Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mediacja – jestem na tak. Konferencja w Rybniku

W czwartek, 20 października, w rybnickim magistracie odbędzie się konferencja „Mediacja – jestem na tak”. Do 21 października wszystkie osoby zainteresowane mogą zaś skorzystać z profesjonalnej pomocy mediatorów. Wszystko w ramach Międzynarodowego Tygodnia Mediacji. 

Mediacja – jestem na tak. Konferencja w Rybniku

Ideą konferencji jest promocja mediacji w lokalnym społeczeństwie, przedstawienie nowych uregulowań ustawowych oraz wymiana doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy przedstawicielami podmiotów kierujących sprawy do mediacji, mediatorami oraz osobami związanymi ze środowiskami prawniczymi.

Konferencja odbędzie się w czwartek, 20 października o godz. 10.00 w sali 264 Urzędu Miasta Rybnika (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia). Organizatorami przedsięwzięcia są: Sąd Okręgowy w Gliwicach, Sąd Rejonowy w Rybniku, mediator Magdalena Mirosławska.

W ramach Międzynarodowego Tygodnia Mediacji wszystkie osoby zainteresowane mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy mediatorów w okresie od 17 do 21 października br. Informacje dotyczące dyżurów dostępne są na stronach internetowych poszczególnych Sądów Rejonowych (Rybnik – ZOBACZ). Dyżurować będą też funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Rybniku (17-21 października, godz. od 7.30 do 15.30) – informacje dostępne na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Rybniku – ZOBACZ.

Mediacja to pozasądowy sposób zakończenia zaistniałego sporu, w którym osoba trzecia – mediator – pomaga stronom we wzajemnej komunikacji oraz wypracowaniu porozumienia. Proces ten ma charakter odformalizowany, dobrowolny i poufny, co daje jego uczestnikom idealne warunki do wypracowania satysfakcjonujących obie strony postanowień ugody.

– Najważniejszą kwestią jest wzmacnianie świadomości mieszkańców w zakresie polubownych metod rozwiązywania sporów w tym instytucji mediacji. Sąd powinien być ostateczną instancją, do której strony zwracają się wówczas, gdy wyczerpane zostają inne możliwości ugodowego zakończenia sporu. Większość spraw strony mogą rozwiązać przy wsparciu i pomocy mediatora. Ugoda zawarta w ramach postępowania mediacyjnego po jej zatwierdzeniu przez sąd ma moc prawną ugody sądowej. Ugoda mediacyjna po jej zatwierdzeniu staje się tytułem egzekucyjnym i może podlegać wykonaniu w drodze egzekucji. Strony powinny mieć świadomość, że mają prawo – a od 1 stycznia 2016 r. obowiązek – poddać się mediacji przed wniesieniem sprawy do Sądu. Skonfliktowane strony samodzielnie lub przy udziale i pomocy bezstronnej osoby powinny dążyć do rozwiązania sporu. W tym miejscu powinny zwrócić się do mediatora – wskazuje mediator Magdalena Mirosławska.

Listy stałych mediatorów dostępne są na stronach internetowych Sądów Okręgowych, gdzie udostępnione są numery telefonów i dane adresowe mediatorów. Strony mają pełną swobodę w wyborze osoby mediatora. Mogą wyszukać mediatora w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Chcąc przystąpić do mediacji, wystarczy umówić się z mediatorem i wypełnić wniosek o przeprowadzenie mediacji. Mediator kontaktuje się z drugą stroną i zaprasza na spotkanie.

Sama mediacja charakteryzuje się znacznie większą elastycznością aniżeli postępowanie przed sądem. Ma charakter swobodnej, poufnej rozmowy, której podstawowym celem jest zażegnanie konfliktu i doprowadzenie do najkorzystniejszego dla stron rozwiązania.

Mediator czuwa nad przebiegiem procesu mediacji, pomaga stronom formułować treść porozumienia, przygotowuje niezbędne dokumenty – ugodę mediacyjną, wniosek o zatwierdzenie ugody i protokół – które następnie składa we właściwym Sądzie. W tym momencie kończy się rola mediatora, a zaczyna Sądu, który zatwierdza ugodę zawartą przed mediatorem postanowieniem lub przenosi treść porozumienia do wyroku orzekającego.

Do podstawowych korzyści, jakie niesie mediacja – alternatywna wobec postępowania sądowego metoda rozwiązywania sporów zaliczyć należy:

• szybkość postępowania,
• niskie koszty,
• odformalizowanie procedury,
• możliwość załatwienia wielu spraw w toku jednego postępowania,
• zapobieganie eskalacji konfliktu między stronami,
• możliwość zrozumienia rzeczywistych przyczyn sporu,
• wpływ stron na treść wypracowanego porozumienia.
(inf. UM Rybnik)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].