Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Górnicy z Czech i Słowacji przyjechali na Spotkanie Gwarków [ZDJĘCIA]

Międzynarodowe, 43. Gwarki Koła SITG Przedsiębiorstw Robót Górniczych w Rybniku.

Górnicy z Czech i Słowacji przyjechali na Spotkanie Gwarków [ZDJĘCIA]

Kultywując tradycje górnicze, Koło SITG PRG zorganizowało 19 listopada już 43. Spotkanie Gwarków. Spotkanie, mające wypracowywaną od 1967 roku formułę, zostało w tym roku rozszerzone o udział przedstawicieli Bractw Gwareckich zza naszej południowej granicy. Na zaproszenie zarządu Koła oraz Marka Przystasza z kilkudniową wizytą gościli w naszym regionie górnicy z Czech i Słowacji. Czechy reprezentowane były przez wiceprzewodniczących Stowarzyszenia Górniczych i Hutniczych Spółek Czeskiej Republiki Zdenka Brazdę i Jozefa Gavlasa oraz gości z miast Chomutov, Ostrava, Stonava i Stribro, a Słowaccy górnicy, pod przewodnictwem przewodniczącego Stowarzyszenia Spółek i Cechów Górniczych Erika Sombathy, przyjechali do Rybnika z Banskej Stiavnici, Lubietovej, Pezinoku i Starych Hor.

– Już w piątek, 18 listopada goście uświetnili swoją obecnością uroczystość wręczenia nagród „Czarny Diament”. W sobotę, na zaproszenie starosty rybnickiego Damiana Mrowca, od południa delegacja goszczona była w Starostwie Powiatowym. Niewątpliwą atrakcją dla gości było zwiedzenie zabytkowej kopalni „Ignacy” – informuje Marek Szebesta, Sekretarz Koła SITG Przedsiębiorstw Robót Górniczych z siedzibą w Rybniku.

Później goście dotarli do „Dworku nad Stawem” w Wodzisławiu Śląskim – Zawadzie rozpoczęły się 43. Spotkanie Gwarków. Kultywując tradycje gwareckie, brać górnicza wywodząca się z przedsiębiorstw budownictwa górniczego, zrzeszająca obecnie w ramach koła SITG PRG w większości kadrę inżynieryjno-techniczną Konsorcjum PRGiBSz, przystępowała do odśpiewania hymnu, czczącego doniosłość górniczego stanu. Koło corocznie gości u siebie zaprzyjaźnione osoby z zagranicznych Bractw Gwareckich, nigdy jednak w tak dużej liczbie (co było możliwe dzięki pomocy rybnickiego Oddziału SITG). Na spotkaniach koła chętnie bywają pracownicy naukowi wyższych uczelni, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, nadzoru górniczego a także kopalń i firm, z którymi przedsiębiorstwo współpracuje. Wspólne spotkania pozwalają na wymianę doświadczeń, a także na podjęcie działań podkreślających etos ciężkiej pracy górniczej w dobie nieprzychylnego górnictwu klimatu.

– Zgodnie z tradycyjnymi zasadami, Gwarkowie są podzieleni są na dwie tablice – górniczą i maszynową. Nasi goście również zostali rozdzieleni. Gwarkowie czescy wzmocnili tablicę górniczą, słowaccy maszynową. Spotkanie przebiegało przy golonce, chlebie ze smalcem i przy piwie, nalewanym do unikatowych kufli, przy stałej rywalizacji obu tablic w śpiewie oraz konkursach. Przy zachowaniu szacunku należnego „starym strzechom”, można było usłyszeć charakterystyczne śląskie górnicze pieśni, wzbogacone o piękne utwory czeskich i słowackich gości. Nad całością czuwało „wysokie, a w sprawach piwnych zawsze nieomylne prezydium” z prezesem na czele, który ze swojego „prezesowskiego stolca” dbał o to, aby na tablicach była należna dyscyplina i porządek. Tradycyjnie w poczet nowych członków SITG zostali przyjęci młodzi pracownicy kadry inżynieryjno-technicznej firmy. Odbyło się to w trakcie ceremonii „skoku przez skórę”, która jest symbolicznym aktem pasowania młodego „lisa”, czyli „fuksa” na pełnoprawnego Gwarka. Zasłużonym kolegom wręczone zostały wyróżnienia i szpady górnicze, a kolegom odchodzącym na emeryturę lampki górnicze – tłumaczy Marek Szebesta.

Rybnicki Oddział SITG, w ramach którego działa Koło SITG Przedsiębiorstw Robót Górniczych, nawiązał kontakty ze stowarzyszeniami zagranicznymi w 2010 roku. Wtedy to rozpoczęto współpracę ze Słowakami. Kolejny rok to nawiązanie kontaktów z Czechami. Przedstawiciele Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa często bywają na imprezach górniczych, organizowanych u swoich przyjaciół. W tym roku byli w Gelnicy i Banskej Stiavnici na Słowacji a także w Czeskim Krumlovie i Pribramie.

– Każde ze spotkań prowadzi do wymiany doświadczeń. Pozwala także na poznawanie cennych zabytków każdego z wymienionych krajów, wzajemnych zwyczajów, ceremoniałów i tradycji. Podnosi to niewątpliwie doniosłość stanu górniczego, tak wśród uczestników spotkań jak i wśród osób bezpośrednio z górnictwem niezwiązanych – dodaje na zakończenie Marek Szebesta.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].