Mordercze panie krążą po powiecie wodzisławskim
Na początku XX wieku ziemiami dzisiejszego powiatu wodzisławskiego wstrząsnęła fala morderstw. Zdarzenia te były dość dobrze opisane.
Teraz posłużyły jako baza fabuły kryminalnej gry karcianej „Pani zabiła pana”, którą stworzyła grupa młodych mieszkańców powiatu zrzeszona w Stowarzyszeniu Saturator. – Jestem fanką kryminałów, razem z koleżanką grałyśmy kiedyś w grę detektywistyczną „Cluedo” i wpadłyśmy na pomysł, żeby na niej oprzeć naszą grę, dziejącą się w powiecie wodzisławskim – mówi Izabela Halfar ze Stowarzyszenia Saturator.
Podejrzani i miejsca zbrodni
Karty do gry podzielone są na grupy. Jedną stanowią ofiary jak Walter, Syn Rzeźnika. Ich pierwowzorami były osoby naprawdę zamordowane na początku minionego stulecia. – Nazwisk specjalnie nie podawaliśmy, ponieważ wciąż przewijają się wśród mieszkających tu rodzin – mówi Izabela Halfar. Drugą grupę stanowią potencjalne morderczynie jak Ana z Lubomi, Maryjka, Erna. Niektóre są fikcyjne, ponieważ aż tyle zabójczyń w powiecie nie było. Trzeci zestaw kart tworzą miejsca zbrodni jak Hałda Szarlota, Torowisko Rydułtowy, Góra Straceń – to autentyczne lokalizacje w powiecie, jednak z wykorzystanymi w grze zabójstwami niemające nic wspólnego.
Czym zabijały?
Czwartą grupę kart tworzą narzędzia zbrodni jak broń palna, pasek od torebki, sierp. A piąty zestaw to karty zbrodni. Do gry zasiąść mogą maksymalnie cztery osoby. Dostają po kilka kart, zadają sobie pytania i na tej podstawie starają się ustalić kto i kogo zabił, czym i gdzie. Należy słuchać, kto co mówi, lub czego nie mówi, wyciągać wnioski. Wygrywa ten, kto prawidłowo rozwiąże cztery zagadki: kto zabił, kogo, czym i gdzie. Scenariuszy gry jest wiele. W opanowaniu reguł pomoże instrukcja.
Sesja w plenerze
W postaci wykorzystane na kartach gry wcielili się sami członkowie Saturatora, ucharakteryzowani na podejrzanych i ofiary. Gra wydana została w ramach projektu współfinansowanego przez Powiat Wodzisławski. Swoją premierę miała 7 października na Festiwalu Kryminału w Wodzisławiu. Kupić jej nie można, ale zagrać w nią jak najbardziej – można ją wypożyczyć w siedzibie Stowarzyszenia Saturator przy ul. Przemysława 18D/7 w Wodzisławiu Śl., również w wodzisławskiej bibliotece.
(tora)