Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pieniądze podzieliły sołtysów. Wójt nie zostawił złudzeń

Przedstawiciele czterech największych sołectw gminy domagają się większych środków finansowych do dyspozycji rad sołeckich i sołtysów. Przedstawiciele mniejszych sołectw protestują. Bo pomysł pomija ich miejscowości.

Pieniądze podzieliły sołtysów. Wójt nie zostawił złudzeń

Wraca jak bumerang

Sprawa wraca co jakiś czas. Sołtysi Czyżowic, Rogowa, Turzy Śl. i Gorzyc argumentują, że mają do dyspozycji za mało środków finansowych na utrzymanie porządku w sołectwach. Jedyne pieniądze jakimi dysponują pochodzą z funduszu sołeckiego, który otrzymują również mniejsze sołectwa. Jego wysokość zależna jest od wielkości sołectwa. Sołtysi większych sołectw argumentują jednak, że podział funduszy nie odzwierciedla dokładnie liczby mieszkańców i choć rzeczywiście otrzymują oni większe środki do dyspozycji niż sołtysi mniejszych sołectw, to w przeliczeniu na mieszkańca pieniądze te są nieproporcjonalne. – Kwota przypadająca na mieszkańca z funduszu sołeckiego waha się od 7 zł w przypadku największych sołectw, do nawet 27 zł w przypadku sołectw najmniejszych – argumentuje grupa kilku radnych, wnioskująca o zwiększenie środków dla Czyżowic, Rogowa, Turzy Śl. i Gorzyc, pokazując tym jak bardzo nierówny jest podział środków dla rad sołeckich i sołtysów, na niekorzyść dużych sołectw.

Mniejsi oponują

Na to zaoponowali sołtysi mniejszych wsi, którzy obawiają się, że zwiększenie środków dla dużych miejscowości, wiązać się będzie z mniejszymi inwestycjami w małych sołectwach. Przeczył temu jednak radny Piotr Wawrzyczny: – Zwiększenie funduszu dla większych sołectw nie odbędzie się kosztem mniejszych. Im pieniądze nie zostaną zabrane – zapewniał. Oponentów pomysłu nie przekonał. – To duże miejscowości są zazwyczaj beneficjentami największych inwestycji – zauważył radny Piotr Zimny. Co zresztą potwierdził wójt gminy: – Gros największych wydatków w przyszłym roku realizowane będzie w dużych sołectwach – powiedział Daniel Jakubczyk. Ze strony sołtysów mniejszych sołectw padały jeszcze argumenty o tym, że choć mieszka tam mniej mieszkańców, to prac porządkowych do wykonania wcale nie jest mniej.

Zmian raczej nie będzie

Sprawę wniosku próbował jeszcze ratować sołtys Turzy: – Sołtysi mniejszych sołectw wychodzą z założenia, że jak ich sołectwa nie dostaną środków, to nikt dostać nie może. A może niech najpierw większe sołectwa dostaną te pieniądze, zobaczymy jak się to sprawdzi, a później dostaną również mniejsze sołectwa – próbował przekonywać Joachim Nielaba, ale i ta argumentacja spotkała się z błyskawiczną kontrą: – A może zróbmy na odwrót. Niech małe sołectwa dostaną najpierw więcej pieniędzy, aby wyrównać szanse. A potem niech dopiero więcej otrzymają duże miejscowości – odparł Henryk Grzegoszczyk, sołtys Gorzyczek.

Na koniec głos w dyskusji zabrał wójt Daniel Jakubczyk. – Fajnie, że kroicie sobie już ten tort. Ale pytanie, skąd zamierzacie wziąć pieniądze na te dodatkowe środki dla sołectw? Czekają nas spore inwestycje, a ciągle staramy się obniżać zadłużenie gminy – zakończył Jakubczyk, chyba definitywnie ucinając dyskusję w temacie.

(art)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
laszlo 19.10.2016 09:37

Różnice w kwocie przyznanego funduszu sołeckiego dla poszczególnych sołectw są niewielkie a zakres zadań do wykonania na terenie sołectwa różnią się ogromnie. Jak można w tym układzie porównywać najmniejsze sołectwa: Osiny powierzchnia sołectwa 133 ha/ 664 mieszkańców, Kolonia Fryderyk 178 ha/ 1102 mieszkańców, Odra 302 ha/396 mieszkańców z takimi jak Czyżowice 783 ha/ 3448 mieszkańców, Gorzyce 846 ha/ 2558 mieszkańców, Turza 773 ha/3461 mieszkańców, Rogów 706 ha/3127 mieszkańców. Ludzie zamieszkujący największe sołectwa zasilają budżet Gminy największymi podatkami a otrzymują w zamian stosunkowo najniższe środki na utrzymanie otoczenia w którym żyją. I to tylko dlatego, że sołtysom małych miejscowości taki układ bardzo pasuje. Nie jest zatem zachowana zasada proporcjonalności i to powoduje niezadowolenie mieszkańców większych wsi. Trzeba w końcu coś z tym zrobić a nie oglądać się na tylko na interes mniejszości.
Popieram w zupełności postulat zróżnicowania wielkości funduszu sołęckiego od wielkości zadań i ilości podatników tworzących ten fundusz.