Pani Urszula nadal aktywnie działa w Gotartowicach, będąc obecnie Przewodniczącą Zarządu Rady Dzielnicy.
Halina Nowak
Rozpoczęła pracę w 1969 roku jako nauczyciel zawodowych przedmiotów gastronomicznych i uczyła ich w Zespole Szkól Ekonomiczno-Usługowych aż do roku 2007. W międzyczasie pełniła funkcję kierownika szkolenia praktycznego a później, aż do przejścia na emeryturę wicedyrektora w ww. zespole. Warto nadmienić, że Pani Halina była również opiekunem szkolnego koła turystyczno-krajoznawczego.
Jadwiga Zimończyk
Większość lat pracy związana ze Szkołą Podstawową nr 2, gdzie w roku 1968 rozpoczęła pracę jako nauczyciel historii. Dziesięć lat przerwy na pracę w Technikum Górniczym, ale później powrót do „dwójki”. W roku 1992 pani Jadwiga zostaje dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 i pełni tę funkcję aż do przejścia na emeryturę. Na podkreślenie zasługuje fakt, że była pierwszym rybnickim dyrektorem, któremu powierzono zadania lidera zespołu samokształceniowego oświatowej kadry kierowniczej.
Barbara Polok
Swoją karierę zawodową rozpoczynała w Ognisku Muzycznym w Rybniku, ale już po czterech latach przeszła do pracy w Szkole Podstawowej nr 19 w Rybniku – Kłokocinie, w której to nieprzerwanie pracowała do 2007 roku. Przez kilka lat pełniła w tej szkole funkcję wicedyrektora. Była założycielką szkolnego zespołu tanecznego „Kokotki”. Na szczególną uwagę zasługuje jej działalność w Związku Harcerstwa Polskiego oraz współpraca z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym.
Lucjan Rudnicki
Człowiek, który zastał oświatę analogową a zostawił cyfrową a mówiąc dosadnie to zastał oświatę papierową a zostawił komputerową. Ale po kolei: do rybnickiej oświaty a dokładnie do Zespołu Szkół Medycznych trafił z Zasadniczej Szkoły Górniczej w Czerwionce-Leszczynach. W tymże Zespole pełnił miedzy innymi funkcję wicedyrektora. 1 września 1996 roku rozpoczyna pracę w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Rybnika gdzie stał się prawdziwym prekursorem wdrażania informatycznych systemów zarządzania oświatą. To za jego sprawą spora grupa dyrektorów pierwszy raz w życiu trzymała w ręku mysz komputerową, chociaż dzisiaj wydaje się to niemożliwe… W Wydziale Edukacji Lucjan pracował między innymi na stanowisku zastępcy naczelnika.