Nie wolno Ci tego czytać, czyli o burzliwej historii książek
W październiku, Miesiącu Bibliotek Szkolnych w bibliotece Zespołu Szkół nr 2 zorganizowano wystawę Zakazanych Książek, inspirowaną Banned Books Week, Tygodniem Zakazanych Książek.
Uczniowie mieli możliwość poznać historię cenzury w literaturze, obejrzeć i wypożyczyć książki, które budziły i gdzieniegdzie ciągle budzą kontrowersje. Zaprezentowano kilkadziesiąt pozycji literatury polskiej i powszechnej, które znajdują się w księgozbiorze biblioteki. Okładki książek zostały oklejone znakami zakazu, a niektóre egzemplarze nawet zasznurowano, pojawiły się również łańcuchy, kłódki, taśmy ostrzegawcze, ulotki z napisem „Ręce precz od tej książki!”.
Zainteresowanie wystawą było spore, bo wiadomo – zakazany owoc smakuje najlepiej. Uczniowie z niemałym zdziwieniem wśród zakazanych książek odnaleźli m. in. swoje lektury, Pismo Święte, a także ulubione książki z dzieciństwa, np. Czerwonego Kapturka, Charliego i fabrykę czekolady. Święto wolności czytania było nie tylko akcją uświadamiającą nt. cenzury i niebezpieczeństw, jakie ze sobą niesie ograniczanie dostępu do informacji, ale przede wszystkim okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury.
Magdalena Trzebuniak