W nocy z soboty na niedzielę śpimy godzinę dłużej, ale czy zmiana czasu jest potrzebna?
W nocy z 29 na 30 października nastąpi zmiana czasu. Zegarki przestawimy o godzinę wstecz, w efekcie czego będziemy spać godzinę dłużej.
Ankieta
Zgodnie z tym rozporządzeniem zegary zostają przesunięte z godz. 3.00 na godz. 2.00. Zmiana czasu na zimowy budzi mniej kontrowersji niż wiosenne przejście w czas letni. Nic w tym dziwnego, wszak większości z nas brakuje snu i każdy z chcią przygarnie jego dodatkową godzinę.
Kwestię zmiany czasu reguluje w Polsce rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku. Obecnie zmianę czasu stosuje 79 krajów, w których zamieszkuje ponad miliard ludzi. W Europie zegarów nie przestawia się tylko w Islandii oraz Rosji.
Po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono w Niemczech podczas I wojny światowej. Nastąpiło to 30 kwietnia 1916 roku (do czasu zimowego powrócono 1 października). Celem było oszczędzenie paliwa służącego do produkcji prądu. Wkrótce rozwiązanie to zostało skopiowane przez Brytyjczyków oraz Amerykanów. Te argumenty do dziś pozostają w mocy, choć przeciwnicy zmiany czasu podnoszą, że jej wprowadzanie każdorazowo jest bardzo kosztowne i powoduje spore zamieszanie np. w transporcie kolejowym (jesienią pociągi czeka wymuszony postój, latem są automatycznie spóźnione o godzinę). Negatywnie odbija się również na naszym zdrowiu.
Sprawdź jak poprawnie zmienić czas i co przez to zyskujesz, a co tracisz.
Operację zmiany czasu wykonamy w nocy z soboty na niedzielę 29/30.10.2016 o godzinie 3:00 rano cofając wskazówki zegara o jedną godzinę do tyłu, a więc z godziny 3:00 na godzinę 2:00. Tym samym zyskamy dodatkową godzinę snu, co z pewnością ucieszy amatorów długiego spania. Przesunięcie czasu o jedną godzinę do tyłu spowoduje, że dzień będzie zaczynał się wcześniej, z kolei zmrok zapadać będzie szybciej. Czas zimowy obowiązywać będzie do niedzieli 26 marca 2017 r. Zmiana czasu zwykle wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie, gdyż jest to związane z pewnym zaburzeniem naszego indywidualnego zegara biologicznego. Dlatego w pierwszych dniach czasu zimowego niektórzy z nas mogą odczuwać niekorzystny wpływ tej zmiany czasowej. Jednak sama korekta czasu ma się przyczynić efektywniejszego wykorzystania światła dziennego w naszym życiu codziennym.
żet, Meteo Project