Smog nie ma granic – wszystkie gminy jednym głosem
Jeśli projekt naszego subregionu się powiedzie, skopiuje go województwo.
Wszystkie 28 gmin Subregionu Zachodniego postanowiło połączyć wysiłki w walce ze smogiem. Ruszają ze wspólną kampanią edukacyjno–informacyjną. – To nie jest norma, a rzadkość. To pilotażowy program edukacyjny dla województwa. Jeśli się tutaj uda, to z pewnością skopiujemy go na pozostałe obszary naszego województwa – komplementuje Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. – Kampania zakłada działania w dwóch sezonach grzewczych, ale także pomiędzy nimi. Będą to zajęcia w szkołach, szkolenia dla pracowników samorządów, a także kompleksowe doradztwo przy wymianie źródła ogrzewania lub przy termomodernizacji – wymienia Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl., przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. – Pamiętajmy, że smog nie ma granic administracyjnych. Działamy zespołowo, mówimy jednym głosem. Tylko tak w rzeczywistości możemy osiągnąć konkretne efekty w walce z tym trudnym przeciwnikiem – dodaje Mieczysław Kieca. Kampania ruszy 3 listopada. Dofinansują ją WFOŚiGW i Urząd Marszałkowski w Katowicach.
Akcję edukacyjną prowadzi również stowarzyszenie „Moje Miasto”. Wspólnie z partnerami organizuje cykl spotkań pod nazwą „Moja gmina bez smoga”. Odbywają się one w Rydułtowach oraz Godowie. Najbliższe spotkanie odbędzie się 25 i 26 października. Najpierw w Rydułtowach a dzień później w Gołkowicach odbędzie się dyskusja poświęcona stanowi zanieczyszczenia powietrza oraz społecznościom antysmogowym, działającym w Polsce. Kolejne spotkania odbędą się: 7 listopada w Rydułtowach i 9 listopada w Skrzyszowie. Ostatnie spotkanie odbędzie się równolegle 16 listopada w Skrzyszowie i Rydułtowach.
(tora), (art), fot. Dariusz Langrzyk
Ludzie
Marszałek Województwa Śląskiego
W powiecie Wodzisławskim nie mają kasy na takiego drona bo budują tarasy widokowe w parku. Ale cóż to za widoki będziemy podziwiać, skoro powietrze tak zanieczyszczone że widoczność tylko na sto metrów. No i drzewa w parku też pewnie wytną bo przysłaniają widoki...
poczytaj http://www.dziennikzachodni.pl/wideo/a/bytom-uzyja-drona-do-walki-z-niska-emisja-zdjecia-wideo,10786330/
a może by tak powiat wodzisławski zakupił takiego dorna jaki maja w Bytomiu który analizuje na bieżąco spaliny z kominów i pokazuje co jest spalane w danym budynku !!!
Radlianka, dokladnie, codziennie wracam po południu z pracy i przejeżdzam przez Pszów, z komina tego małęgo budyneczku boiska obok Spara dymi niemilosiernie, a w tym czasie emeryci zasuwają z kijkami w strone Rydułtów, czyste samobójstwo
W Radlinie po południu i wieczorem w bezwietrzne dni nie ma czym oddychać, a ludzie biegają, młodzież trenuje na boiskach, orlikach... w takim smogu sport to mord!
kiedy pojawił się problem ze smogiem ? kiedy zaczęto stosować plastyki !!!
W Raciborzu władza o wszystkim ale o walce ze smogiem jakoś nie słychać. Rynek, Stalmacha, Bonczyka Ogrodowa zadymione smogiem.To wizytówka miasta.A wokół są osiedla ogrzewane miejskim ciepłem które ten smog muszą wdychać przez całą zimę .
W Wodzisławiu wystarczy wyjść wynieść śmieci, czyli przejść jakieś 100 metrów w te i z powrotem i już włosy i całe ubranie śmierdzi smogiem. Nikt nie kontroluje czym się pali w piecach, na rynku się oddychać nie da, tak samo na pszowskiej, wałowej, radlińskiej, grodzisku itd., tam to nawet domków nie widać, tak dymią.
a Wodzisław kiedy ?
.....Wszystkie Gminy.....a jak człowiek pójdzie, poprosić o pomoc bo trują i palą non stop śmieci to spierda......... oni NIC nie mogą. Durna gadka pod publiczkę....