Rząd zablokował sprzedaż elektrowni w Rybniku
Jak informuje EDF Group, rząd nie zgodził się na podział spółki EDF Polska.
– Wierzę, że będziemy już niedługo znowu mówić o elektrowni Rybnika a nie EDF. Rozmawiałem z ministrem Morawieckim i mam zapewnienie, że rząd zrobi wszystko, aby rybnicka elektrownia wróciła w polskie ręce – powiedział nam kilka tygodni temu Czesław Sobierajski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Okazało się, że miał bardzo dobre informacje.
Polski rząd ostatecznie sprzeciwił się decyzji o podziale spółki EDF Polska, co w efekcie uniemożliwia Francuzom sprzedaż elektrowni w Rybniku. Zainteresowany jej zakupem był m.in. czeski holding EPH, właściciel KWK Silesia. Rząd uzasadnia odmowę zgody na podział EDF – zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Brak zgody był możliwy, ponieważ rząd wpisał rybnicką elektrownię jako strategiczne przedsiębiorstwo. Dzięki temu o planowanej transakcji musiał zostać poinformowany minister do spraw energii. Ten miał 90 dni na wydanie zgody lub powiadomienie o swoim sprzeciwie.
Jak można było przewidzieć, EDF Group nie jest zachwycony takim rozwiązaniem. W oświadczeniu wydanym przez francuski koncern, można przeczytać: „Grupa EDF jest rozczarowana tą decyzją, ponieważ uniemożliwia ona wykonywanie nabytych praw akcjonariusza, w szczególności prawa do zakończenia trwającego postępowania sprzedaży aktywów spółkom EPH i IFM. W konsekwencji Grupa EDF analizuje motywy tej negatywnej decyzji. Niezależnie od niej, Grupa nadal utrzymuje swoje pełne prawa”.
Nie jest tajemnicą, że w połowie września ofertę zakupu aktywów EDF złożyło wspólnie polskie firmy: PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika. Kilkanaście dni temu spółki złożyły nową ofertę. Czy zostanie przyjęta przez Francuzów? – Elektrownie w Rybniku jest zbyt ważna, żeby o nią nie powalczyć. Determinacja rządu w tym temacie jest bezdyskusyjna – przekonuje Sobierajski.