Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Inżynierem trzeba się urodzić

Najgorsze co może zrobić młody człowiek, to wybrać kierunek kształcenia, który go nie interesuje – uważa dr inż. Krzysztof Kluger, absolwent „Mechanika”.

Inżynierem trzeba się urodzić
Krzysztof Kluger i Krzysztof Żak to inżynierowie z tytułami doktorskimi, wykładowcy Politechniki Opolskiej. Pierwszy specjalizuje się w automatyce, pasją drugiego jest obróbka materiałów. Obaj są absolwentami "Mechanika". Niedawno przyjechali do Raciborza, aby poprowadzić zajęcia w klasach o profilu technik mechanik.

Młodzież „Mechanika” regularnie spotyka się z pracownikami Politechniki Gliwickiej oraz Politechniki Opolskiej. Naukowcy mówią o studiach technicznych, doradzają wybór kierunków i kreślą perspektywy zatrudnienia w przemyśle. Od ubiegłego roku akademicy przyjeżdżają do Raciborza również na wykłady, podczas których poszerzają wiedzę uczniów z zakresu materiałoznawstwa, projektowania, obróbki skrawaniem.

Kariera po „Mechaniku”

– Uczelnie wyższe, dzięki kontaktom z przemysłem oraz zagranicą, mają dostęp do najnowszych rozwiązań technicznych. Współpraca z nimi pozwala nam na rozszerzenie podstawy materiałowej o najnowszą wiedzę – mówi Mirosław Uliczka, wicedyrektor CKZiU nr 2 „Mechanik”. Ponadto, dzięki kontaktom z uczelniami politechnicznymi, młodzież przekonuje się, że po „Mechaniku” można robić karierę nie tylko w przemyśle, ale również na uczelniach wyższych. Żywymi dowodami na to są panowie Krzysztof Kluger i Krzysztof Żak – absolwenci „Mechanika”, obecnie pracownicy naukowi na Politechnice Opolskiej, którzy razem z drem Michałem Prażmowskim przyjechali w ostatnich dniach listopada właśnie do „Mechanika”.

Praktyka jest najważniejsza

– Takie spotkania [z młodzieżą – red.] pozwalają sprecyzować ich zainteresowania. Być może nie dotyczy to akurat tej szkoły, ale np. w liceach przekonujemy się, że większość tych młodych ludzi miała niewiele do czynienia z techniką. Pewne rzeczy trzeba im pokazać – mówi dr Mariusz Prażmowski, który uczniów raciborskiego „Mechanika” wprowadzał w niuanse materiałoznawstwa. Aby wykład nie był „suchy”, przywiózł ze sobą cały karton rozmaitych materiałów oraz mikroskop metalograficzny. – Praktyka jest najważniejsza – wyjaśnia M. Prażmowski.

Trzeba mieć kim zarządzać

Wykładowcy z Politechniki Opolskiej zauważają, że w ostatnim czasie poprawiły się nabory na kierunki techniczne. – Młodzi ludzie coraz częściej uświadamiają sobie, że to kierunki techniczne są przyszłością – mówi M. Prażmowski. – Na Opolszczyźnie może nie ma gigantów branży, ale jest wiele mniejszych firm, które z nimi współpracują. Te firmy szukają ludzi z wykształceniem technicznym po szkole średniej oraz studiach. Potrzebują pracowników, którzy im dany produkt zaprojektują, wskażą jak go wykonać oraz powiedzą, jakich materiałów należy do tego użyć – mówi dr inż. Krzysztof Żak.

Jego kolega z uczelni, dr Mariusz Prażmowski, zwraca uwagę, że wielu młodych ludzi chciałoby „zarządzać”, mając do dyspozycji służbowy samochód, ale przemysł potrzebuje techników i inżynierów. – Takie kierunki jak zarządzanie można studiować podyplomowo, najpierw trzeba mieć kim zarządzać – wyjaśnia.

Inżynierowie potrzebni od zaraz

Dr inż. Krzysztof Kluger, również absolwent „Mechanika”, przez trzynaście lat pracował w przemyśle. – Wiem co tam się dzieje, co chwilę prowadzony jest nabór na stanowiska inżynierskie – mówi. Wielu studentów Politechniki Opolskiej znajduje pracę na Politechnice jeszcze przed ukończeniemstudiów. – Na ostatnim roku to my mamy problemy ze studentami, bo brakuje im czasu na dokończenie pisania pracy dyplomowej, bo już pracują, wdrażają się w ten świat – dodaje M. Prażmowski.

Jednocześnie zaprzyjaźnieni i spowinowaceni z naszym „Mechanikiem” wykładowcy doradzają młodzieży rozważne planowanie przyszłości. – Najgorzej jeśli to rodzice dokonują wyboru za nich. Inżynierii nie da się nauczyć, inżynierem trzeba się po prostu urodzić. Jeśli ktoś za młodych lat dostał zabawkę i ją rozebrał, bo chciał zobaczyć co tam jest, to jest kandydat na inżyniera, ale jeśli rozwalił ją i powiedział: mamo, kup mi nową, to już nie – wyjaśnia dr Krzysztof Kluger.

Wojtek Żołneczko

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Tb (94.254. * .177) 22.09.2017 09:11
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~TB (94.254. * .207) 30.07.2017 16:05
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

satyr 02.02.2017 20:02
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

@~TB (149.156. * .66) za te słowa bedziesz musiał odpowiedzieć przed prokuratorem .

~TB (149.156. * .66) 02.02.2017 18:00
oceniono 3 razy
-3

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~TB (149.156. * .66) 02.02.2017 18:00
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu