Biopsja piersi bez tajemnic. Kilka informacji dla pacjentek
Kiedy na skutek samobadania piersi, mammografii lub USG odkryta zostaje w piersi zmiana, zazwyczaj kolejnym krokiem diagnostycznym jest biopsja.
Biopsja piersi jest to zabieg polegający na pobraniu materiału do badania mikroskopwego. Standardowo w naszej placówce zabieg ten przeprowadzany jest przez doświadczonych adiologów pod kontrolą USG. Zapewnia to precyzję i bezpieczeństwo wykonania badania. W zależności od średnicy igły służącej do pobierania materiału wyróżnia się biopsje cienkoigłowe i gruboigłowe.
BIOPSJA CIENKOIGŁOWA
Jest to badanie, polegające na nakłuciu zmiany przy pomocy cienkiej igły, pozwala ono ocenić jedynie rodzaj komórek. Najczęstsze zastosowanie w zakresie piersi to opróżnianie zmian torbielowatych.
BIOPSJA GRUBOIGŁOWA
Jest to badanie, które pozwala pobrać większą ilość materiału do badania, dzięki czemu pozwala precyzyjnie określić charakter zmiany. W przypadku tej metody stosowana jest igła biopsyjna o średnicy 2–8 mm, które umożliwia pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Metoda ta jest wysoce skuteczna i niesie niewielkie ryzyko komplikacji. Zabieg jest małoinwazyjny, wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym, wymaga jedynie niewielkiego nacięcia skóry (ok. 0,2- 0,3cm).
BIOPSJA GRUBOIGŁOWA WSPOMAGANA PRÓŻNIĄ (MAMMOTOMICZNA)
Jest to nowoczesna metoda diagnozowania zmian w obrębie piersi przy wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia składającego się z igły rotacyjnej i systemu próżniowego. Mammotomia polega na pobraniu wycinków podejrzanej tkanki do bardzo dokładnego badania pod mikroskopem (badanie histopatologiczne). Wartość tego badania jest nieporównywalnie większa, niż badania materiału pochodzącego z biopsji cienkoigłowej. Metodą tą można również usuwać łagodne zmiany (np. gruczolakowłókniaki) o średnicy do około 2,5 cm. Zabieg jest małoinwazyjny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, wymaga jedynie niewielkiego nacięcia skóry (ok. 0,4 - 0,5 cm). Biopsja mammotomiczna nie powoduje deformacji piersi, pozostaje po niej jedynie niewielka blizna. Czas trwania zabiegu wynosi około 30 minut, jest on wykonywany ambulatoryjnie i nie wymaga hospitalizacji.
Kwalifikacja do zabiegu:
Przed biopsją konieczna jest osobista konsultacja kwalifikacyjna z lekarzem, który będzie zabieg wykonywał. Do takiej konsultacji niezbędne jest przyniesienie wszystkich wcześniej wykonanych badań piersi. Dzięki temu specjalista będzie mógł ocenić wyniki badań obrazowych oraz zakwalifikować pacjentkę do optymalnego typu biopsji. Lekarz odpowie na wszystkie pytania odnośnie zabiegu. W większości przypadków będzie możliwe wykonanie biopsji tego samego dnia.
W naszej placówce wykonywane są również biopsje cienkoigłowe i gruboigłowe zmian w zakresie innych okolic anatomicznych:
- jama brzuszna (wątroba,trzustka,nerki,nadnercza),
- miednica mała (prostata),
- klatka piersiowa (płuca i śródpiersie),
- szyja (tarczyca, ślinianki, węzły chłonne),
- układ kostno-mięśniowy (guzy tkanek miękkich oraz kości)
Po wcześniejszej kwalifikacji możliwe również wykonanie biopsji w zakresie innych niewymienionych wyżej okolic anatomicznych lub narządów.
Wszystkie biopsje wykonywane są pod kontrolą USG lub TK (dysponujemy jednym z nielicznych w regionie wielorzedowym tomografem komputerowym wyposażonym w opcje FLUORO-CT pozwalającą w czasie rzeczywistym kontrolować przebieg zabiegu).
AdvanceMed-Śląskie Centrum Medycyny Inwazyjnej
ul. Kasztanowa 5
44-144 Nieborowice
Telefon: 32 728 43 00
www.advancemed.pl
Tekst sponsorowany