Radny wyleciał z komisji za nieobecności
Radny Kazimierz Nawrat został odwołany z gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii. Sprawdziliśmy, co stoi za decyzją burmistrza miasta.
Miesiąc temu Katarzyna Sawicka–Mucha, burmistrz Pszowa podjęła decyzję o odwołaniu jednego z członków pszowskiej komisji, radnego Kazimierza Nawrata. Sprawa wywołała duże zaskoczenie. – Co było powodem zmian w składzie komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych? – dopytywał na październikowej sesji wiceprzewodniczący rady, Piotr Kowol. – Odwołano z tej komisji jedynego przedstawiciela rady miasta, mieszkańca Pszowa i lekarza – przypomniał.
Wiceprzewodniczący Piotr Kowol skomentował też sposób, w jaki rada dowiedziała się o zmianach. Wytknął wiceburmistrzowi Dawidowi Topolowi (burmistrz Katarzyna Sawicka–Mucha była nieobecna na sesji), że zarządzenie o zmianach w komisji z 14 października ukazało się w Biuletynie Informacji Publicznej późno, bo dopiero 25 października, czyli dzień przed sesją rady miasta. – Przecież zarządzenia powinny ukazywać się niezwłocznie – zauważył.
Kompetencje to jedno, powody drugie
Wiceburmistrz Dawid Topol na sesji nie podał jednak powodów odwołania radnego. W tej sytuacji wiceprzewodniczący Piotr Kowol złożył interpelację, że chce otrzymać wyjaśnienia na piśmie. W dyskusję włączył się też radny Paweł Kołodziej. – Uznaję kompetencje burmistrza, ale nie wyobrażam sobie, żeby w takiej komisji nie było żadnego przedstawiciela rady. Zawsze przedstawiciel rady był, a nagle dziwnym trafem zostaje z niej wyrzucony. Mam nadzieję, że poznamy powody – dodał radny Kołodziej.
Najczęściej nieobecny
Również i my wystąpiliśmy do urzędu miasta o podanie powodów odwołania radnego Kazimierza Nawrata. Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że radny został odwołany przez nieobecności. – Po przeanalizowaniu sprawozdania z działalności gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii w Pszowie za 2015 r. wynika, że najczęściej nieobecnym z członków komisji na posiedzeniach był właśnie Kazimierz Nawrat, który jednocześnie nie uczestniczył w pracach zespołu motywującego. Nie uczestniczył również w pracach zespołu w 2016 r. – brzmi fragment odpowiedzi z urząd miasta.
Miasto tłumaczy też, dlaczego zarządzenie burmistrza o zmianach osobowych w komisji zostało tak późno opublikowane w BIP. Powodem była pomyłka. Zarządzenie pojawiło się wcześniej, ale potrzebna była jego korekta, stąd ponowne opublikowanie 25 października.
Sam zainteresowany, który jest znanym pszowskim lekarzem, prywatnie małżonkiem obecnej sekretarz Pszowa Alicji Nawrat sprawy komentować nie chce.
(mak)
Zadaniem gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych jest prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu, a w szczególności zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla takich osób. Komisja powoływana jest przez wojta, burmistrza lub prezydenta. W skład pszowskiej komisji wchodzą: Małgorzata Brzonkalik–Skowronek (pedagog szkolny), Ryszard Kowol (psycholog, pedagog szkolny), Jolanta Depta (dyrektor NZOZ Vitamed), Anna Malinowska (kierownik OPS w Pszowie), Kazimierz Nawrat (lekarz, radny), Katarzyna Brachmańska (przewodnicząca GKRPA i PN w Pszowie, pracownik urzędu miasta, certyfikowany coach). Z początkiem przyszłego roku członkiem komisji przestanie być radny Nawrat.
Ludzie
Były wiceburmistrz Pszowa
ci co teraz nalatują na tego lekarza i szkalują go , będziecie mieli iść odwagę do niego i się leczyć jak wy uważacie najgorszego lekarza
puchacz-Zlikwidowała bary a do tego policja na pierwszym miejscu ma za zadanie tępić ludzi co piją piwo za sklepami, czyli robotników, emerytów, meneli i bezdomnym ma dawać kary którzy i tak bezdomni i menele nie zapłacą, ale policja i urząd działa. A gdyby tak zrobić, że ten kto nie zapłaci mandatu i państwo nie umie od niego ściągnąć, to koszty przelać na policjanta, ciekawe ile wtedy mandatów by wystawiali. Przecież już ponad 30-40% mandatów jest niepłaconych, bo wystawia się ludziom, którym nie ma się z czego ściągnąć, ta policja to prawdziwe upośledzona patologia, jak już nawet bezdomnym i menelom dają mandaty.
Co zrobiła ta komisja w okresie swej działalności co przyczyniło się do rozwiązania jakiegokolwiek problemu alkoholowego w mieście ?
Super !!! Albo się jest radnym, albo tzw.lekarzem
Co za przypadek, że została odwołana osoba, która otwarcie nie boi się wypowiadać krytycznych opinii nt. działania burmistrzowskiego duetu?! I ciekawe ile czasu zajęło "wymyślenie" powodu odwołania radnego, skoro na sesji na zadane pytanie o ten powód podobno burmistrz nie umiał odpowiedzieć? Widać "dobra zmiana" dotarła i do Pszowa...;)