Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Lubomi manifestowali swoją solidarność z uchodźcami

15 października w całym kraju obchodzony był "Dzień solidarności z uchodźcami". Do działań włączyła się też społeczność z gminy Lubomia. - Reakcje mieszkańców były bardzo pozytywne - mówi organizator, Miłosz Lindner.

W Lubomi manifestowali swoją solidarność z uchodźcami

W "Dniu solidarności z uchodźcami" w całym kraju organizowane były spotkania, akcje społeczne, warsztaty, dyskusje, wykłady, wystawy, happeningi i pokazy filmów. Swój sprzeciw wobec przemocy dyktowanej rasizmem i nienawiścią manifestowali m.in. mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Katowic czy Gdańska. Na mapie działań lokalnych znalazła się również gmina Lubomia.

Mieszkańcy byli zgodni

Organizacji wydarzenia w Lubomi podjął się mieszkaniec gminy, Miłosz Lindner. - Zacząłem zastanawiać się, czy musi być tak, że tylko wielkie ośrodki miejskie powinny angażować się w tę tematykę. Stwierdziłem, że warto, by i niewielka gmina włączyła się w "Dzień solidarności z uchodźcami". Początkowo nie wiedziałem, jak nasze działania będą tu przyjmowane. Ale kiedy wieszałem plakaty z informacją o wydarzeniu, okazało się, że reakcje mieszkańców są bardzo pozytywne. Właściwie nikt nie miał nic przeciwko temu, bym zostawił plakat. I wszyscy, z którymi rozmawiałem, byli zgodni, że przemoc nie powinna mieć miejsce i nie może być kierowana zarówno wobec Polaków, jak i wobec obcokrajowców. Wobec nikogo - podkreśla Miłosz Lindner.

Czarnoskóry chłopiec zwyzywany

Średnio co siedem i pół godziny w Polsce dochodzi do przestępstwa na tle rasowym, etnicznym lub wyznaniowym. Każdego dnia na ulicach naszych miast ktoś zostaje znieważony lub pobity. W ostatnich miesiącach zaatakowane zostało między innymi małżeństwo z Indii, mongolski komik, dziewczyna z Algierii, czarnoskóra warszawianka, akordeonista z romskiego teatru muzycznego, studenci z Portugalii i Turcji, syryjski barman, chilijski pianista, czarnoskóry Brytyjczyk. W Przemyślu czarnoskóry chłopiec bawiący się z innymi dziećmi został wulgarnie zwyzywany i wyrzucony z placu zabaw przez dorosłego białego mężczyznę. - Lokalne wydarzenie w gminie Lubomia ma zachęcić mieszkańców do wzięcia udziału w solidarnościowym zrywie przeciwko rasizmowi, aktom przemocy słownej, negatywnym emocjom podyktowanym demagogią obecnej debaty publicznej. Możemy być lepszymi ludźmi, jeśli tylko postaramy się zrozumieć innych ludzi. Temu służyć ma to spotkanie - mówi o całej akcji Miłosz Lindner.

Jeżeli ludzie zaczną o tym rozmawiać...

Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubomi. - Podczas wydarzenia skupiamy się na ludzkich historiach, które są pomijane. Edukacyjny charakter wydarzenia ma ukierunkować uczestników na pozbawione porywczości poznawanie rzeczywistości uchodźczej i trzeźwe spojrzenie na wzbierający na sile horror przemocy na polskich ulicach - wyjaśnia organizator.

W trakcie spotkania w Lubomi można było obejrzeć filmy „Fala” i "Rozpoznanie" Bożydara Pająka oraz wziąć udział w interaktywnej grze „Ulica Antakia”. Chociaż tłumów nie było, organizator jest zadowolony. - To, że nie było dużego grona osób, nie przeszkadza mi. Mam wrażenie, że temat zaczyna funkcjonować nawet w niewielkich społecznościach lokalnych. Jeżeli dzięki temu spotkaniu ludzie zaczną rozmawiać o sprawie w swoich domach, sięgną po materiały, to będzie sukces. Kropla drąży skałę - puentuje Miłosz Lindner.

Dzień Solidarności z Uchodźcami jest organizowany przez inicjatywę "Chlebem i solą" we współpracy z Fundacją Batorego. Organizatorzy wydali "Nieobojętnik antyprzemocowy", który zostanie przekazany m.in. bibliotekom na terenie gminy Lubomia. Można go też pobrać ze strony: solidarnizuchodzcami.pl.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
gyniuś 16.10.2016 18:03
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Brawo Lubomiki !

~YogiDogi (93.179. * .34) 16.10.2016 15:48
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Niech przyjmują i UTRZYMUJĄ ZA SWOJE wtedy nie mam nic przeciwko.
W końcu hobby kosztuje!!!


~boluś (94.254. * .253) 16.10.2016 13:37
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Widzieli wieśniaki, ludzi o innym kolorze skóry jak na wycieczkę do miasta przyjechali.

~boluś (94.254. * .253) 16.10.2016 13:34
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Panie Miłoszu, taką rodzinę trudno znaleźć, ale kilku czarnych typków pan bez trudu znajdzie. A żona będzie zadowolona.

~doDonC (93.105. * .44) 16.10.2016 13:31
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

@ Don_C takie spotkania są między innymi po to, żebyś zastanowił się nad tym, co piszesz... I mylisz się...w gminie Lubomia widzieli osoby o innym kolorze skóry niż twój

Don_C 16.10.2016 13:19
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Na szczęście ani chilijski pianista ani też syryjski barman w Lubomii nie zostali zwyzywani.W Lubomii nawet nie widzieli nigdy czarnego luda i też nie wiadomo co czarny lud by miał tam robić ? Także takie spotkania i dyskusje są najmniej dziwne żeby nie powiedzieć żałosne.

~piguła (94.254. * .253) 16.10.2016 12:59
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

panie. Miłoszu daj pan dobry przykład i przyjmij pan pod swój dach rodzinę uchodźców.