Aktywnie w Uniwersytecie Dziecięcym w Raciborzu - rozpoczęcie roku i pierwsze warsztaty
15 października 2016r. o godzinie 10.00 w Pałacyku Rafako przy ul. Łąkowej 33 w Raciborzu odbyła się inauguracja roku akademickiego 2016/2017 Uniwersytetu Dziecięcego, a tydzień później dzieci uczestniczyły w warsztatach pt. "Znajomi dinozaurów."
W dniu inauguracji uroczyście przyjęto nowych studentów. Po ślubowaniu, aktu pasowania dokonał prorektor do spraw dydaktyki i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu - dr Paweł Strózik, a wicestarosta powiatu raciborskiego - Marek Kurpis wręczył nowym studentom indeksy.
Wykład inauguracyjny nt. Henna Nippon - Dziwna Japonia wygłosiła Kiwa Fujishita z Kohi w Japonii – podróżniczka i wolontariuszka biorąca udział w projektach ekologicznych i artystycznych dla dzieci (tłumaczenie wykładu – Izabela Nietrzpiel). Prelegentka przedstawiła różnice pomiędzy kulturą i codziennością Polski i Japonii. Pokazała jej położenie geograficzne oraz symbole i charakterystyczne motywy, które kojarzą się z krajem Kwitnącej Wiśni. Zaznajomiła dzieci oraz ich rodziców z architekturą, a także ze zwyczajami panującymi w szkołach tego dalekowschodniego kraju. Podczas wykładu dzieci dowiedziały się, co jedzą ich rówieśnicy, kiedy obchodzą święta i co wtedy robią. Była również okazja do zabawy w japońską wyliczankę.
Wielu emocji dostarczył dzieciom i rodzicom Sensei Jarosław Nietrzpiel, który zaprezentował krótki pokaz japońskich sztuk walki. Opowiedział o karate, judo, ninjutsu, kendo i aikido, zaprezentował parę technik oraz pokaz tameshi-wari, który zakończył niezwykle cenną myślą: „prawdziwy mistrz wie kiedy należy się zatrzymać".
Tydzień po inauguracji, czyli 22 października 2016 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu odbyły się kolejne zajęcia dla studentów Uniwersytetu Dziecięcego. Tym razem były to warsztaty pt. „Znajomi dinozaurów”, które poprowadził Paweł Wolniewicz, doktor nauk o Ziemi, paleontolog z Muzeum Ziemi UAM w Poznaniu, od dzieciństwa pasjonat minerałów i skamieniałości.
Podczas warsztatów dzieci poznały zwierzęta i rośliny, które żyły w czasach dinozaurów, w tym amonity, belemnity, jeżowce, ryby, gady, a także drzewa szpilkowe. Z zaciekawieniem, poprzez lupy, oglądały ich skamieniałości próbując powiązać je z rekonstrukcjami. Nie zabrakło skorupek jaj dinozaurów. Interesującą dla dzieci była również prezentacja skamieniałości, które same mogą odnaleźć w okolicy ich miejsca zamieszkania. Po zakończonych zajęciach, tak jak to robią paleontolodzy, mali studenci segregowali materiał badawczy. Robili to bardzo sprawnie i bez pomyłek.